verze pro tisk

Alergie na ovoce - příznaky a jak na ně?

27. květen 2014

V posledních letech stále přibývá různých alergií - na pyly, zvířecí srst, chemikálie nebo na různé potraviny. Mezi potravinové alergie patří i alergie na ovoce. Jaké jsou její příznaky a jak se s ní vypořádat?

Reklama

Alergie na ovoce

Jako všechny ostatní potravinové alergie, je alergie na ovoce způsobena požitím alergenu. Alergeny jou bílkoviny vyskytující se v ovoci. Imunitní systém některých lidí je na tyto bílkoviny příliš citlivý a tělo na ně reaguje příliš silně. Alergická reakce na ovoce se projevuje krátce po požití alergenu, ale může se objevit i s odstupem několika hodin.

Pokud máte podezření na alergii na ovoce, provedou vám u alergologa testy, které určí na jaké ovoce jste alergičtí a určí další postup léčby.

Jaké ovoce způsobuje alergii?

Nejčastěji alergii způsobují jablka a hrušky. Dále pak třešně, višně, meruňky, broskve, nektarinky, švestky, blumy, maliny, ostružiny a také jahody. Alergické projevy může vyvolat i pouhý dotyk s ovocem například při krájení. Z exotického ovoce bývají častými původci alergie banány, kiwi, ananas a citrusové plody. V tom případě je třeba být ostražitý i při pití ovocných džusů. Nejtěžší průběh alergie způsobují ořechy - lískové, vlašské, burské, mandle a ostatní. Jste-li na ně alergičtí, měli byste se vyvarovat i potravin s oříškovou příchutí.

Projevy alergie - orálně alergický syndrom

Příznakem alergie na ovoce je orálně alergický syndrom, který se projevuje jako svědění a pálení rtů, dásní a jazyka, někdy dochází k mírnému otoku, dále se může objevit vyrážka kolem úst. V ojedinělých případech může dojít k otoku dýchacích cest a z toho plyne ohrožení života. Další z projevů alergie je kopřivka nebo ekzém na kůži.

Jak se vyhnout alergii?

Abyste se vyhnuli alergické reakci, stačí vyřadit ovoce, na které jste alergičtí, ze svého jídelníčku. Pokud vám jiné ovoce nezpůsobuje obtíže, není nutné se mu vyhýbat. Bylo by to zbytečné omezení a byli byste ochuzeni o vitamíny.

Pokud se u vás objevily vážné příznaky, dostali jste od svého alergologa injekční pero s adrenalinem, které byste měli vždy nosit u sebe pro případ náhodného požití alergenu.

Pokud se u vás alergie projevila jen mírnými příznaky, je vhodné užít antihistaminika, která projevy alergie zmírní.

U alergie na ovoce bývá účinná imunoterapie. Díky podávání malé dávky alergenu si tělo postupně vybuduje k alergenu toleranci a můžete se časem zbavit alergie úplně.

Tepelná úprava zničí alergeny

Alergeny, které jsou obsaženy v ovoci, často bývají citlivé na teplo. Pokud problematické ovoce tepelně upravíte, alergeny zničíte a můžete ho bez problémů konzumovat.

Spojitost s pylovou alergií

Alergie na ovoce bývá často spojována s pylovou alergií. Je to dáno podobností alergenů v pylu a v ovoci. Až 50% lidí alergických na pyl břízy je alergických na jablka, hrušky, broskve nebo třeba meruňky. Alergie na pyl ambrozie bývá spojována s alergií na banány.

Výhodou alergie na ovoce je, že s rostoucím věkem může zcela vymizet. Vyjímkou je alergie na ořechy, která přetrvává po celý život. Ale pokud jste alergičtí na nějaký druh ovoce, může se vám stát, že po pár letech budete zcela bez příznaků.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.87 hvězdiček / Hodnoceno: 31x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak správně uskladnit ovoce?

Jak správně uskladnit ovoce?

Žijeme ve světě, kde je možné si v jakémkoliv ročním období nakoupit téměř jakékoliv čerstvé ovoce. Melouny, jahody a hroznové víno v zimě, pomeranče, mandarinky a banány v létě. Jak to ale udělat, aby ovoce zůstalo co nejdéle čerstvé i v domácích podmínkách?

Jak a kdy užívat hořčík – příznaky jeho nedostatku

Jak a kdy užívat hořčík – příznaky jeho nedostatku

Trápí vás časté křeče do lýtek? Pak můžete mít nedostatek hořčíku. Hořčík je pro fungování organismu nenahraditelný, proto je důležité udržet si jeho dostatečný příjem a pokud ho máte nedostatek, je nutné ho doplnit. Jak a kdy hořčík užívat?


Alergie na břízu - projevy a jak je zmírnit

Alergie na břízu - projevy a jak je zmírnit

Každé jaro, od března do května, vám teče z nosu, kýcháte jako o závod a pálí vás oči. Pak s velkou pravděpodobností máte alergii na pyl břízy. Jaké jsou projevy této alergie a jak je zmírnit? Pojďme se na to podívat.

Potravinové alergie, jak je odhalit?

Potravinové alergie, jak je odhalit?

Stále více lidí trápí různé alergie a to i ty potravinové. Jestli i vy máte podezření, že jste na nějakou potravinu alergičtí, máte několik možností jak si své podezření potvrdit. Co je potravinová alergie, jak se projevuje a jak ji odhalit?
Vložit komentář

Komentáře

SVĚTLANA PETERKOVÁ

pátek, 22. květen 2015
09:30

odkdy patří slovo vymizet mezi vyjmenovaná slova a píše se s tvrdým y?


Napsal: SVĚTLANA PETERKOVÁ [Odpovědět]

admin

neděle, 31. květen 2015
20:50

admin

to SVĚTLANA PETERKOVÁ: Nepatří, ale je to předpona


Napsal: admin [Odpovědět] [Skrýt]