7 rad, jak vyčistit zlato
11. únor 2015Alespoň jeden zlatý šperk má doma každý z nás. Zlato má oproti stříbru tu výhodu, že nepodléhá vnějším vlivům a máte-li ho správně uložené, nečerná. Pokud zlaté šperky nosíte, časem můžou ztratit svůj lesk a do záhybů se dostane špína a mastnota. Jak zlato vyčistit, aby opět vypadalo jako nové? Přinášíme vám 7 rad, jak na to.
Reklama1. Omýt mýdlem
Na běžné nečistoty, jako je mastnota, špína nebo prach, stačí obyčejné mýdlo nebo běžný odmašťovací prostředek. Omyjte zlatý šperk v mýdlové vodě, opláchněte ho a vyčistěte ho měkkým hadříkem. Při mechanickém čištění zlato příliš nedrhněte, abyste ho nepoškrábali.
2. Povařit ve vodě se saponátem
Jestliže se první metodou nedostanete do všech záhybů, vezměte malý kastrůlek s vodou, přilejte lžíci saponátu, šperky ponořte do vody a nechejte povařit. Špína i mastnota by měly zmizet.
Někdo k saponátu navíc přidává lžičku jedlé sody. Vyzkoušet můžete obojí.
3. Prášek do pečiva nebo cigaretový popel
Další rada říká, že zlato lze vyčistit pomocí prášku do pečiva nebo cigaretového popela. U této metody dejte velký pozor na poškrábání.
Na bavlněný vlhký hadřík dejte prášek do pečiva a šperk jím velmi jemně vyleštěte. Místo prášku do pečiva můžete použít čistící pastu, kterou vytvoříte z trochy vody a cigaretového popela. Šperk vzniklou pastou vyleštěte, opláchněte a osušte.
4. Kyselina citrónová
Občas se na zlatu objeví zelené skvrny, které vyčistíte pomocí kyseliny citrónové. Šperk do ní ponořte na 5-10 minut, poté ho opláchněte a vyleštěte jemným hadříkem. Můžete ho také zkusit pokapat šťávou z citrónu a po několika minutách působení zlato omýt.
5. Speciální prostředky na čištění zlata
Pokud se na zlatu objevily jiné nečistoty, kterých se nemůžete zbavit, kupte si v drogerii nebo v klenotnictví prostředek na čištění zlata. Jedná se o různé čistící hadříky napuštěné v čistícím roztoku, čistící vaty, pěny a krémy nebo tekuté roztoky. Tyto prostředky používejte vždy podle návodu, který musí být přiložen.
6. Ultrazvukové čističky
Zlato velmi dobře vyčistíte pomocí ultrazvukové čističky, která důkladně vyčistí i veškeré záhyby.
7. U klenotníka
Zejména šperky s kameny se nedoporučuje čistit doma. Raději je odneste do klenotnictví, kde vám je odborně vyčistí a nehrozí, že dojde k poškození kamene.
A jestli jste vyčistili všechno zlato, co takhle se pustit i do stříbra?
Vždyť není hezčí šperk, než ten co se krásně třpytí a leskne.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 3.48 hvězdiček / Hodnoceno: 23x
Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!