verze pro tisk

Jak studovat cizí jazyk z pohodlí domova?

24. březen 2014

Většina z nás již dávno pochopila, že bez znalosti alespoň jednoho cizího jazyka se v 21. století rozhodně neobejdeme.

Reklama

Ne všichni zájemci však mají možnost navštěvovat pravidelně odpolední či večerní kurz vedený lektorem. Avšak ani pro ně není nic ztraceno! Můžete studovat klidně z domova. Jak na to?

Na co myslet před výběrem kurzu?

Zadáte-li do vyhledávače „studium jazyků online“ vyběhne Vám celá řádka různě kvalitních a zpracovaných nabídek. Nezbývá, než si vybrat. Než se však kamkoli přihlásíte, je třeba promyslet několik aspektů:

  • Jaká je má úroveň jazyka – postačí kurz zaměřený na osvojení gramatiky a základní slovní zásoby?
  • Mám nějaké specifické potřeby, ať už je to příprava na maturitní zkoušku, či rozšiřování specifické slovní zásoby, např. ekonomický, lékařský jazyk?
  • Jsou součástí kurzu poslechová cvičení, či možnost dialogu s lektorem?
  • Mám možnost si nabyté znalosti vyzkoušet, nebo je součástí kurzu pouze výklad bez zpětné vazby?
  • Jaká je cena poskytovaných služeb?

Moje úroveň

Potřeby každého z nás jsou samozřejmě trošku jiné. Přesto je třeba si svůj vytoužený jazykový postup promyslet ještě před tím, než se přihlásíte.

Začátečníci

Jste-li začátečník, dle evropského referenčního rámce označovaný jako A1, A2, pak Vás bude zajímat spíše procvičování slovní zásoby a gramatiky.

Domnívat se, že již jednou nabytou zkušenost není třeba prověřovat a opakovat i v pozdějších lekcích, je čiré bláznovství, proto si myslím, že kurz vybavený cvičením o 10 příkladech, který Vám ani zpětně neobjasní, proč Vámi zvolená možnost je špatně, a který neobsahuje shrnující či opakovací části po dosažení určitých znalostí, není úplně to pravé ořechové.

Na této úrovni je kurzů, blogů či odkazů nejvíce a je třeba se tomuto problému dostatečně věnovat, abyste po absolvování kurzu nemuseli tuto úroveň absolvovat u někoho jiného znova.

Pokročilí

Plánujete-li věnovat se jazyku několik let a získat znalosti na úrovni B1, B2, čili odpovídající současné maturitní zkoušce z cizího jazyka, pak se bez konverzačních a poslechových cvičení neobejdete. Nejvhodnější jsou poslechová cvičení doplněná transkribovaným textem a testíkem na porozumění slyšeného.

Chcete-li být opravdu top a dosáhnout úrovně C1, C2, pak tomu musíte věnovat hodně volného času a píle, protože tato úroveň se jen těžce zprostředkovává v kurzech.

Není to jen o kurzu

Přesto se dají najít webové stránky, které spíše rozvíjejí vaše jazykové kompetence, než že by vás přímo vzdělávaly. Úroveň C1, C2 je spíše založena na vašem zájmu a času, který investujete do svého rozvoje čtením, vyhledáváním informací, či sledováním filmů a dokumentů v cizím jazyce.

Většinu gramatiky již znáte, z tohoto pohledu již téměř není čemu novému se učit, slovní zásobu máte natolik širokou, že jste schopni mluvit o jakémkoli tématu, či bez problémů číst i složité texty či literární díla.

Nejlepší příležitostí, jak dosáhnout této úrovně, je studovat či pracovat v zahraničí, ale to už přece jen přesahuje kapitolu jazykových kurzů.

Online kurz - výhoda nebo nevýhoda?

Online kurzy můžete absolvovat kdykoli. Nikdo vás nenutí k pravidelnému studiu či přípravě, nic vám nenabídne možnost opustit čtyři zdi domova. Lze to brát jako výhodu, ale i nevýhodu.

Je jen na vás a vaší sebekázni, zda se budete připravovat a vzdělávat pravidelně, což je nejlepší, nebo zvládnete během jednoho odpoledne tři lekce a další měsíc se na to ani nepodíváte. S největší pravděpodobností ale zapomenete podstatnou část osvojeného učiva.

Pokud vám připadá, že cesta online jazykových kurzů je pro vás momentálně nejlepší nabídkou, jděte do toho a vydržte! Třeba budete za nějaký čas hovořit, jako kdybyste se cizí jazyk učili už léta!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se naučit cizí jazyk?

Jak se naučit cizí jazyk?

Je to už několik let, co jste si nakoupili hromadu slovníků a učebnic cizího jazyka s touhou vzdělat se a naučit se jiné řeči? Přestali jste chodit na hodiny angličtiny již po dvou lekcích z důvodu lenosti? A zatímco na stůl s knihami padá další vrstva prachu, vaše touha a odhodlání je na bodu mrazu…

Proč jet studovat do zahraničí?

Táhne vás to za hranice? Těšíte se, že poznáte nový kraj a zdokonalíte se v cizím jazyce? Zároveň máte ale tak trochu strach. Neznámé prostředí, jazyk, který se teprve učíte, cesta letadlem nebo dlouhá cesta autobusem, vyřizování a papírování. Podívejte se, co vám studium v zahraničí může přinést, o…


Kam po maturitě – 5 možností, co dělat!

Kam po maturitě – 5 možností, co dělat!

Poslední rok na střední škole je velice náročný. Od studenta se očekává, že skvěle zvládne maturitu a vydá se na vysokou školu. Někdo takové ambice opravdu má a jiný chce svoji životní cestu nasměrovat úplně někam jinam. Jaké jsou možnosti? Co můžete dělat po zvládnutí maturitní zkoušky?

Jak zakoupit kvalitní a levné auto díly

Jak zakoupit kvalitní a levné auto díly

Při opravě vašeho automobilu objednává náhradní díly automechanik, popřípadě majitel dílny. Typické jsou hlavně zcela běžné součásti vozů, které se rychle opotřebí, jako brzdové destičky, vzduchové či palivové filtry a další komponenty. Mnohdy se může stát, že se do vašeho auta dostanou nekvalitní n…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!