verze pro tisk

Jak zařídit dětský pokoj?

6. březen 2014

Narození dítěte je bezesporu nejkrásnější a nejradostnější událost, která nás může potkat. Život dostává úplně jiný směr, jiný rozměr, najednou nežijeme jen sami pro sebe, ale je tu někdo, komu bychom snesli modré z nebe, kdo plně a beze zbytku naplňuje naše srdce láskou doposud nepoznanou.

Reklama

Ale čas je neúprosný a jednoho dne zjistíme, že nám ta naše malá sluníčka vyrostla, jsou z nich samostatné bytosti, pro které už není maminka tím jediným středobodem vesmíru. Většinou toto období nastává s nástupem do školky. A tehdy je třeba zvážit, zda už by si ta naše zlatíčka také nezasloužila více soukromí v podobě dětského pokoje. Jak ho vybavit a zařídit?

Kdy je ten správný čas?

Některé děti mají svůj pokojíček takřka nebo zcela od narození. Je to samozřejmě na volbě rodičů, jak dlouho chtějí sdílet dny i noci se svými ratolestmi bez možnosti vlastního soukromí. Nicméně se dá říci, že obvyklou dobou, kdy začínáme dětem budovat jejich vlastní zázemí, je právě období kolem tří let.

Až do této doby byl náš byt jedna velká herna, takže jistě oceníme, když se tento dětský ráj přesune do pokoje, od kterého budeme moci v případě potřeby zavřít dveře. A nebudeme do nekonečna zakopávat o hračky a jiné veledůležité maličkosti.

Jakou místnost zvolit?

Volba místnosti záleží hlavně na tom, jaké máme v našem bytě či domě možnosti. Pokud máme dostatek pokojů, je jen na nás, kolik prostoru chceme našim ratolestem dopřát. Ideální samozřejmě je, aby mělo každé dítě svůj vlastní pokoj. Své zázemí, svůj úkryt, své soukromí, zkrátka takové svoje útočiště.

Pokud jsme ale limitování počtem místností, nezbývá nic jiného, než dětem zařídit pokoj společný. V každém případě bychom měli dbát na to, aby byl dětský pokoj dostatečně prostorný, teplý a světlý. Ať se tam těm našim potomkům hezky bydlí.

Vybavení

Začněme od podlahy a to doslova. Menší děti tráví při hrách spoustu času na zemi a proto je nejideálnější podlahovou krytinou koberec. Také můžeme zvolit plovoucí podlahu či parkety v kombinaci s jedním větším nebo větším počtem menších hracích koberečků.

Co na stěny?

Výmalba by měla být v teplých a hlavně veselých tónech. Hitem poslední doby jsou kresby na stěnách podle šablon či různé dekorační nálepky na stěnu. Pokud vybereme tu správnou pohádkovou postavičku, naše děti budou nadšené.

Úložné prostory

Co se vybavení týče, záleží na tom, zda máme v domě či bytě samostatnou šatnu. Pokud ano, je to velká výhra a děti budou mít místo šatní skříně v pokoji více prostoru pro hraní. Nedisponujeme-li touto úložnou místností, nic naplat, skříně do pokoje vtěsnat musíme. Pak je ideálním řešením na míru vyrobená vestavěná skříň. Vejde se tam opravdu hodně a navíc hezky vypadá.

Něco na psaní

V pokoji dále nesmí chybět psací stůl či dva – podle počtu potomků a velikosti místnosti, police na knihy a hračky, různé úložné boxy na hračky a samozřejmě postele.

Pořádná matrace

Kvalitní spaní je to nejdůležitější, proto bychom se měli výběru postelí věnovat s maximální péčí. Obzvláště výběr matrace je extrémně důležitý. V tomto případě nelitujme peněz a pořiďme svým ratolestem opravdovou kvalitu.

Méně je více

Děti potřebují volný prostor pro hraní, proto se, je-li to jen trochu možné, nesnažme vtěsnat do pokoje co nejvíce věcí.

Doplňky

Tím hlavním, co dělá místnost útulnou, jsou různé doplňky. V dětském pokoji se bude jistě dobře vyjímat nějaký ten obrázek na stěně, fotografie v rámečku, hezký barevný lustr, parapet ozdobený živými květinami, hromada veselých polštářků na posteli…

Doplňky můžeme postupně dokupovat a tím dětské království stále zútulňovat. Ovšem s mírou. Nechceme přeci dětem z pokoje udělat skladiště.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak zařídit obývací pokoj?

Jak zařídit obývací pokoj?

Domov má být místem, kde se cítíme dobře, příjemně a v bezpečí. K tomu, aby bylo pohodově nejen nám, ale i ostatním, je potřeba svůj byt vhodně vybavit. Nejčastěji své přátelé a rodinu zveme do obývacího pokoje. Jak tedy tuto místnost vhodně zařídit?

Jak vybrat dětský tábor?

Jak vybrat dětský tábor?

Letní prázdniny jsou pro pracující rodiče noční můrou. Chtějí, aby jejich dítě bylo pod dohledem, ale zároveň se nenudilo, něco zažilo a dva měsíce volna si opravdu užilo. V tom může pomoci letní tábor. Jak ale vybrat ten správný?


Jak zařídit rychlopas?

Jak zařídit rychlopas?

Zlákala vás cena zájezdu do zahraničí na poslední chvíli a až po jeho zakoupení jste zjistili, že máte propadlý cestovní pas? Přestaňte vyndávat věci z kufru, ještě není nic ztraceno! Je tu možnost, vyřídit si tak zvaný rychlopas! O co se jedná, za jak dlouho bude vystaven a co je třeba zařídit?

Jak připravit pokoj před tím, než si domů přinesete křečka?

Jak připravit pokoj před tím, než si domů přinesete křečka?

PR. Domácí mazlíčci jsou příjemným zpestřením do každé domácnosti. Před tím, než si je pořídíte, je ale nutné jim náležitě připravit zázemí tak, aby se cítili pohodlně a v bytě vám nenadělali zbytečný nepořádek. Dnes se podíváme na to, co je třeba pořídit před tím, než si domů přinesete křečka, nejo…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!