verze pro tisk

Jak vyčistit koberec?

7. březen 2014

Dnešní nabídka podlah je velmi rozmanitá. Mezi nejrozšířenější patří bezesporu plovoucí podlahy či lina. Jedná se o velmi praktické povrchy, které se snadno udržují, nicméně nezahřejí.

Reklama

Máme-li malé děti, zajisté velmi oceníme staré dobré koberce. Ty fungují mimo jiné jako tepelná izolace a to přímo perfektně. Jejich údržba dá sice o něco více práce, ale v konečném důsledku se troška té péče navíc určitě vyplatí.

Kde použít koberec?

Pokud se rozhodneme pro koupi koberce, máme již jasnou představu, do které místnosti jej umístíme. Většinou ho plánujeme položit do dětského pokoje, ložnice či obývacího pokoje. Zcela nevhodné je umístění koberce do kuchyně. Je více než jasné, že nám při vaření sem tam něco ukápne, občas se něco vysype a čistit dennodenně skvrny od jídla by nás asi brzy přestalo bavit.

Skvrnám se vyhnout nelze

Nějaký ten flíček se ale může objevit kdekoliv a kdykoliv, a to i přes naši veškerou snahu udržet jej stoprocentně čistý. Každý rodič jistě potvrdí, že v tomto případě perfektní čistotu koberce uhlídat zkrátka nelze.

Běžné drobečky vyřeší vysavač, na různé fleky a flíčky už ale budeme muset použít těžší kalibr. Netřeba však panikařit. Téměř všechny skvrny lze doma pohodlně odstranit, aniž bychom museli hned volat úklidovou firmu či dokonce zvažovat koupi koberce nového.

Suché čištění

Existují dva druhy čištěni – suché a mokré. Prvním krokem při suchém čištění je klasické vysátí koberce od běžných nečistot. Poté na koberec vysypeme v drogérii zakoupený prášek pro suché čištění koberců. Jeho spotřeba závisí na hustotě a délce vlasu koberce a také na stupni znečištění.

Prášek do koberce vpravíme buď kartáčem ručně anebo vysavačem s rotačním kartáčem a po krátké přestávce vysajeme společně s navázanými nečistotami. Na závěr koberec ještě jednou důkladně vysajeme a tím ho zbavíme zbytků čistící směsi.

Výhody a nevýhody suchého čištění

Výhodou suchého čištění je šetrnost ke kobercům. Navíc můžeme ihned po vyčištění koberec opět používat. Nevýhodou je rozvířený čistící prášek, takže musíme počítat s dodatečným úklidem v celé místnosti.

Metoda suchého čištění je vhodná pro téměř všechny druhy koberců. Výjimku tvoří koberce s hrubou smyčkou nebo vysokým vláknem.

Mokré čištění

Pokud máme silně znečištěný koberec, nezbývá nám nic jiného, než využít metody mokrého čištění, která si poradí i se skvrnami od barvy či jídla.

Výhody a nevýhody mokrého čištění

Výhodou je vysoká efektivita, z vláken se dostane opravdu hluboká špína, drobnou nevýhodou je nutnost počítat s tím, že nebudeme moci koberec několik hodin používat kvůli době nezbytné pro úplné vyschnutí.

Jak na mokré čištění?

Jak tedy na to? Zakoupíme přípravek pro mokré čištění koberců a čalounění, jehož aktivní pěna rozpouští a váže na sebe částice špíny, které se po uschnutí lehce vysávají. Mimo to oživí barvu koberce.

Před samotným čištěním je nutné tak, jako u čištění suchého, nejprve koberec klasicky vysát a zbavit jej tak běžných nečistot. Pokud čistíme ručně, vytvoříme pomocí houby pěnu, kterou rozetřeme do koberce. Po zaschnutí zbytky vysajeme vysavačem. Roztok čistícího prostředku můžeme také použít do mechanického čističe, máme-li.

Úplně nejlepší je ale pozvat si na mokré čištění odborníky. Je to efektivnější a kupodivu ani nemusíme sáhnout tak hluboko do peněženky, jak by se mohlo zdát. A máme to bez práce.

Jak na skvrny

Není nutné, abychom při každém sebemenším flíčku na koberci hned celou plochu hloubkově čistili. Není to dokonce ani žádoucí, protože přehnané čištění kobercům rozhodně neprospívá. Mnohdy zafungují takzvané babské rady a selský rozum.

Na víno solí

Kupříkladu na skvrny od červeného vína lze využít obyčejnou kuchyňskou sůl. Nasypeme ji na čerstvou skvrnu, sůl ji pohltí a přes noc do sebe barvu natáhne.

Na mastné skvrny dobře působí jedlá soda, žvýkačku z koberce dostaneme ledováním a následným vydrolením.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku?

Pračka je nedílnou součástí snad každé domácnosti. Někdo ji používá skoro každý den, někdo méně. Ať tak nebo tak, je třeba ji pravidelně čistit, aby nedocházelo k usazování bakterií a vodního kamene. Pračka, o kterou se dobře staráte, vám bude dlouho a dobře sloužit. Jak tedy pračku správně vyčistit…

Jak vyčistit látkovou sedačku?

Jak vyčistit látkovou sedačku?

PR. Při posezení na sedačce v obýváku se občas stane, že na její potah upadne kousek jídla, ukápne nápoj ze skleničky, případně se na něm objeví jiná nečistota. V tu chvíli je vhodné co nejrychleji reagovat, jinak budete mít se znečištěnou sedačkou po čase mnohem více starostí. V dnešním článku se d…


Jak vyčistit zčernalé stříbro?

Jak vyčistit zčernalé stříbro?

Máte v oblibě stříbrné šperky, ale občas se vám stane, že váš prsten, náušnice nebo náramek zčerná? Tomu se bohužel nedá zabránit a pak je čas stříbro vyčistit, aby získalo zpátky svůj lesk. Pokud zvolíte správný způsob čištění, bude váš šperk dlouho vypadat jako nový. A jak tedy vyčistit zčernalé s…

Jak vyčistit myčku?

Jak vyčistit myčku?

Myčka na nádobí je pomocníkem ve spoustě domácností. Ušetří spoustu času, ale i spotřebu vody, elektrické energie a šetří životní prostředí. Aby dobře sloužila a nádobí se krásně lesklo, je třeba ji věnovat péči a pravidelně ji čistit. Jak na to?
Vložit komentář

Komentáře

Rally

středa, 19. březen 2014
14:16

Dětský pokoj a ložnice bez koberce nemůže být. Já si alespoň nedokážu představit, že ráno první co udělám je, že si stoupnu na studenou podlahu. Br A děti přece musí mít klasiku http://www.qrshop.cz/detsky-koberec-rally/


Napsal: Rally [Odpovědět]