verze pro tisk

8 tipů, jak si poradit se slimáky na zahradě

26. květen 2015

Během jarních měsíců se začnou na zahradě objevovat první slimáci. Jejich počty neustále rostou a pokud nechcete, aby vám spořádali celou zahrádku a hlavně vaši drahocennou úrodu na záhoně, pusťte se s těmito ohavnými tvorečky do boje. Přinášíme vám 8 tipů, jak si se slimáky poradit.

Reklama

Přemnožení slimáci

Kolem roku 1990 k nám byl dovlečen plzák španělský, který u nás nemá mnoho přirozených nepřátel, a tak se postupně přemnožil. Tento slimák má rezavohnědou barvu a je opravdu odolný a žravý. Vyhledává vlhká a stinná místa a je aktivní především v noci.

Jak na slimáky?

Boj se slimáky nikdy nekončí a často se zdá jako zcela marný. Existuje ale několik možností, jak proti slimákům bojovat a jejich počty na vaší zahrádce alespoň snížit.

1. Bariéra kolem záhonu

Aby se slimák nedostal na záhon, vytvořte mu bariéru. Udělejte kolem záhonu pás s drsným povrchem, který slimák těžko překoná. Použijte rozdrcené vaječné skořápky, drcené skořápky od ořechů, popel, piliny nebo slámu.

Kolem záhonu můžete také zapustit plech se zahnutým okrajem směrem ven. Bude-li dostatečně vysoký (alespoň 15 cm), mohl by také fungovat jako bariéra, kterou slimák těžko přeleze.

2. Elektrický ohradník

Kolem záhonů můžete vytvořit také elektrický ohradník z pětivoltové baterie. Na dlouhou lať připevněte dva úzké drátky ve vzdálenosti asi 1 cm od sebe a připojte je k baterii. Slimák, který se bude chtít přes drátky dostat, spojí svým tělem obvod a malý výboj z baterie ho usmrtí.

3. Přirození nepřátelé

Někteří lidé nedají dopustit na přirozeného nepřítele slimáků, kterým je kachna, přesněji běžec indický. Pokud si ho pořídíte na zahradu, sezobne každého slimáka, na kterého narazí.

Také se doporučuje kolem záhonů vysadit rostliny, které slimákům nevoní. Jsou to například levandule, šalvěj, kopr nebo měsíček. Účinnost takového opatření je ale velmi malá.

4. Parazitické hlístice

V obchodech také seženete postřiky, kterými na záhon aplikujete parazitické hlístice. Ty proniknou do těla slimáka jeho dýchacími otvory a usmrtí jej. Poskřik se aplikuje na provlhčenou půdu a je ekologický. Nevýhodou je vyšší cena.

5. Na slimáka chemií

Komu nevadí používat na zahrádce chemii, může použít na slimáky různé chemické prostředky. V hobby marketu nakoupíte speciální granule na slimáky, kterými se slimák otráví, ale i různé chemické pasti a lapače, které je nalákají na jedno místo.

Vždy se řiďte návodem uvedeném na konkrétním přípravku. Některé z nabízených přípravků jsou škodlivé pro okolní rostliny a ostatní živočichy, proto vybírejte s rozmyslem.

6. Ruční sběr

Když žádný z uvedených způsobů nepomůže, nezbývá vám nic jiného, než se pustit do ručního sběru slimáků. Nejlepší je vyrazit na slimáky brzy ráno nebo k večeru, když začínají být aktivní. Najdete je nejčastěji pod listy rostlin, kde se schovávají.

7. Nalákejte je na jedno místo

Aby byl sběr slimáků jednodušší, vytvořte si na zahradě návnady na slimáky. Umístěte na záhon prkénka nebo dlaždice a pod ně dejte shnilé ovoce. To slimáky přiláká a vy je jednoduše pochytáte.

8. Past z piva

Můžete také vytvořit past na slimáky. Plastový kelímek od jogurtu zapusťte do záhonu, aby jeho okraj vyčníval asi 1 cm nad zem a naplňte ho pivem. Vůně piva slimáky naláká a oni se v pivu utopí.

Hubení slimáků

Když slimáky posbíráte, můžete je odnést z vaší zahrádky pryč, ale počítejte s tím, že se za čas mohou vrátit. Proto je vhodnější slimáky usmrtit. Nejrychlejším způsobem je, když slimáka ostrým předmětem přeříznete napůl nebo je zalijete horkou vodou. Rozhodně slimáky neposypávejte solí, protože jim tak připravíte pomalou a bolestivou smrt.

Pamatujte, že žádný z uvedených způsobů není stoprocentní metodou jak se slimáků zbavit, ale i snížení jejich počtu na zahrádce pomůže ubránit vaši úrodu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak si najít informace o bydlení a zahradě

Jak si najít informace o bydlení a zahradě

Pohodové bydlení a krásně upravená zahrada jsou bezesporu velkým lákadlem pro všechny. Mnohým z nás se ale o všem pouze zdá, jelikož nemáte jednak dostatek finančních prostředků na vlastní bydlení a jednak také dostatečné množství invence k tomu, abychom si vše udělali podle svých představ.

Návod, jak postavit dřevěný plot na zahradě

Návod, jak postavit dřevěný plot na zahradě

Když chcete mít na své zahrádce soukromí, postavte si kolem plot, který vytvoří pomyslný ochranný štít před zraky kolemjdoucích. Může to být plot dřevěný, který zvládnete postavit s trochou zručnosti a trpělivosti i sami. A jak ho postavit?


5 tipů, jak chytit krtka na zahrádce

5 tipů, jak chytit krtka na zahrádce

Jakmile se objeví na vaší zahrádce krtek, nadšeni jistě nebudete. Krtek je hmyzožravec a sám o sobě není nijak škodlivý, ale při shánění potravy hloubí pod zemí chodby a na povrchu vytváří nechvalně známé krtince. Hned jak se vám na zahradě začnou tyto kopečky hlíny objevovat, začnete přemýšlet nad …

7 tipů, jak posílit imunitu

7 tipů, jak posílit imunitu

Jste pořád nastydlí, chytíte každou virozu, stačí vám projít kolem někoho s rýmou a hned smrkáte také? Pak máte oslabenou imunitu a potřebujete ji posílit. Přinášíme vám několik tipů, jak na to.




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!