
Jak je prospěšný rooibos?
25. únor 2014Možná jste již slyšeli, že pití čaje rooibos působí pozitivně na tělo i na duši. Ale víte, jaké přesně má účinky, a že to ve skutečnosti není čaj? Podívejme se na tento nápoj podrobněji.
ReklamaCo je rooibos a jak se vyrábí?
Rooibos se vyrábí z rostliny, která se jmenuje čajovníkovec kapský (Aspalatus Linearis). Tento keř je 1,5-2 metry vysoký a pochází z jižní Afriky.
Rostliny se pěstují na slunných plantážích a sklízí se skoro celá nadzemní část. Ta se dál seká a řeže na menší kusy a následně nechává projít oxidací, která bývá často nesprávně označována jako fermentace.
Při tomto procesu rooibos získává svoji specifickou červenorezavou barvu. Nakonec se musí dosušit na slunci. Teprve pak se může používat pro přípravu čaje.
Čím nám prospívá
Rooibos je přírodním zdrojem vitamínu C a minerálů v poměrně vysokých dávkách - obsahuje draslík, sodík, vápník a fluor, železo, zinek, měď, hořčík a mangan. Z toho důvodu je velmi oblíbený u sportovců, protože pomáhá doplňovat minerály, které ztrácejí pocením.
Z těchto minerálů například vápník chrání kosti, fluor pomáhá odolávat zubům proti zubnímu kazu, železo je důležité v těhotenství.
Všestranný pomocník
Pití rooibosu prospívá trávení, posiluje imunitu a pomáhá zvládat alergie (např. sennou rýmu).
Je také antioxidantem - při pravidelném pití chrání tělo před působením volných radikálů a tím snižuje riziko zhoubných nádorů. Obsahuje rutin, který chrání srdce a oběhový systém a přispívá k regulaci krevního tlaku.
V rooibosu obsažená kyselina fenolová má antibiotické účinky - působí proti plísním, virům a bakteriím.
Obklady nebo omývání pokožky výluhem z rooibosu má blahodárné účinky na kůži - dobře působí na akné, ekzémy, ale pomáhá i s hojením drobných oděrek.
Čaj má zklidňující účinek, proto pomáhá při nespavosti, napětí a stresu.
Protože neobsahuje kofein ani tein, je vhodný pro děti i těhotné ženy a můžete ho pít po celý den.
Pokud hubnete, můžete čaj pít také bez omezení, protože neobsahuje žádné kalorie.
Příprava
Rooibos se připravuje stejně jako čaj - do hrnečku dejte lžičku sypaného rooibosu nebo rooibos v sáčku a zalijte ho horkou vodou, nechte 2-3 minuty odstát.
Pokud ho necháte louhovat dlouho, nedostane nepříjemnou hořkou pachuť, ani nebude příliš silný. Pije se horký i studený. Má lehce nasládlou, velmi jemnou a lahodnou chuť. V jižní Africe se pije s mlékem a medem.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!