Jak studovat cizí jazyk z pohodlí domova?
24. březen 2014Většina z nás již dávno pochopila, že bez znalosti alespoň jednoho cizího jazyka se v 21. století rozhodně neobejdeme.
ReklamaNe všichni zájemci však mají možnost navštěvovat pravidelně odpolední či večerní kurz vedený lektorem. Avšak ani pro ně není nic ztraceno! Můžete studovat klidně z domova. Jak na to?
Na co myslet před výběrem kurzu?
Zadáte-li do vyhledávače „studium jazyků online“ vyběhne Vám celá řádka různě kvalitních a zpracovaných nabídek. Nezbývá, než si vybrat. Než se však kamkoli přihlásíte, je třeba promyslet několik aspektů:
- Jaká je má úroveň jazyka – postačí kurz zaměřený na osvojení gramatiky a základní slovní zásoby?
- Mám nějaké specifické potřeby, ať už je to příprava na maturitní zkoušku, či rozšiřování specifické slovní zásoby, např. ekonomický, lékařský jazyk?
- Jsou součástí kurzu poslechová cvičení, či možnost dialogu s lektorem?
- Mám možnost si nabyté znalosti vyzkoušet, nebo je součástí kurzu pouze výklad bez zpětné vazby?
- Jaká je cena poskytovaných služeb?
Moje úroveň
Potřeby každého z nás jsou samozřejmě trošku jiné. Přesto je třeba si svůj vytoužený jazykový postup promyslet ještě před tím, než se přihlásíte.
Začátečníci
Jste-li začátečník, dle evropského referenčního rámce označovaný jako A1, A2, pak Vás bude zajímat spíše procvičování slovní zásoby a gramatiky.
Domnívat se, že již jednou nabytou zkušenost není třeba prověřovat a opakovat i v pozdějších lekcích, je čiré bláznovství, proto si myslím, že kurz vybavený cvičením o 10 příkladech, který Vám ani zpětně neobjasní, proč Vámi zvolená možnost je špatně, a který neobsahuje shrnující či opakovací části po dosažení určitých znalostí, není úplně to pravé ořechové.
Na této úrovni je kurzů, blogů či odkazů nejvíce a je třeba se tomuto problému dostatečně věnovat, abyste po absolvování kurzu nemuseli tuto úroveň absolvovat u někoho jiného znova.
Pokročilí
Plánujete-li věnovat se jazyku několik let a získat znalosti na úrovni B1, B2, čili odpovídající současné maturitní zkoušce z cizího jazyka, pak se bez konverzačních a poslechových cvičení neobejdete. Nejvhodnější jsou poslechová cvičení doplněná transkribovaným textem a testíkem na porozumění slyšeného.
Chcete-li být opravdu top a dosáhnout úrovně C1, C2, pak tomu musíte věnovat hodně volného času a píle, protože tato úroveň se jen těžce zprostředkovává v kurzech.
Není to jen o kurzu
Přesto se dají najít webové stránky, které spíše rozvíjejí vaše jazykové kompetence, než že by vás přímo vzdělávaly. Úroveň C1, C2 je spíše založena na vašem zájmu a času, který investujete do svého rozvoje čtením, vyhledáváním informací, či sledováním filmů a dokumentů v cizím jazyce.
Většinu gramatiky již znáte, z tohoto pohledu již téměř není čemu novému se učit, slovní zásobu máte natolik širokou, že jste schopni mluvit o jakémkoli tématu, či bez problémů číst i složité texty či literární díla.
Nejlepší příležitostí, jak dosáhnout této úrovně, je studovat či pracovat v zahraničí, ale to už přece jen přesahuje kapitolu jazykových kurzů.
Online kurz - výhoda nebo nevýhoda?
Online kurzy můžete absolvovat kdykoli. Nikdo vás nenutí k pravidelnému studiu či přípravě, nic vám nenabídne možnost opustit čtyři zdi domova. Lze to brát jako výhodu, ale i nevýhodu.
Je jen na vás a vaší sebekázni, zda se budete připravovat a vzdělávat pravidelně, což je nejlepší, nebo zvládnete během jednoho odpoledne tři lekce a další měsíc se na to ani nepodíváte. S největší pravděpodobností ale zapomenete podstatnou část osvojeného učiva.
Pokud vám připadá, že cesta online jazykových kurzů je pro vás momentálně nejlepší nabídkou, jděte do toho a vydržte! Třeba budete za nějaký čas hovořit, jako kdybyste se cizí jazyk učili už léta!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!