verze pro tisk

5 tipů, jak chytit krtka na zahrádce

22. leden 2015

Jakmile se objeví na vaší zahrádce krtek, nadšeni jistě nebudete. Krtek je hmyzožravec a sám o sobě není nijak škodlivý, ale při shánění potravy hloubí pod zemí chodby a na povrchu vytváří nechvalně známé krtince. Hned jak se vám na zahradě začnou tyto kopečky hlíny objevovat, začnete přemýšlet nad tím, jak krtka chytit nebo ho ze zahrádky vyhnat. Zde vám přinášíme 5 tipů, jak na to.

Reklama

Je krtek chráněný?

Spousta lidí si myslí, že krtek je zákonem chráněný a proto ho můžete ze zahrady jedině vyhnat. To je pravda jen z části - krtek je obecně chráněným živočichem, což znamená, že se nesmí hubit plošně. Ale když se krtek objeví u vás na zahradě, můžete s ním bojovat po svém.

Na krtka jedině v rukavicích

Nejprve je třeba upozornit na to, že krtek má vynikající čich a vyhýbá se lidskému pachu. Proto vždy při kladení pastí nebo jiných nástrah používejte rukavice. Jinak vaše pasti krtek velkým obloukem obejde a bude dělat krtince na jiné části zahrady.

1. Vyžeňte ho zvukem

První možností, po které většina majitelů zahrad sáhne, jsou různé zvukové plašičky. Tyto plašičky vypadají jako solární lampa a zapichují se do země tam, kde krtka nechcete. Mohou být na baterie nebo na solární energii. Plašičky vydávají pískavé nebo bzučivé zvuky, ale také mohou vibrovat. Nevýhodou je, že si krtek na tyto zvuky může časem zvyknout a vrátí se.

Ve své době byli velmi populární plašičky vyrobené doma z PET lahve, ale ty také nejsou moc účinné.

Krtek nemá rád žádný hluk, proto může pomoci i časté sekání sekačkou na trávu nebo parta dětí, která dupe a řádí na zahradě.

2. Vyžeňte ho pachem

Na krtka mohou platit různé pachy, protože má velmi citlivý čich a některé věci mu nevoní a raději se jim vyhne. V obchodě můžete pořídit pachové kuličky proti krtkovi nebo použít například syrečky, chomáč lidských vlasů, naftalínem nebo petrolejem napuštěný hadr. Stačí je zahrabat do krtinců a poté už jen čekáte, až se krtek odstěhuje.

Někteří zahradníci doporučují na zahradu vysadit rostliny, které krtkovi nevoní. Jsou to afrikány, laskavce nebo pryšce.

3. Chytněte ho

Další možností jsou mechanické pasti, které fungují podobně jako pastičky na myši nebo mají podobu duté roury, do které krtek zaleze, ale ven se nedostane. Pasti natáhněte a zahrabejte do nejnovějších krtinců. Potom nezbývá nic jiného než je pravidelně kontrolovat.

4. Použijte jed

S krtkem můžete bojovat také pomocí jedovatých gelových návnad, které koupíte v obchodě. Gel se natlačí do nory a krtka zahubí.

Existují také speciální hnojiva na trávník, která obsahují látky proti krtkům.

5. Využijte přirozné nepřátele

Když už nevíte, jak s krtkem bojovat, zkuste nasadit do boje jeho přirozeného nepřítele a pořiďte si kočku. Kočka si na krtkovi s chutí smlsne a bude-li vaše kočka dobrým lovcem, krtka už na zahradě nepotkáte.

Ať už zvolíte jakýkoliv ze způsobů jak krtka odstranit, počítejte s tím, že nic není stoprocentní a boj s krtkem není jednoduchý.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.2 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

8 tipů, jak si poradit se slimáky na zahradě

8 tipů, jak si poradit se slimáky na zahradě

Během jarních měsíců se začnou na zahradě objevovat první slimáci. Jejich počty neustále rostou a pokud nechcete, aby vám spořádali celou zahrádku a hlavně vaši drahocennou úrodu na záhoně, pusťte se s těmito ohavnými tvorečky do boje. Přinášíme vám 8 tipů, jak si se slimáky poradit.

7 tipů, jak posílit imunitu

7 tipů, jak posílit imunitu

Jste pořád nastydlí, chytíte každou virozu, stačí vám projít kolem někoho s rýmou a hned smrkáte také? Pak máte oslabenou imunitu a potřebujete ji posílit. Přinášíme vám několik tipů, jak na to.


5 tipů, jak na domácí perník!

5 tipů, jak na domácí perník!

Honí vás mlsná a vy nemáte napečeno? Jestli vaše spíž ukrývá základní potraviny, určitě dokážete za malou chvilku vykouzlit úžasný a jednoduchý moučník. Řeč je samozřejmě o domácím perníku. Jak ho připravit, upéct a třeba i vylepšit?

7 tipů, jak ušetřit za elektřinu

7 tipů, jak ušetřit za elektřinu

Spousta z nás se zhrozí pokaždé, když přijde účet za elektřinu. Na měsíčních splátkách dáváte už tak vysoké částky a pak se na pravidelném vyúčtování objeví nedoplatek dalších několik stovek až tisíců. Potom se vždy ptáte, jak ušetřit za elektřinu. V tomto článku najdete několik tipů jak na to.




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!