verze pro tisk

Jak vyčistit zčernalé stříbro?

22. srpen 2014

Máte v oblibě stříbrné šperky, ale občas se vám stane, že váš prsten, náušnice nebo náramek zčerná? Tomu se bohužel nedá zabránit a pak je čas stříbro vyčistit, aby získalo zpátky svůj lesk. Pokud zvolíte správný způsob čištění, bude váš šperk dlouho vypadat jako nový. A jak tedy vyčistit zčernalé stříbro?

Reklama

Proč stříbro černá?

Stříbro, které se označuje značkou Ag, patří mezi drahé kovy a je velmi oblíbené na výrobu šperků, ale i jiných dekoračních a užitkových předmětů jako jsou například stříbrné příbory, pouzdra na cigarety nebo vizitky. Stříbro je na čistém vzduchu stálé, ale při kontaktu se sirovodíkem dochází k jeho černání - na jeho povrchu ze začne tvořit vrstva černého sulfidu stříbrného. A protože se sirovodík ve vzduchu v malém množství běžně vyskytuje, stříbrné šperky nám při používání časem zčernají.

Jak čistit?

Protože se sulfid stříbrný nerozpouští ve vodě, nelze zčernalé šperky jen tak umýt, ale je třeba použít čistící roztok. Když vám váš stříbrný šperk nebo jiný předmět zčerná, máte několik možností jak jej vyčistit.

Ve zlatnictví

Nejjednoduší je, vzít vaše šperky a odnést je do zlatnictví, kde vám je vyčistí. Zase se budou dokonale lesknout a můžete si být jistí, že byly šetrně vyčištěny.

Čistící prostředky na stříbro

Pokud se vám nechce nikam chodit, můžete si pomoci i sami. Ve zlatnictví, klenotnictví nebo i v drogerii seženete přípravky pro čištění stříbra. Můžete si koupit speciální roztoky, čistící hadříky nebo vatu na čištění stříbra. Ty pak použijte dle návodu.

Čistící hadříky a vatičky se nejlépe hodí pro čištění šperků a předmětů s kameny, které by se mohli v roztoku nebo při domácím čištění poškodit nebo uvolnit.

Sůl a alobal

Nemáte-li speciální čistící roztok, můžete si čistící lázeň vytvořit sami. Budete potřebovat malou skleněnou nebo plastovou mističku, alobal, vodu, kuchyňskou sůl nebo kypřící prášek anebo jedlou sodu.

Misku vyložte alobalem a nalijte do ní horkou vodu. V ní rozpusťte sůl, sodu nebo kypřící prášek. Na půl litru vody použijte asi 3 lžičky soli, kypřícího prášku nebo sody. Do vzniklého roztoku vložte zčernalé šperky, které jsou omyté teplou vodou a mýdlem, a nechte je v lázni asi 30 minut. Poté je vyndejte, opláchněte vodou, osušte a můžete je zlehka vyleštit vatovým tamponem.

Výhodou tohoto čištění je, že nepoškodíte stříbro žádnými škrábanci, jako se může stát u následujícího způsobu, a roztok bude pusobit i ve všech záhybech šperku.

Zubní pasta

Mnoho lidí používá k čištění stříbra i zubní pastu. Pomocí pasty, která nesmí obsahovat mikrogranule, a zubního katáčku stříbro vyčistěte jako když si čistíte zuby. Pasta funguje na stříbro velmi rychle, ale dochází k jeho obrušování a šperky ztrácí svoji hodnotu. Proto příště raději zvolte jiný šetrnější způsob.

Roztok octa, citronové šťávy nebo Coca-Cola

Další možností je použít k čištění roztok vody a octa. Na 1 litr vody stačí lžíce octa a pak jen šperky na 15 minut ponořte do roztoku a nechte ho působit. Poté stříbro vyjměte a omyjte. Stejně tak lze místo octa použít vymačkanou citronovou šťávu. Stříbro také vyčistíte, když ho ponoříte do Coca-Coly.

Jak stříbro uchovávat, aby nečernalo?

Jestli šperky nenosíte každý den, kupte si ve zlatnictví ochranný sáček proti korozi a skladujte šperky v něm, budou tak v suchu a temnu. Pokud chcete, aby se šperky leskly co nejdéle, nenechávejte je v plastových sáčcích nebo dekorativních krabičkách, kde vám mohou časem také zčernat.

Teď už víte, jak si můžete stříbro sami vyčistit. Bude-li váš šperk nebo jiný předmět hodně znečištěn, může se stát, že se vám ho úplně vyčistit nepodaří. V tom případě ho raději odneste k profesionálům, kde se o něho jistě dobře postarají.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 36x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

7 rad, jak vyčistit zlato

7 rad, jak vyčistit zlato

Alespoň jeden zlatý šperk má doma každý z nás. Zlato má oproti stříbru tu výhodu, že nepodléhá vnějším vlivům a máte-li ho správně uložené, nečerná. Pokud zlaté šperky nosíte, časem můžou ztratit svůj lesk a do záhybů se dostane špína a mastnota. Jak zlato vyčistit, aby opět vypadalo jako nové? Přin…

Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku?

Pračka je nedílnou součástí snad každé domácnosti. Někdo ji používá skoro každý den, někdo méně. Ať tak nebo tak, je třeba ji pravidelně čistit, aby nedocházelo k usazování bakterií a vodního kamene. Pračka, o kterou se dobře staráte, vám bude dlouho a dobře sloužit. Jak tedy pračku správně vyčistit…


Jak vyčistit látkovou sedačku?

Jak vyčistit látkovou sedačku?

PR. Při posezení na sedačce v obýváku se občas stane, že na její potah upadne kousek jídla, ukápne nápoj ze skleničky, případně se na něm objeví jiná nečistota. V tu chvíli je vhodné co nejrychleji reagovat, jinak budete mít se znečištěnou sedačkou po čase mnohem více starostí. V dnešním článku se d…

Jak vyčistit myčku?

Jak vyčistit myčku?

Myčka na nádobí je pomocníkem ve spoustě domácností. Ušetří spoustu času, ale i spotřebu vody, elektrické energie a šetří životní prostředí. Aby dobře sloužila a nádobí se krásně lesklo, je třeba ji věnovat péči a pravidelně ji čistit. Jak na to?
Vložit komentář

Komentáře

Stříbrorádka

úterý, 29. září 2015
07:16

Proboha ten citrón rozhodně ne! To by mohlo udělat na stříbru skvrny.


Napsal: Stříbrorádka [Odpovědět]