Jak najít práci?
26. duben 2014Přijít o práci není nic příjemného. Nezaměstnanost je poměrně vysoká a najít dobré zaměstnání není vůbec jednoduché. Navíc v dnešní době se často musíme přizpůsobit tomu, co nám trh přináší, bez ohledu na naše vzdělání, či praxi. Jak tedy najít práci?
ReklamaRozjeďte to ve velkém!
Přestaňte přemýšlet nad tím, proč jste skončili v původním zaměstnání a začněte jednat! Nejprve se zaregistrujte na úřadu práce. Pravděpodobně vám práci nesežene, ale zajistí zdravotní pojištění a popřípadě i podporu v nezaměstnanosti.
Zkombinujte všechny možné i nemožné způsoby, jak práci najít. Hledejte na internetu, v novinách, zkuste personální agentury nebo se zeptejte přátel! Aktivně se podílejte na hledání práce, sedět na gauči a čekat, že vám někdo přinese z ničeho nic pracovní smlouvu, je nesmysl!
Životopis je vaší vizitkou!
Sepište si svůj životopis. Pište ho v 1. osobě. Musí obsahovat veškeré důležité informace z vašeho profesního života. Nebojte se do něj napsat vaše úspěchy a kladné stránky.
Životopis by neměl být příliš stručný, ale ani moc dlouhý. Dejte si záležet a vše důkladně zformulujte a dávejte pozor, aby se vám v textu nevyskytla nějaká hrubá chyba.
Hlavně pravdivě!
Pokud do životopisu napíšete, že skvěle ovládáte 4 světové jazyky, opravdu to tak musí být. Jestli totiž skvěle umíte anglicky a německy, ale rusky a francouzsky se teprve učíte, mohli byste tvrdě narazit.
Taktéž to platí u práce na počítači. Není nic jednoduššího, než si vás vyzkoušet přímo u pohovoru. Až nad jednoduchým zadáním pro začátečníky budete kroutit hlavou, zaděláte si na velký trapas. Ve své autobiografii proto nikdy nelžete a to ani trochu.
Práce vašich snů!
Vypracujte si seznam firem, pro které byste chtěli pracovat a zaměřte se na ně. Na internetu zjistíte větší množství informací nejen o firmě, ale i o možném pracovním místě. Některé podniky ale nezveřejňují nové pracovní pozice, ale vybírají si třeba podle životopisů na personálním oddělení. Tak neváhejte a nabídněte jim svůj životopis.
Zeptejte se známých!
Obvolejte známé, přátelé, bývalé spolužáky a širší rodinu. Někdo může o nějakém vhodném místě pro vás vědět. A třeba vás doporučit šéfovi.
Pohovor? Dejte se do gala!
Pokud to vyjde a jste pozváni na pohovor, nejásejte předčasně. Společně s vámi může přijít na rozhovor s personalistou dalších 30 lidí, ale neházejte flintu do žita.
Na pohovor přijďte především včas, formálně oblečeni a s úsměvem na tváři. I ten se počítá.
A nezapomeňte přidat pevný stisk ruky. Mluvte klidně, srozumitelně a nevystupujte arogantně.
Vzít to, co se namane?
Je lepší, když žena s titulem bakaláře pracuje u kasy v hypermarketu? Nebo má dotyčná čekat, až se najde místo v oboru? I když bude čekat třeba další půl roku? Rok? Záleží na vás, jak se rozmyslíte, každopádně pracovat na nějakou dobu mimo obor není žádná ostuda. A co vy víte, třeba vám nová práce rozšíří obzory a bude vás bavit!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!