verze pro tisk

Jak se pozná cukrovka?

29. srpen 2014

Diabetes, lidově zvaná cukrovka, provází lidstvo už od pradávna. Na světě je dnes touto nemocí postiženo mnoho miliónů lidí. Jasnou příčinou je genetické zatížení. Mají vaši rodiče, prarodiče či jiní příbuzní cukrovku a vy stále častěji přemýšlíte, zda občasné zdravotní problémy nemohou vycházet právě z toho? Jak tedy poznat cukrovku?

Reklama

Diabetes mellitus

Diabetem, nebo-li cukrovkou onemocní každoročně velký počet lidí. Jedná se o chronické onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. Organismus zkrátka není schopen zpracovávat cukr.

Existují dva typy cukrovky:

Diabetes I. typu nejčastěji vzniká před 20. rokem života, není výjimkou, že ho mají novorozenci, malé děti, ale i senioři.

Projevuje se absolutním nedostatkem inzulínu. Příčinou je to, že vlastní imunitní buňky ničí buňky ve slinivce břišní , které produkují inzulín. Proto je nutné často doživotní aplikace inzulínu.

Diabetes II. typu se rozvíjí často pomalu, nepozorovaně a vyskytuje se většinou až po 40. roce života, nebo až v pokročilém věku. V poslední době jsou ale i případy, kdy tímto druhem onemocní i malé děti.

Tělo nemocného člověka inzulín sice tvoří, ale nedokáže ho efektivně využít. Produkce bývá v částečné míře zachována, sekrece inzulínu je však porušena, a tak dochází k problémům.

U tohoto typu nemusí být inzulín nutně injekčně podáván, vše se upraví dietou, léky a změnou životního stylu.

Jaké jsou příčiny cukrovky?

Rizikovými faktory pro cukrovku I. typu jsou genetická predispozice, na vině může být i virová infekce, zánět a jiné poškození slinivky břišní a přehnaná imunitní reakce.

Hlavní příčinou II. typu je pohodlný způsob života, tedy nedostatek pohybu, nadváha, nezdravá strava, tučné jídlo a převaha jednoduchých cukrů ve stravě. Dále pak překyselení žaludku a některé léky.

Jak poznat první příznaky?

Neléčená cukrovka dokáže zabíjet, a proto je nutné už při prvních příznacích, zbystřit.

Hlavní příznaky cukrovky jsou:

  • Silné pocení
  • Nadměrně velká žízeň ( cukrovkář je schopen vypít mnoho litrů tekutin)
  • Sucho v ústech
  • Únava, malátnost, ospalost a dehydratace
  • Nadměrné množství moči
  • Svědění kůže
  • Průjem a hubnutí
  • Nevolnost, zvracení, bolesti břicha a snížená chuť k jídlu
  • Časté plísňové infekce nohou nebo v intimní oblasti
  • Občasná necitlivost či mravenčení končetin

Příznaky a projevy cukrovky se však neobjevují vždy, a tak může být cukrovka diagnostikována lidem, kteří žádné problémy neměli.

Jak poznat, že jde opravdu o cukrovku?

Jestliže vám není dobře, máte projevy cukrovky a chcete mít jistotu, určitě vyhledejte svého praktického lékaře. Ten pozná cukrovku spolehlivě z krevních testů. Podle hladiny cukru ve vaší krvi se dál rozhodne, zda je vše v pořádku a příčinu vašich problémů musíte společně hledat jinde, nebo vás odešle na další testy.

Přímo v ordinaci lékař zjišťuje hodnotu krevního cukru pomocí glukometru. Ten po zasunutí speciálního proužku s kapkou vaší krve zobrazí přesnou hladinu cukru v krvi.

Lékař může zjistit také hodnoty hladiny cukru až tři měsíce zpět a to díky odběru krve. Laboratoř zjistí hodnotu tzv. glykovaného hemoglobinu. Jestliže se na hemoglobin v červených krvinkách jednou cukr naváže a jeho hodnoty jsou zvýšené, znamená to, že v průběhu 90ti dní byla průměrná hladina cukru v krvi vyšší.

Jaká další vyšetření vás čekají?

Další vyšetření poodhalí, zda-li je inzulín vůbec tvořen.

Lékař může použít také glukózový toleranční test, kdy se sleduje hodnota cukru v krvi na lačno a pak po vypití sladkého nápoje. Tento test bývá i součástí těhotenských kontrol, pro zjištění těhotenské cukrovky.

Pokud některé testy nedopadnou dobře, je třeba je provést znovu pro kontrolu.

Žít se dá i s cukrovkou!

Jestliže vám přece jen byla diagnostikována cukrovka, není to zrovna skvělá zpráva, ale život tím nekončí! Je nutné dodržovat dietu, naučit se hýbat, změnit životní styl, někdy dokonce aplikovat inzulín.  Nebude to jako dřív, ale snažte se a naučte se s nemocí žít naplno!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.77 hvězdiček / Hodnoceno: 13x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak napsat text kondolence k úmrtí?

Jak napsat text kondolence k úmrtí?

Umře-li někomu ve vašem okolí blízký člověk, je v rámci zachování slušnosti mu kondolovat. Forem a způsobů kondolence lze zvolit vícero, i v dnešní moderní době je ale stále nejčastější volbou zaslání dopisu. Při jeho psaní musíte dodržet několik základních pravidel, abyste si nezpůsobili faux pas a…

5 tipů, jak vybrat firmu pro úklid kanceláře

5 tipů, jak vybrat firmu pro úklid kanceláře

Máte na starost pořádek a čistotu ve vaší firmě, případně podnikáte z domova a nechcete mít ve své domácí kanceláři neustálý nepořádek? Abyste s odstraňováním špíny a prachu nemuseli zbytečně rozptylovat, doporučuji si na úklid kanceláří pozvat odborníky. Je ale potřeba zvolit vhodnou firmu. Jak ji …


Jak si vyrobit domácí pleťovou masku?

Jak si vyrobit domácí pleťovou masku?

Ne každá z vás má čas a peníze na to, aby mohla pravidelně chodit do kosmetického salonu a nechat si v něm zkrášlovat svoji pleť. Pokud nechcete mít v brzkém věku vrásky a naopak hodláte zamezit tomu, aby vaše pleť byla svěží a čistá, můžete o ni pečovat i doma. Dokonce i pomocí nanášení pleťových m…

Jak napsat esej?

Jak napsat esej?

Napsat dobrou esej vyžaduje nemalé úsilí. Autor musí mít přehled, kreativní myšlení, vybrat vhodné téma a dobře a čtivě ho uchopit. Jak ale na to, aby esej čtenáře zaujala a dočetl ji až do úplného konce? Jak napsat dobrou esej?




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!