verze pro tisk

Jak bojovat proti plísni v bytě?

25. leden 2015

Plíseň straší mnoho domácností a to především od podzimu do jara. Každý byt nebo dům má svá riziková místa, kde se plíseň může tvořit, jedná se většinou o rohy, prostory u oken a za nábytkem. Jakmile se tam plíseň jednou objeví, je nutné proti ní použít veškeré zbraně. Ale jak na to? Jak postupovat proti plísni v bytě?

Reklama

Nebezpečná plíseň!

Plísně jsou mikroskopické houby.  Rostou všude tam, kde je dostatek vlhkosti a rozmnožují se výtrusy – sporami. Ty mohou u citlivých lidí vyvolat mnoho zdravotních problémů. Některé druhy plísní způsobují opravdu i velmi závažná onemocnění, bolesti hlavy, dráždění očí a různá kožní onemocnění.

Tak proč si je doma pěstovat? Zatočte s plísní jednou provždy!

Jak plísně vznikají?

Základním faktorem pro vznik plísní je vlhkost a teplota na povrchu zdí. Plíseň totiž vzniká na plochách, které jsou trvale vlhké a na kterých dochází k vysrážení vlhkého vzduchu (kondenzaci) při kontaktu s chladným povrchem.

Plísním se daří při teplotě 25° C, ale zvládnou i chladnější teplotu kolem 10° C.

Kde se nejčastěji plísně tvoří?

  • V místnosti, kde sušíte prádlo, nebo se tvoří mnoho vlhkosti - koupelna, kuchyň
  • Nezateplené místnosti nebo taková místa, která jsou špatně zateplena!
  • Místnost užívaná více lidmi
  • Okolí oken

Jak se jich zbavit?

Jestliže jste objevili místo zasažené plísní, je třeba jednat hned. Nejdříve je dobré plíseň odstranit pomocí prostředků – biocidů ( např.: Savo, Likvisan, Spektra Sanitol, Deron na dřevěné povrchy) a dalších specializovaných přípravků, které likvidují plísně, houby, řasy i bakterie a jsou určeny na interiérové omítky. Lze zvolit přípravky s chlórem nebo bezchlórové.

Plíseň nikdy neodstraňujte za sucha!  Přípravek aplikujte podle návodu uvedeným na obalu na místo buď ve spreji přes tkaninu, aby se dál nešířily spory, nebo naneste přípravek na textilii a plíseň setřete. To provádějte až do jejího úplného odstranění.

Nezapomeňte na ochranné pomůcky a řádné větrání!

Když to nestačí…

Některé povrchy mohou být ale natolik postiženy, že pouhé použití dezinfekčního prostředku nestačí. V tom případě je nutné sáhnout po radikálnějším řešení.

Pokud dezinfekce plíseň opravdu nezahubila, odstraňte ji špachtlí až na omítku. První vrstvu pak natřete penetračním nátěrem. Pak následuje dvouvrstvé vymalování jakoukoli barvou s přísadou fungicidního roztoku. Ten se používá jako preventivní ochrana proti růstu a rozvoji plísní a dalších mikroorganismů. Vhodné jsou i interiérové protiplísňové barvy, přípravky do nátěrových hmot a prostředky s tak zvanou ,,chytrou houbou“, které plíseň likviduje.

V dobrém obchodě s barvami vám jistě poradí ohledně těchto speciálních přípravků!

Zaměřte se na prevenci!

Boj s plísní je opravdu běh na dlouhou trať v horizontu několika let.  Plíseň je zalezlá a čeká na svoji příležitost. Pro je nutná "každodenní" prevence.

  1. Větrat, větrat, větrat! Jedná se o nejdůležitější zásadu. Průvan je pro plíseň zabiják. Dobré je větrat intenzivně 2 -3 krát denně na několik minut
  2. Pořiďte si vlhkoměr – v obytných místnostech by neměla teplota klesat pod 20° C a vlhkost by neměla být vyšší než 50%
  3. Obstarejte si odvlhčovač vzduchu – snížit vlhkost vzduchu můžete za pomoci vysoušeče vzduchu. Na přístroji nešetřete, investice se vám vyplatí!
  4. Odstraňte zdroj vlhkosti - používejte digestoř, v místnosti nesušte prádlo, přestěhujte akvárium
  5. 5. Nábytek odsuňte dál ode zdí
  6. Při malování přidat do barev speciální přípravek proti plísním
  7. Topte i v místnostech, které nepoužíváte!
  8. Někdy pomůže až zateplení domu

Dohání vás boj s tímto zákeřným protivníkem k šílenství? Poohlédněte se ve vašem okolí po odborníkovi, který vám s plísní pomůže jednou provždy!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak bojovat s nespavostí?

Jak bojovat s nespavostí?

S nespavostí bojují po celém světě v dnešní době asi tak čtyři lidé z deseti. Právě díky problémům s nespavostí se cítíme bez energie, jsme roztěkaní a hrozí vyšší riziko srdečních onemocnění. Jak na to, abychom se konečně vyspali dorůžova?

Cviky proti bolesti zad - jak na ně?

Cviky proti bolesti zad - jak na ně?

Bolest zad trápí velké množství lidí. Je to dáno sedavým zaměstnáním i nedostatkem pohybu. Aby vás záda nebolela, je třeba posílit střed těla, tzn. nejen zádové, ale i břišní svalstvo. Následující cviky vám pomohou v případě, že vás záda bolí.


Jak zabezpečit byt proti zloději?

Jak zabezpečit byt proti zloději?

Často nad večerními zprávami kroutíte hlavou, když vysílají reportáž o zlodějích, kteří vykrádají byty za bílého dne? Říkáte si, že to se vám přece nemůže stát. Ale tím si opravdu nemůžete být tak jistí… Pokud nemáte byt či dům dostatečně zabezpečen, může se příště mluvit o vašem vykradeném domě. Ja…

Tipy, jak odstranit plíseň na zdi

Tipy, jak odstranit plíseň na zdi

Když doma objevíte na zdi plíseň, budete se ji chtít rychle zbavit. Nejen že jde o velmi neestetickou záležitost, ale plíseň v bytě představuje také zdravotní rizika. Jak se plísně na zdi zbavit? Na to vám odpoví tento článek.




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!