verze pro tisk

7 rad, jak vyčistit zlato

11. únor 2015

Alespoň jeden zlatý šperk má doma každý z nás. Zlato má oproti stříbru tu výhodu, že nepodléhá vnějším vlivům a máte-li ho správně uložené, nečerná. Pokud zlaté šperky nosíte, časem můžou ztratit svůj lesk a do záhybů se dostane špína a mastnota. Jak zlato vyčistit, aby opět vypadalo jako nové? Přinášíme vám 7 rad, jak na to.

Reklama

1. Omýt mýdlem

Na běžné nečistoty, jako je mastnota, špína nebo prach, stačí obyčejné mýdlo nebo běžný odmašťovací prostředek. Omyjte zlatý šperk v mýdlové vodě, opláchněte ho a vyčistěte ho měkkým hadříkem. Při mechanickém čištění zlato příliš nedrhněte, abyste ho nepoškrábali.

2. Povařit ve vodě se saponátem

Jestliže se první metodou nedostanete do všech záhybů, vezměte malý kastrůlek s vodou, přilejte lžíci saponátu, šperky ponořte do vody a nechejte povařit. Špína i mastnota by měly zmizet.

Někdo k saponátu navíc přidává lžičku jedlé sody. Vyzkoušet můžete obojí.

3. Prášek do pečiva nebo cigaretový popel

Další rada říká, že zlato lze vyčistit pomocí prášku do pečiva nebo cigaretového popela. U této metody dejte velký pozor na poškrábání.

Na bavlněný vlhký hadřík dejte prášek do pečiva a šperk jím velmi jemně vyleštěte. Místo prášku do pečiva můžete použít čistící pastu, kterou vytvoříte z trochy vody a cigaretového popela. Šperk vzniklou pastou vyleštěte, opláchněte a osušte.

4. Kyselina citrónová

Občas se na zlatu objeví zelené skvrny, které vyčistíte pomocí kyseliny citrónové. Šperk do ní ponořte na 5-10 minut, poté ho opláchněte a vyleštěte jemným hadříkem. Můžete ho také zkusit pokapat šťávou z citrónu a po několika minutách působení zlato omýt.

5. Speciální prostředky na čištění zlata

Pokud se na zlatu objevily jiné nečistoty, kterých se nemůžete zbavit, kupte si v drogerii nebo v klenotnictví prostředek na čištění zlata. Jedná se o různé čistící hadříky napuštěné v čistícím roztoku, čistící vaty, pěny a krémy nebo tekuté roztoky. Tyto prostředky používejte vždy podle návodu, který musí být přiložen.

6. Ultrazvukové čističky

Zlato velmi dobře vyčistíte pomocí ultrazvukové čističky, která důkladně vyčistí i veškeré záhyby.

7. U klenotníka

Zejména šperky s kameny se nedoporučuje čistit doma. Raději je odneste do klenotnictví, kde vám je odborně vyčistí a nehrozí, že dojde k poškození kamene.

A jestli jste vyčistili všechno zlato, co takhle se pustit i do stříbra?

Vždyť není hezčí šperk, než ten co se krásně třpytí a leskne.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.48 hvězdiček / Hodnoceno: 23x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku?

Pračka je nedílnou součástí snad každé domácnosti. Někdo ji používá skoro každý den, někdo méně. Ať tak nebo tak, je třeba ji pravidelně čistit, aby nedocházelo k usazování bakterií a vodního kamene. Pračka, o kterou se dobře staráte, vám bude dlouho a dobře sloužit. Jak tedy pračku správně vyčistit…

Jak vyčistit látkovou sedačku?

Jak vyčistit látkovou sedačku?

PR. Při posezení na sedačce v obýváku se občas stane, že na její potah upadne kousek jídla, ukápne nápoj ze skleničky, případně se na něm objeví jiná nečistota. V tu chvíli je vhodné co nejrychleji reagovat, jinak budete mít se znečištěnou sedačkou po čase mnohem více starostí. V dnešním článku se d…


Jak vyčistit zčernalé stříbro?

Jak vyčistit zčernalé stříbro?

Máte v oblibě stříbrné šperky, ale občas se vám stane, že váš prsten, náušnice nebo náramek zčerná? Tomu se bohužel nedá zabránit a pak je čas stříbro vyčistit, aby získalo zpátky svůj lesk. Pokud zvolíte správný způsob čištění, bude váš šperk dlouho vypadat jako nový. A jak tedy vyčistit zčernalé s…

Jak vyčistit myčku?

Jak vyčistit myčku?

Myčka na nádobí je pomocníkem ve spoustě domácností. Ušetří spoustu času, ale i spotřebu vody, elektrické energie a šetří životní prostředí. Aby dobře sloužila a nádobí se krásně lesklo, je třeba ji věnovat péči a pravidelně ji čistit. Jak na to?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!