verze pro tisk

Jak hrát bowling?

19. listopad 2014

Dostali jste pozvání na bowling nebo vás čeká firemní večírek s bowlingem? Jenže vy jste ho ještě nehráli a víte jen, že jde o nějaké kuželky. Ničeho se nebojte, bowling zvládne hrát v podstatě každý. Je to především zábava a pokud shodíte jen pár kuželek, nic se neděje. A jak bowling hrát?

Reklama

Co je bowling

Bowling je u nás velmi populární zábava, kde nezáleží na věku, pohlaví, ani fyzické zdatnosti, hrát jej může kdokoliv. Je to především zábava, ale také soutěž a lze ho hrát i na sportovní úrovni. Hraje se s deseti kuželkami, které jsou rozestavěny na konci dráhy ohraničené žlábkem. Cílem každého hráče je pomocí bowlingové koule srazit všech deset kuželek.

Potřebné vybavení

Pro hru nepotřebujete žádné speciální vybavení, protože vše potřebné vám zapůjčí na místě. Před hrou si vypůjčíte speciální boty na bowling a také bowlingové koule jsou pro hráče k dispozici u každé dráhy.

Bowlingová koule

Kuželky se snažíte shodit pomocí bowlingové koule. Jednolivé koule se liší hmotností. Jsou rozlišeny barevně a označeny číslem, které vyjadřuje hmotnost koule v librách (1 libra je přibližně 0,5kg). Pro děti jsou určeny koule číslo 8, pro ženy koule č. 9-12 a pro muže 13-16. Každá koule má v sobě vyvrtané tři díry na prsty, které by měly být tak akorát na vaše ruce. Někdo hraje raději s lehčí koulí, někdo má radši tu těžší. Jednotlivé koule si vyzkoušejte a brzy přijdete na to, která vám nejlépe vyhovuje.

Jak se bowling hraje

Bowling hraje 2 a více hráčů na jedné dráze. Hraje se na deset kol a hráči se při hře střídají. V každém kole máte dva pokusy na to, abyste shodili všech 10 kuželek.

Jak házet a kam mířit?

Když přijdete na řadu, vezměte si vhodnou kouli, postavte se asi čtyři kroky od přešlapové čáry čelem ke kuželkám a připravte se k hodu. K čáře byste měli dojít opačnou nohou než v ní držíte kouli, ruka s koulí by měla být po celou dobu napnutá. Kouli neodhazujte silou, ale využijte ruku jako kyvadlo - váš hod tak bude přesnější. Dejte také pozor, abyste neskončili za přešlapovou čárou, jinak se vám nebudou počítat body.

Snažte se mířit na prostřední kuželku nebo raději malý kousek od ní. Pokud by se vám povedlo trefit prostřední kouli napřímo, hrozí, že vám zůstanou stát krajní kuželky (tzv. parohy) a ty je potom obtížné shodit. Při hodu miřte na šipky, nikoliv na kuželky. Šipky vám ukazují postavení kuželek a protože jsou mnohem blíž, bude váš hod přesnější. Pokud se vám stane, že vám zbydou dvě krajní kuželky, miřte na tu krajní trochu ze šikma a doufejte, že kuželka odletí a shodí i tu druhou.

Bodování

Výhodou bowlingu je, že za vás body počítá počítač a tak vaší jedinou starostí může být soustředění se na hod. Je ale dobré vědět jak se v bowlingu body počítají.

Jak už bylo řečeno, hraje se na 10 kol a v každém máte 2 pokusy na shození všech deseti kuželek. Za každou shozenou kuželku se připočítává jeden bod. Maximální počet bodů za hru je 300 - pokud shodíte dvanáctkrát za sebou všechny kuželky na první pokus.

Bonusové body

Když se vám podaří shodit všech 10 kuželek na první pokus, jde o strike a k 10 bodům v tomto kole se vám přičtou ještě další body z následujících dvou hodů. V případě, že shodíte všechny kuželky během dvou hodů (spare), připočtou se vám ke skóre body z následujícího hodu. Když v posledním kole hodíte strike, máte ještě další 2 hody navíc, po spare máte jeden hod navíc.

Hrát bowling chce trochu cviku a trpělivost, tak nebuďte smutní, pokud vám to hned nepůjde. A jestli této hře zcela propadnete, můžete se přihlásit do nějakého místního klubu a zkusit hrát bowling i na vyšší úrovni. Ať už to bude tak či onak, hlavně se u hry dobře bavte.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se naučit hrát na hudební nástroj?

Jak se naučit hrát na hudební nástroj?

Každý máme své sny. Jedním z nich může být i to, že se naučíme hrát na klavír, kytaru, housle, nebo saxofon. Je to i vaše touha? Nebo chce začít s hudbou vaše dítě? Chybí vám dobrý hudební sluch a třeba se stydíte, že jste nezačali dřív?

Základní pravidla, jak hrát stolní tenis

Základní pravidla, jak hrát stolní tenis

Stolní tenis, ping-pong nebo také pinec, je velmi oblíbená hra, která se hraje na profesionální úrovni, ale také jen tak rekreačně. Pokud hrajete stolní tenis jen pro zábavu, není třeba žádné velké fyzické kondice a hrát ho může skoro každý. Víte, jaká jsou pravidla stolního tenisu?


Jak zabavit děti v deštivém počasí?

Jak zabavit děti v deštivém počasí?

Když venku prší a je ošklivo, je to otrava a pokud máte děti, tak to může být ještě horší. Pokud nemůžete jít ven, děti se brzy začnou nudit a pak zlobí a zlobí. Ze začátku většinou nemáte problém děti zabavit, ale když prší delší dobu, můžou vám začít docházet nápady. Zde najdete pár tipů, jak zaba…

Jak vybrat digitální klavír?

Jak vybrat digitální klavír?

Před samotnou koupí digitálního klavíru je důležité zodpovědět si na některé otázky. K jakému účelu bude vlastně sloužit? Budou se na něm učit hrát děti, pokračovat dospělí, kteří po letech zatouží hrát? Nebo bude sloužit jako druhý nástroj pro profesionální hráče? Budete hledat nástroje přenosné ne…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!