verze pro tisk

Jak zařídit rychlopas?

12. červen 2014

Zlákala vás cena zájezdu do zahraničí na poslední chvíli a až po jeho zakoupení jste zjistili, že máte propadlý cestovní pas? Přestaňte vyndávat věci z kufru, ještě není nic ztraceno! Je tu možnost, vyřídit si tak zvaný rychlopas! O co se jedná, za jak dlouho bude vystaven a co je třeba zařídit?

Reklama

Zrychlený cestovní doklad

Rychlopas je cestovní doklad, který je vydán na požádání většinou do 3 dnů. Některé úřady jsou ale schopny vydat ho ještě ten den. Na klasický pas můžete čekat 3 týdny až měsíc, a tak pokud máte hlavu děravou a pas neplatný, nezbude opravdu nic jiného, než zažádat o rychlopas.

Jak se od toho klasického liší?

Klasické pasy na rozdíl od rychlopasů mají biometrické údaje zaznamenané digitálně na čipu, a proto je nelze falšovat. Navíc rychlopasy mají jen omezenou platnost.

Rozdíl i v ceně!

Zatímco za klasický pas dá dospělí 600 Kč s platností na 10 let, za zrychlený pas utratí 1500 Kč.

Dítě ve věku od 5 – 15 let zaplatí částku 1000 Kč oproti klasickému pasu za 100Kč.

Dítě do 10 let lze zapsat za poplatek 50 Kč do platného pasu rodičů. A to platí u obou druhů pasů.

Nevýhoda rychlopasů!

Velkou nevýhodu je krátká platnost pasů. Některé země totiž požadují, aby pas byl platný ještě 6 měsíců po návratu. Problém s rychlopasy byste mohli mít v destinacích jako je Egypt, Mexiko, Thajsko nebo Indie. Proto si před cestou ověřte podmínky pro vstup a pobyt v zemi.

Kde zažádat o rychlopas?

Rychlopas vyřídíte na městském úřadě. V hlavním městě na úřadech městských částí Prahy 1 až 22. V Brně, Ostravě a Plzni jde o magistráty města. V ostatních případech jde o obecní úřad s rozšířenou působností a nebo na obecní úřad pověřený vedením matrik. O tento druh pasu nemusíte žádat v místě trvalého pobytu.

Jaké doklady musíte předložit?

  • Vyplněnou žádost o cestovní pas
  • Občanský průkaz či jiný průkaz totožnosti
  • Dvě fotografie

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.68 hvězdiček / Hodnoceno: 19x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak zařídit dětský pokoj?

Jak zařídit dětský pokoj?

Narození dítěte je bezesporu nejkrásnější a nejradostnější událost, která nás může potkat. Život dostává úplně jiný směr, jiný rozměr, najednou nežijeme jen sami pro sebe, ale je tu někdo, komu bychom snesli modré z nebe, kdo plně a beze zbytku naplňuje naše srdce láskou doposud nepoznanou.

Jak zařídit obývací pokoj?

Jak zařídit obývací pokoj?

Domov má být místem, kde se cítíme dobře, příjemně a v bezpečí. K tomu, aby bylo pohodově nejen nám, ale i ostatním, je potřeba svůj byt vhodně vybavit. Nejčastěji své přátelé a rodinu zveme do obývacího pokoje. Jak tedy tuto místnost vhodně zařídit?


Jak si zařídit dílnu: Bez kvalitního ponku se neobejdete

Jak si zařídit dílnu: Bez kvalitního ponku se neobejdete

Mnozí domácí kutilové si v garáži či kůlně vytvářejí malou dílnu, v níž se pak prostřednictvím výroby nábytku a různých domácích potřeb a doplňků seberealizují. Ani domácí dílna se stejně jako větší firemní provozy neobejde bez kvalitního vybavení. Základem je přitom pracovní stůl, tedy takzvaný pon…

Jak cestovat letadlem: 9 věcí na které nezapomenout

Jak cestovat letadlem: 9 věcí na které nezapomenout

Létání letadlem je nejpohodlnější a nejrychlejší způsob cestování na dlouhé vzdálenosti. Létá se na dovolenou nebo třeba na služební cesty. Pojďte se podívat na 9 věcí, na které nezapomenout při cestování letadlem.
Vložit komentář

Komentáře

Viktorie Martinicová

středa, 13. květen 2015
15:16

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli rychlopas platí i do Londýna pro 13 leté dítě.


Napsal: Viktorie Martinicová [Odpovědět]

petr Schubert

pondělí, 17. srpen 2015
16:28

Dobry Den. Syn ma propadly obcansky prukaz s jinym mistem trvalého pobytu.Je u me na prázdninách a potrebujeme rychlopas. Na nasem pasovem oddeleni me urednice sdelila ze tento rychlopas si musí udelat v miste trvalého bydliste. Na těchto strankach jsem se docetl ze tomu tak nemusi byt. Dekuji za odpověď. Schubert


Napsal: petr Schubert [Odpovědět]

Katrin

pátek, 18. září 2015
12:42

Dobry den chtela bisem se zeptat mam sestru a bratra ziji ve velke britaniji ale maminka jse nemuze dostavit snema do ceske republiki protojze je moc nemocna bilo bi mozne abosije virisili sami bratr ma17 a sestra 15 Nebo jeatli bise mohla dostavit snema sestra ktera ma us 20dekuji.


Napsal: Katrin [Odpovědět]