verze pro tisk

Jak často odčervovat psa?

30. září 2014

Jestli máte doma psa, jistě s ním chodíte k veterináři na pravidelné očkování. Mezi základní péči o psa patří také pravidelné odčervení, které má psa chránit proti parazitům. Víte, jak často psa odčervovat a jaké prostředky k tomu můžete využít?

Reklama

Proč psa pravidelně odčervovat?

Odčervením chráníte svého psa před parazity, kterými se může lehce nakazit venku na procházce, obzvlášť ve městě. Pokud pes pozře vajíčka nejběžnějších parazitů, dostanou se mu do zažívacího ústrojí, kde se množí a takto infikovaný pes trpí na průjmy, často zvrací, má nekvalitní srst.

Pro psa není napadení parazity tolik nebezepčné, ale většina parazitů může jednoduše přejít také na člověka. Stačí, aby vás pes při hře olízl na obličeji. Nejvíce ohrožené jsou potom děti a pro ně může být napadení parazity nebezpečné. Z toho důvodu je nutné psa pravidelně odčervovat.

Psí paraziti

Nejčastějšími psími parazity jsou škrkavky, měchovci a tasemnice. Všichni tito parazité jsou přenosné na člověka a můžou způsobit velmi nepříjemné obtíže.

Abyste se parazity nenakazili, dbejte na základní hygienická pravidla při styku se psy. Nenechávejte se olizovat na obličeji a po hře s vaším miláčkem, obzvlášť jestli se chystáte jíst, si nezapomeňte umýt ruce mýdlem. Máte-li psa na zahradě, odstraňujte pravidelně jeho trus.

Odčervovací přípravky

K odčervování lze použít tři druhy přípravků. Je to odčervovací pasta, tablety a přípravky spot on. Liší se především způsobem podání a svým působením.

Odčervovací pasta se používá hlavně u štěňat a většinou působí pouze proti škrkavkám. Protože likviduje pouze dospělé jedince, je třeba pastu použít v pravidelných intervalech.

Tablety na odčervení se používají u dospělých psů a působí proti mnoha parazitům. Působí také pouze na dospělé jedince, proto je třeba je používat opakovaně.

Výhodné je použití spot on přípavků k odčervení. Jde o ampuli s tekutinou, kterou kápnete na kůži mezi lopatky psa. Její účinek je dlouhodobější, působí asi jeden měsíc, a účinkuje také proti blechám a klíšťatům.

Jak často odčervovat?

V jakých intervalech psa odčervovat záleží na věku psa a také na prostředí, ve kterém se pohybuje. Pes, který prozkoumá na ulici vše co najde by se měl odčervovat častěji než ten, který žije na zahradě v domku u lesa. Záleží také na tom, jestli máte malé děti či nikoli.

Štěně

U malých štěňat je vysoké riziko nakažení škrkavkami, proto by se měly odčervovat každé dva týdny a to od věku čtrnácti dnů do tří měsíců. K odčervení se používá odčervovací pasta, která je pro štěňata šetrná. Od třetího do šestého měsíce je vhodné štěně odčervovat jednou za měsíc, poté v devíti měsících a v jednom roce. Dál už se odčervuje stejně jako dospělý pes.

Dospělého psa

Pes, který žije ve městě nebo ho vlastní rodina s malými dětmi, by se měl odčervovat každé 3-4 měsíce. Pokud máte psa většinu času na zahradě nebo bydlíte u lesa, stačí odčervovat dvakrát ročně.

Pokud má pes nějaké dlouhodobější zažívací potíže, je vhodné odebrat vzorky jeho trusu a zanést je k veterináři k vyšetření na výskyt parazitů. Podle výsledků pak veterinář určí další postup.

Jestli se po podání odčervovacího prostředku objeví v trusu psa stopy po parazitech, je nutné psa znovu odčervit po 14ti dnech.

Chovnou fenu

Jestli máte doma fenku, která slouží k chovu, pak je vhodné ji odčervit před tím než zabřezne a poté až společně se štěňaty. V průběhu březosti ji neodčervujte, protože některé odčervovací přípravky mají prokazatelný vliv na vzik vývojových vad u štěňat.

Tak ať už máte svého pejska doma nebo na zahradě, provádějte pravidelné odčervení. Jen tak předejdete nepříjemným následkům v případě nakažení parazity.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.57 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak často běhat?

Jak často běhat?

Běh nebo jogging je velmi oblíbený sport po celém světě. Jeho velkou výhodou je, že kromě dobré obuvi a vlastního odhodlání k němu nic víc nepotřebujete. A obliba tohoto sportu roste i u nás. Pokud se i vy rozhodnete běh také vyzkoušet, jistě se budete ptát jak často běhat, aby byl běh zdraví prospě…

Jak často doma cvičit?

Jak často doma cvičit?

Patříte mezi lidi, kteří neradi cvičí mezi cizími lidmi a v posilovně nebo na hodině zumby se necítíte zrovna ve své kůži? Pak můžete v klidu a soukromí cvičit také doma. Možností domácího cvičení je spousta, stačí si jen vytvořit plán. A proto se možná ptáte, jak často doma cvičit?


Jak často kojit novorozence?

Jak často kojit novorozence?

Doba, kdy matky dostaly přísný pokyn kojit přesně po třech hodinách a ani o minutu dříve, či déle, je ta tam. Nyní se ke kojení přistupuje s novým pohledem a je na každé matce i dítěti, jak vyladí své soužití. Pro prvorodičku může být celý ten kolotoč kolem péče o dítě, domácnosti a kojení velmi vyč…

Jak často cvičit břicho?

Jak často cvičit břicho?

Jestli chcete mít vypracované a ploché břicho, nepůjde to bez pravidelného cvičení. Ale i posilování břicha má svá pravidla, která není dobré porušovat. Mezi lidmi také panují mylné představy o tom, jak často břicho cvičit. A jak je to tedy správně?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!