verze pro tisk

Jak často kojit novorozence?

13. srpen 2014

Doba, kdy matky dostaly přísný pokyn kojit přesně po třech hodinách a ani o minutu dříve, či déle, je ta tam. Nyní se ke kojení přistupuje s novým pohledem a je na každé matce i dítěti, jak vyladí své soužití. Pro prvorodičku může být celý ten kolotoč kolem péče o dítě, domácnosti a kojení velmi vyčerpávající. Jak tedy poznat, že je dítě dostatečně krmeno? Jak často kojit novorozence?

Reklama

Konečně doma!

Návrat domů z porodnice bývá pro některé matky vysvobozením, pro druhé obrovským šokem a strachem. Obávají se, že se nedokážou o dítě postarat, bojí se, že nepoznají, kdy má dítě hlad, nebo jestli správně kojí. Všechny tyto obavy jsou normální a zažívá je spousta novopečených maminek. Proto je dobré, aby  jste u sebe měla po příchodu z porodnice blízkého člověka, který vám pomůže tyto nesnáze překonat. Věřte, že brzo poznáte, proč dítě pláče a zda se jedná o pláč hladový nebo jiný.

Dítě si řekne samo!

Každé dítě je jiné, má jinou potřebu spánku, mléka i stolice. Některým dětem postačí kojení šestkrát denně, jiné chtějí pít dvakrát tolik. Většina pediatrů zastává názor, že dítě se má krmit pokaždé, když si řekne. Kojte tedy tak často, jak si myslíte, že vaše dítě potřebuje, ale…

Méně je někdy více!

Novorozenec, který se teprve učí dobré technice sání, často napolyká mnoho vzduchu a ten ho potom může pěkně potrápit, proto není dobré mít dítě u prsou každou hodinu nebo dokonce každých 30 minut. Časté pití může u některých dětí způsobit, že pokaždé vypijí jen minimum a pak mají častěji hlad. Ideální mohou být hodiny dvě, ale není třeba je striktně dodržovat.

Někdy je dítě spokojené ještě tři hodiny od posledního kojení, jindy uplyne hodina a půl a dítě je natolik mrzuté, že víte, že nastal čas jídla.

Budit nebo nebudit?

Mnoho matek také řeší, zda dítě na jídlo budit nebo nechat spát třeba i pět šest hodin.Tento problém se dotýká často dětí předčasně narozených a také kojenců s novorozeneckou žloutenkou, které jsou díky tomu velice unavené a spavé.

Jestliže miminko spí, matka by ho budit neměla! Vzbudit dítě na jídlo se doporučuje jen v tom případě, že novorozenec ztrácí na váze a tím neprospívá.

Kdy je dítě pravděpodobně málo kojené?

  • Pokud nedosáhlo do 3 týdnů porodní hmotnosti
  • Je extrémně spavé a jeho pokožka má hodně žlutou barvu
  • Ke kojení se hlásí méně než 6 krát denně v prvních dnech a týdnech
  • Málo pomočených plen ( norma je 6 – 8 plen za den)
  • Stolice je páchnoucí, nahnědlá a malé množství
  • Dítě výrazně zaostává v růstových grafech

Spokojené miminko!

Aby bylo vaše dítě spokojené, musí být nejen dobře kojeno, ale musí být spokojená i jeho maminka. Proto věřte svému instinktu, který vám řekne, jak často dítě krmit, uspávat a jak se o něj starat. Zapomeňte na všechny dobře míněné rady kamarádek, matek či tchýní.

Buďte tu pro své dítě a pamatujte, že jste pro něj tou nejlepší matkou pod sluncem!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.12 hvězdiček / Hodnoceno: 42x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak dlouho kojit?

Jak dlouho kojit?

Kojení je v dnešní hodně propagované a není se čemu divit. Mateřské mléko je pro novorozeně nenahraditelnou přirozenou výživou. Začátky mohou být někdy těžké, ale většina matek přesto své dítě kojí. A jak dlouho vlastně kojit? Stačí pár měsíců, rok, nebo ještě déle?

Jak obléci novorozence v létě?

Jak obléci novorozence v létě?

Narození miminka je veliká událost ve vašem životě. Jistě se těšíte, jak po propuštění z porodnice budete chodit s kočárkem na procházky a trávit dny na čerstvém vzduchu. Jde-li o vaše první miminko, určitě řešíte, jak vše zvládnete, jestli budete umět o váš poklad správně pečovat, jak ho obléci, ab…


Jak často běhat?

Jak často běhat?

Běh nebo jogging je velmi oblíbený sport po celém světě. Jeho velkou výhodou je, že kromě dobré obuvi a vlastního odhodlání k němu nic víc nepotřebujete. A obliba tohoto sportu roste i u nás. Pokud se i vy rozhodnete běh také vyzkoušet, jistě se budete ptát jak často běhat, aby byl běh zdraví prospě…

Jak často odčervovat psa?

Jak často odčervovat psa?

Jestli máte doma psa, jistě s ním chodíte k veterináři na pravidelné očkování. Mezi základní péči o psa patří také pravidelné odčervení, které má psa chránit proti parazitům. Víte, jak často psa odčervovat a jaké prostředky k tomu můžete využít?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!