
Jak vyčistit pračku?
7. srpen 2014Pračka je nedílnou součástí snad každé domácnosti. Někdo ji používá skoro každý den, někdo méně. Ať tak nebo tak, je třeba ji pravidelně čistit, aby nedocházelo k usazování bakterií a vodního kamene. Pračka, o kterou se dobře staráte, vám bude dlouho a dobře sloužit. Jak tedy pračku správně vyčistit?
ReklamaTěsnění u dvířek
Po každém praní se zaměřte na těsnění dveří pračky. To se během praní zanáší nečistotami a po praní v něm zůstává malé množství vody. Ideální je, po každém praní, těsnění očistit a vysušit suchým hadříkem a přibližně jednou za měsíc ho umýt trochou čistícího prostředku.
Dávkovací přihrádka na prací prášek a aviváž
Pravidelné čištění vyžaduje také dávkovací přihrádka na prací prášek a aviváž. Je to místo, kde se množí bakterie a dochází zde k usazování vodního kamene. Přihrádku vyjměte a umyjte ji za použití běžného čistícího prostředku. Hadříkem vyčistěte také prostor přihrádky přímo v pračce. Budete překvapeni jaký nános kluzké hmoty se v těchto místech může objevit. Přihrádku čistěte jednou za měsíc, předejdete tvorbě plísně, vodního kamene a množení bakterií.
Filtr
Pravidelnou péči potřebuje také filtr pračky. V případě zanešeného filtru by mohlo dojít až k ucpání odtokové hadice a vaše pračka by se mohla poškodit.
Přesný postup jak filtr vyčistit najdete v návodu k vaší pračce - je třeba ho vyjmout a řádně vyčistit pod tekoucí vodou. Dejte pozor na zbytkovou vodu v pračce, která po vyjmutí filtru ještě většinou vyteče ven.
Při běžném používání pračky čistěte filtr jednou za tři měsíce. Perete-li skoro každý den, vyčistěte filtr každé dva měsíce.
Buben
Poslední a nejobtížněji čistitelnou částí je buben pračky, který bývá zanesen ze všech stran a my nemáme možnost se k němu dostat. Je ale nutné ho také vyčistit a odstranit vodní kámen, aby nedocházelo k poruchám a pračka mohla dobře fungovat. Buben byste měli vyčistit asi jednou za 3 měsíce a máte na výběr, zda použijete speciální prostředky na to určené nebo sáhnete po prostředcích, které na čištění používali už naše babičky.
Speciální prostředky na čištění pračky
V drogerii koupíte různé odvápňovače a čističe praček, které odstraní všechny nečistoty. Stačí je dle návodu nasypat do přihrádky pro prací prášek a spustit stanovený program.
Moderní pračky mají speciální programy na čištění a odstraňování zápachu. V tom případě není nic jednoduššího než tento program jednou za čas spustit. Pokud vaše pračka takový program nemá, je vhodné jednou za čas spustit program na vyšší teplotu praní, kdy by mělo dojít k zahubení bakterií a odstranění případného zápachu.
Ocet, kyselina citronová nebo soda
Spousta lidí používá k čištění pračky, a nejen pračky, také ocet. Stačí místo pracího prášku nalít do pračky hrnek octa, do bubnu vložit starý hadr a spustit program vyvářky. Stejným způsobem můžete použít kyselinu citronovou nebo prací sodu.
Ocet je velmi účinný i na vodní kámen, jen ho používejte s rozmyslem, protože velké množství octu poškozuje gumové části pračky a místo čisté pračky by mohla skončit nenávratně poškozená.
Používejte změkčovače
Jestli máte tvrdou vodu, používejte změkčovače. Nejen, že jsou prevencí vzniku vodního kamene, ale pomohou vám prodloužit životnost vaší pračky i o několik let. Stejně jako pravidelné čištění.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 2.89 hvězdiček / Hodnoceno: 18x

Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Arnoštka Wagnerová
sobota, 18. duben 201512:15
mohu rovnou při praní dát do pračky prací sodu ?
Napsal: Arnoštka Wagnerová [Odpovědět]