verze pro tisk

Jak cestovat letadlem: 9 věcí na které nezapomenout

17. únor 2015

Létání letadlem je nejpohodlnější a nejrychlejší způsob cestování na dlouhé vzdálenosti. Létá se na dovolenou nebo třeba na služební cesty. Pojďte se podívat na 9 věcí, na které nezapomenout při cestování letadlem.

Reklama

1. Včas koupit letenku

Abyste mohli letět letadlem, musíte mít letenku. Může se stát, že vámi vybraný let už nebude mít volná místa, proto je třeba ji pořídit s dostatečným předstihem.

2. Cestovní doklady a letenku

Do ciziny si nezapomeňte přibalit platný cestovní pas. Letíte-li v rámci schengenského prostoru, postačí vám platný občanský průkaz. Cestují-li s vámi děti, i ony musí mít svůj cestovní pas. Ten musíte pořídit i své kočce, fretce nebo psovi. Více o cestovnání se psem se dočtete v tomto článku.

Zkontrolujte si také dobu trvání platnosti vašich dokladů. V některých zemích je vyžadováno, aby měl cestovní pas minimální platnost ještě 6 měsíců po vaší návštěvě země.

Pokud si plánujete po přistání půjčit automobil, nezapomeňte na mezinárodní řidičský průkaz.

3. Zařídit si cestovní pojištění

Při každé cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní připojištění, které lze jednoduše sjednat i online. Sebou si vezměte potvrzení o jeho zaplacení.

4. Zařídit si vízum

Včas si vyřiďte cestovní vízum, letíte-li do země, kde je ho potřeba.

5. Směnit si hotovost

Před cestou si proměňte dostatečné množství peněz na místní měnu země, do které letíte. Můžete sebou vzít i eura nebo dolary, které můžete směnit i v některých hotelech. Zjistěte si také, jaké jsou možnosti platby kartou a výše poplatků za platby v zahraničí.

6. Správně sbalit zavazadla

Zvláštní pozornost věnujte také přípravě zavazadel. Letecké společnosti mívají váhové limity pro přepravovaná zavazadla a pokud je překročíte, za těžší zavazadlo si připlatíte. Berete-li si sebou na palubu příruční zavazadlo, ověřte si jeho povolené rozměry.

Co nesmí na palubu letadla

Pro příruční zavazadla, tedy ta, která si berete na palubu letadla, platí přísná bezpečnostní pravidla.

Do letadla nesmíte vzít nic, čím byste mohli ohrozit okolí - zbraně, střelivo, nože, výbušniny, toxické látky, zapalovače, ostré a špičaté předměty. Ale také například pletací jehlice, lyžařské hůlky nebo hračky, které vypadají jako zbraně.

Tekutiny

Zvláštní pravidla platí pro přepravované tekutiny, gely a spreje. Na palubu letadla můžete vzít jen tekutiny v nádobách do 100 ml, které budou všechny uloženy v průhledném uzavíratelném plastovém sáčku. Celkem můžete mít 1 litr tekutin - počítají se všechny tekutiny, gely či pěny na holení.

Pro tekutiny uložené v zavazadle v nákladovém prostoru neplatí žádná omezení.

Léky, mateřské mléko či kojenecká strava

Zvláštní pravidla platí pro léky, pro mateřské mléko i kojeneckou stravu. Podmínky jejich přepravy si ověřte u své letecké společnosti.

Nezapomenout léky

Nezapomeňte si sebou přibalit dostatečné množství léků, které běžně užíváte, ale i základní léky proti horečce, střevním potížím či proti zánětu. Tomu, jaké léky si sbalit na dovolenou, se věnuje článek Lékárnička na dovolenou - co a proč musí obsahovat?

7. Zařídit si roaming u mobilního operátora

Proveřte si u svého mobilního operátora, zda máte aktivovánu službu pro volání ze zahraničí - roaming. Případně si ji nechte zaktivovat.

8. Nechat se očkovat při cestě do exotických zemí

Pokud se chystáte letět za exotikou, zjistěte si, jaká očkování jsou pro danou destinaci nutná a nechte se očkovat.

9. Být včas na letišti

V den letu buďte včas na letišti, abyste měli dostatek času na odbavení. Počítejte s tím, že brány k letadlu se zavírají několik minut před odletem. Kdybyste přijeli na letiště na poslední chvíli, mohlo by se stát, že zůstanete před branou vašeho letu a budete se jen dívat jak vaše letadlo odlétá.

Tak na nic nezapomeňte a šťastný let.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak cestovat se psem?

Jak cestovat se psem?

Každý majitel psa ví, že cestování se čtyřnohým miláčkem s sebou občas přináší problémy. Některým psům cestování nevadí, jiným se stejně jako lidem může dělat špatně a pak trpí. Víte, jak se psem cestovat a co potřebujete například při cestě do zahraničí?

Jak a proč cestovat na vlastní pěst?

Jak a proč cestovat na vlastní pěst?

Nejhodnotnější, co můžeme od života dostat, nejsou hmotné věci, ale zážitky a poznání. Věci se okoukají, opotřebují, rozbijí, ale zážitky a vzpomínky nám nikdo nevezme. Zůstanou nám v paměti a v srdci navždy.


Jak upéct velikonočního beránka? 3 osvědčené recepty, které musíte zkusit

Jak upéct velikonočního beránka? 3 osvědčené recepty, které musíte zkusit

Ačkoliv řada lidí považuje za nejkrásnější a nejvýznamnější svátky v roce ty vánoční, z křesťanského hlediska jsou jimi svátky jara – Velikonoce. Velký pátek je potom považován za svátek vůbec největší a nejdůležitější, byť je v našem kalendáři opomíjen.

Jak cestovat autem do Bulharska?

Jak cestovat autem do Bulharska?

Je s podivem, že i v dnešní době vidí řada z nás Bulharsko stále jako zemi, kam za minulého režimu jezdili „vyvolení“ na dovolenou k moři. Dnešní Bulharsko je ale úplně jiné, než před lety. Zaznamenalo obrovský vývoj, jako ostatně téměř všechny postkomunistické země. V oblasti turismu se rozhodně ne…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!