verze pro tisk

Jak vyčistit skvrny ze sedačky?

20. červen 2014

Sedačka je nejpoužívanějším a nejnamáhanějším kusem nábytku v obývacím pokoji. Při jejím užívání se nevyhnete občasným skvrnám, obzvlášť jestli máte děti nebo psa nebo kočku. Jak si poradit, když se skvrna na sedačce objeví?

Reklama

Na materiálu záleží

Při čištění je třeba brát ohled na materiál, ze kterého je sedačka vyrobená, protože každý se bude čistit jiným způsobem. Jinak se bude čistit kožená a jinak čalouněná sedačka.

Kožená sedačka

Pokud máte koženou sedačku a věnujete ji pravidelnou péči, je odstraňování drobných skvrn velmi jednoduché. Většinou stačí skvrnu jemně setřít navlhčeným hadříkem. Pro důkladnější čištění se prodávají speciální čištiče kůže, které seženete v prodejně s nábytkem. Koženou sedačku byste měli alespoň 2x ročně naimpregnovat.

Čalouněná sedačka

Čalouněné sedačky jsou na péči náročnější a čištění skvrn vyžaduje větší úsilí. Při čištění je vždy důležité řídit se instrukcemi výrobce, které zohledňují konkrétní materiál, ze které je sedačka vyrobena.

Výhodou bývají snímatelné potahy, které můžete vyprat nebo je dát do čistírny. Vy sami byste měli jednou týdně použít na sedačku vysavač a vysát všechny záhyby a to i pod podsedáky. Vhodné je nechat jednou za čas sedačku vyčistit profesionální firmou, která má k dispozici speciální přístroje pro čištění.

Pro čištění existují dvě metody - suchý a morký způsob čištění.

Suchý způsob čištění

Je to rychlejší a šetrnější způsob, kdy se používají speciální prostředky pro suché čištění. Na sedačku se aplikuje speciální čistící prášek a následně se celá důkladně vysaje.

Mokrý způsob čištění

Tímto způsobem lze odstranit i velmi zašlou špínu. Do sedačky je pod tlakem vstříknuta voda s čistícím prostředkem, který na sebe naváže nečistoty a okamžitě je odsána ze sedačky ven.

Jak na skvrny?

Pravidelná péče o sedačku je důležitá, ale co dělat v okamžik, když se skvrna vytvoří?

V první řadě je nutné postupovat co nejrychleji a nečekat až skvrna zaschne. Důležité je vždy postupovat od okrajů skvrny do jejího středu, abyste si skvrnu po sedačce nerozmazali do větších rozměrů. Nejprve odstaňte hrubé nečistoty a setřete je papírovým kapesníčkem nebo houbičkou.

Nejprve zkuste skvrnu odstranit jen vodou. Rozhodně sedačku zbytečně nemáčejte a vždy ji nakonec pořádně vysušte.

Pokud skvrna nepustí, zkuste použít slabý roztok vody s prostředkem na mytí nádobí. Při čištění buďte jemní a místo nijak hrubě nedrhněte, abyste nepoškodili povrch a nevytvořili ještě větší a neodstranitelnou skvrnu. Nakonec nezapomeňte ze sedačky čistící prostředek vytřít pomocí vlhké houbičky.

Při nákupu sedačky je vhodné koupit čistící prostředek na sedací soupravy, který můžete na skvrnu také použít. Vždy než použijete jakýkoliv čistící prostředek, vyzkoušejte ho nejprve na nějakém místě, které není vidět.

Je-li na sedačce vlivem jejího používání větší množství skvrn, je vhodnější zavolat na pomoc profesionály a sedačku nechat vyčistit odborně.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.89 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak odstranit skvrny od vosku?

Jak odstranit skvrny od vosku?

Příjemná atmosféra, tichá hudba, lehká romantická večeře ve dvou. Na stole a leckdy i jinde po místnosti nesmí chybět svíčky. Dokreslují nevšední atmosféru a někdo si bez nich nedokáže představit ani obyčejný všední den. Co když se ale stane nehoda a vosk se vylije, tam kam nemá? Jak odstranit skvrn…

Jak odstranit skvrny od krve?

Jak odstranit skvrny od krve?

Každý z nás to zná. Spustí se nám krev z nosu nebo se při krájení masa nešikovně řízneme do prstu a najednou je všude kolem plno krve. Snažíme se ji rychle něčím zastavit a často si přitom umažeme své oblíbené tričko, kalhoty a někdy i koberec nebo jiný textil. Na trhu je nepřeberné množství drahýc…


Jak vyčistit látkovou sedačku?

Jak vyčistit látkovou sedačku?

PR. Při posezení na sedačce v obýváku se občas stane, že na její potah upadne kousek jídla, ukápne nápoj ze skleničky, případně se na něm objeví jiná nečistota. V tu chvíli je vhodné co nejrychleji reagovat, jinak budete mít se znečištěnou sedačkou po čase mnohem více starostí. V dnešním článku se d…

7 rad, jak vyčistit zlato

7 rad, jak vyčistit zlato

Alespoň jeden zlatý šperk má doma každý z nás. Zlato má oproti stříbru tu výhodu, že nepodléhá vnějším vlivům a máte-li ho správně uložené, nečerná. Pokud zlaté šperky nosíte, časem můžou ztratit svůj lesk a do záhybů se dostane špína a mastnota. Jak zlato vyčistit, aby opět vypadalo jako nové? Přin…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!