verze pro tisk

Jak a kdy zasadit okurky?

27. květen 2014

Čerstvá okurka utržená přímo ze záhonu, to je dobrota. Takovou v obchodě nekoupíte, tu si musíte sami vypěstovat. Možná proto jsou okurky nejčastěji pěstovanou zeleninou na našich zahrádkách. Jak a kdy okurky zasadit?

Reklama

Odrůdy okurek

Okurka je teplomilná rostlina, která je vcelku nenáročná, ale vyžaduje naši péči.

U nás se nejvíce pěstují okurky salátovky nebo nakládačky. Salátovky se hodí především do foliovníku nebo skleníku, nakládačky se pěstují venku na záhonech.

Rozlišujeme okurky jemnoostné a hruboostné. Ty jemnoostné se hodí do teplých oblastí, hruboostné odrůdy lépe snášejí nižší teploty a lépe odolávají poklesům nočních teplot, proto se pěstují hlavně venku.

Jaké potřebují stanoviště?

Nejlépe se okurkám daří v záhřevné, hlinité, humózní půdě. Je to plodina tzv. první trati, to znamená, že potřebuje pro svůj zdárný růst velkou zásobu živin a humusu a také dobrou zálivku. Vhodné je slunné, před větrem chráněné místo. Záhony řádně vyhnojte kompostem nebo kravským či koňským hnojem.

Pěstování ve skleníku

Ve skleníku se pěstují hlavně salátové okurky. Pro velké výnosy potřebují hodně tepla, živin a dostatečnou zálivku. Předpěstovanou sadbu vysaďte do skleníku již ke konci dubna, to už by neměly ve skleníku promrznout. Sázejte je v dostatečné vzdálenosti - dvě sazenice na metr čtverečný.

Vyvazování okurek

Ve skleníku se okurky vyvazují, aby se rostlina vedla do výšky. Je to také i nepřímá ochrana proti plísni okurkové. Proto si hned po výsadbě natáhněte nad rostlinami provaz se spuštěnými provázky, ke kterým budete rostoucí rostliny přivazovat. Je možné použít i spirálové tyče, které zapícháte k sazenicím.

Pěstování venku

Na záhonech venku se pěstují okurky nakládačky. Je na vás, zda budete set okurky přímo do záhonu nebo budeme vysazovat předpěstovanou sadbu.

Kdy vysévat?

Existují dva přístupy k době výsevu okurek venku na záhon. Jeden říká, že se okurky vysévají ke konci dubna. Je k tomu i pranostika "Na Marka saž oharka". Druhý přístup říká, že se mají okurky vysévat až po 15. květnu, kdy už nehrozí ranní marzíky.

Výsev na konci dubna má tu výhodu, že okurky vzejdou a začnou plodit dřív, takže sklízíte ještě před napadením okurek plísní. Je tu ale riziko ohrožení nově vzrostlých rostlin raními mrazíky, takže se tento způsob hodí spíše pro teplejší oblasti.

Okurky vyseté v druhé polovině května většinou nemají dostatek vláhy a začínají plodit až později, když už je rostlina napadena plísní. Máte-li možnost a okurky budete dostatečně zalévat, může se vám podařit "dohnat" okurky seté na Marka.

Jak vysévat?

Do záhonu udělejte motyčkou mělkou rýhu. Do ní nalijte vodu a po jejím vsáknutí vkládejte jednotlivá semínka ve vzdálenosti 3-4cm. Ty poté zahrňte suchou zeminou, kterou jste vyhrnuli při vytváření rýhy. Takto zasetá semena by za teplého počasí měla vzejít do týdne.

Použití černé folie

Často se používá při výsevu také černá netkaná textilie, která pomůže urychlit nástup plodnosti okurek až o 2 týdny. Navíc udržuje stálou teplotu půdy, zabraňuje prorůstání plevelů, propouští vodu a sklizené okurky nejsou špinavé od hlíny.

Folii před vysetím semen rozložte na záhon a připevněte ji pomocí speciálních kolíků. V řádcích se ve vzdálenosti 40 cm od sebe prořízněte otvory ve tvaru kříže a do těchoto otvorů vysévejte 2-3 semena, která mírně zatlačte do země a zahrňte tak, aby byla asi 2cm hluboko. Výsev s touto folií se provádí již na začátku května a rostlinky se objeví za 14 dní. První okurky tak sklízíte již na přelomu června a července.

Předpěstování sazenic

Předpěstované sazenice si můžete koupit v zahradnictví, ale lepší, sice pracnější variantou, je předpěstovat si vlastní sadbu.

Vysévá se do plastových kelímků o průměru 6-9cm. Na dno udělejte otvor pro odtok přebytečné vody při zálivce. Do kelímků nasypte zahradnický substrát a vysévejte po jednom semenu. Ideální teplota pro klíčení je 15-18°C. Rostlinky vhodné k přesazení na trvalé stanoviště vyrostou za 3-4 týdny. Datum výsevu zvolte podle toho, zda chcete okurky vysazovat do skleníku nebo na záhon. Sadbu jednou týdně přihnojujte.

Sazeničky pro výsadbu by měly mít sytě zelenou barvu a dobře vyvinutý jeden až dva pravé listy.

Vysazení sadby na záhon

Když máte hotové sazeničky a nastane ten správný čas, vysaďte sadbu do záhonu. Připravte si ne příliš hluboké jamky ve vzálenosti asi 75cm od sebe, do jamek nalijte vodu a nechte ji vsáknout. Teď můžete zasadit okurky, které zasypte sušší zeminou, kterou jste vykopali při přípravě jamek. Okurky zalijte. Okurky je lepší zavlažovat v ranních hodinách, aby na noc byly listy suché a netvořila se plíseň.

Kryt pro urychlení

Chcete-li okurky vysadit již na začátku května, můžete vyrobit nízký kryt, který je bude chránit před nízkými teplotami. Z plotového drátu vyrobte nad záhonem oblouky ve výšce asi 25cm, přetáhněte přes ně folii nebo bílou netkanou textilii a boky a čela zahrňte trochou hlíny. V polovině května uvolněte čela a na začátku června kryt odstraňte úplně. Tou dobou již okurky pěkně kvetou.

Další péče

Protože mají okurky jen mělké kořeny, neokopávejte je a plevel jen vytrhávejte.

Jak rostliny porostou zaštipujte je za třetím až čtvrtým listem, abyste podpořili tvorbu postranních výhonů. Okurky pak budou více plodit.

Teď už jen pravidelně zalévejte a můžete čekat na první křupavoučké okurky.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.01 hvězdiček / Hodnoceno: 111x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jakou zeleninu sázet v květnu?

Jakou zeleninu sázet v květnu?

Květen je pro zahrádkáře měsíc ve znamení práce. Chcete-li si v létě pochutnat na vlastnoručně vypěstované zelenině, je ten pravý čas na setí a sázení. Pro jakou zeleninu je teď ten správný čas?

Kdy a jak správně sázet brambory?

Kdy a jak správně sázet brambory?

Brambory patří k oblíbeným přílohám. I když je koupíte v téměř každém obchodě, není nad ty doma vypěstované a čerstvě vykopané. Tak jestli máte tu možnost, zkuste si vypěstovat svoje vlastní brambory. A jak na to?


Jak vysadit lekníny do zahradního jezírka?

Jak vysadit lekníny do zahradního jezírka?

Dokonalé zahradní jezírko musí mít i krásně kvetoucí lekníny. Na trhu se nabízí spousta druhů, různých velikostí i barev. U nás se volně vyskytuje leknín bílý, který je chráněnou rostlinou a nesmí se trhat. A jak na to, když si chcete vysadit svůj vlastní leknín?

Jak pěstovat bylinky v paneláku?

Jak pěstovat bylinky v paneláku?

Bylinková zahrádka je snem každé hospodyňky. Pokud máme domek se zahradou, není nic jednoduššího, než si svůj sen splnit. Žijeme-li ale v bytě, mohlo by se zdát, že je to nemožné. Opak je ale pravdou. A dokonce to ani není žádná věda. Při troše péče nám může za oknem vyrůst naše vlastní bylinková mi…




Vložit komentář

Komentáře

mILOSLAV

čtvrtek, 14. duben 2016
19:26

Vaše články jsou perfektní. Já vysévam semena nakladaček jako vy ale přikrívam ja 5 litrovymi flaškami, zalévám to na flašky a semena jsou dost navlhčená a kryta, flašky odebítam až po zmrzlích. Milosla.


Napsal: mILOSLAV [Odpovědět]

Marie

pondělí, 27. duben 2015
00:54

Váš článek se mi velice líbí a moc mi pomůže. Moc děkuji a přeji hodně úspěchu. Marie


Napsal: Marie [Odpovědět]

karel

pátek, 17. červenec 2015
15:20

dobry den. mam takovi dotaz jelikož nemame zahradu pestujeme v kyblich a poprvé jsme vysadili okurku rockker f1 mame krasne 2 m. rostliny jenze zadna z okurek nedoroste a seschne. tak nnevime jestli je nepali slunce nebo vlastne kde je problém mohli by jste mi prosim poradit dekuji karel


Napsal: karel [Odpovědět]