verze pro tisk

Jak vyčistit myčku?

31. červenec 2014

Myčka na nádobí je pomocníkem ve spoustě domácností. Ušetří spoustu času, ale i spotřebu vody, elektrické energie a šetří životní prostředí. Aby dobře sloužila a nádobí se krásně lesklo, je třeba ji věnovat péči a pravidelně ji čistit. Jak na to?

Reklama

Pravidla pro používání myčky

Máte-li doma myčku na nádobí, platí pro její používání některá základní pravidla. Jejich dodržováním zajistíte myčce delší životnost a přístroj bude dobře a správně fungovat.

Ještě před prvním použitím je třeba se seznámit s tím, jak myčku správně používat a také čistit, proto si důkladně přečtěte návod k použití.

Používejte mycí prostředky určené do myčky na nádobí. Dodržujte správné dávkování nejen čistících prostředků, ale také leštidla a soli.

Před tím, než nádobí vložíte do myčky, odstraňte z něho zbytky jídla (větší kousky jídla, pecky, semínka z ovoce, atd.), která by mohla ucpat filtr. Nádobí ale není nutné předmývat.

Pravidelné čištění

Aby myčka dobře sloužila, je nutné se ji pravidelně věnovat a čistit ji. Tím zajistíte dlouhou životnost vašeho pomocníka.

Čištění filtru

Mezi pravidelnou údržbu patří především čištění filtru. Jednou za pět až deset mycích cyklů vyčistěte filtr. Dle návodu k vaší myčce ho vyjměte, opláchněte pod tekoucí vodou a vraťte ho zpět na své místo.

Vyčištění vnitřku myčky

Jednou za měsíc až dva je vhodné důkladně vyčistit vnitřek myčky. Nejprve umyjte všechny koše, poličky a šluplíky. Odmontujte mycí ramena a důkladně je propláchněte pod tekoucí vodou. Omyjte všechny záhyby uvnitř myčky, nezapomeňte na těsnění, které bývá znečištěno asi nejvíce. Poté nechte myčku řádně vyschnout a všechny součásti vraťte zpět na své místo.

Odstranění vodního kamene a usazenin

Zejména pokud máte tvrdou vodu, bývá velkým problémem vodní kámen. Ten je společně s mastnotou potřeba také pravidelně odstraňovat a to i v případě měkké vody. Časový interval v jakém je třeba vodní kámen odstraňovat je individuální - v případě velmi tvrdé vody byste myčku od vodního kamene čistit každý měsíc, v případě měkké vody by mělo stačit myčku vyčistit jednou za čtvrt roku.

Podle doporučení výrobců byste k čištění myčky od vodního kamene a mastných usazenin měli používat přípravky k tomu určené. Další možností je využití přípravků, které běžně najdete v domácnosti, jako je jedlá soda, ocet nebo kyselina citronová.

Komerční čistící prostředky

Tyto čističe běžně zakoupíte v drogerii nebo v supermarketu. Pak stačí přípravek použít dle návodu. Většinou se vloží do myčky a prázdnou myčku necháte projít mycím cyklem.

Jedlá soda

Další možností je jedlá soda. Pro čištění budete potřebovat 1-2 sáčky sody, které koupíte v obchodě s potravinami. Sodu vysypejte do hrnečku, ten umístěte do prázdné myčky a spusťte mycí program.

Myčka by poté měla být čistá a bez zápachu.

Kyselina citronová

Stejným způsobem jako jedlou sodu můžete použít kyselinu citronovou. I ta by měla myčku dokonale vyčistit.

Ocet

Poslední možností je použití octa. Pro důkladné čištění se doporučuje použít až celý jeden litr octa. Ten nalijte do nádržky na čistící prostředek nebo na dno myčky a spusťte mycí program na co nejvyšší teplotu. Pokud se vám bude zdát, že z myčky po dokončení mytí ocet cítíte, pusťte ji ještě jednou naprázdno.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob čištění myčky, nezapomínejte ji čistit pravidelně a ona se vám odvděčí čistým a zářivě lesklým nádobím.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.86 hvězdiček / Hodnoceno: 22x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak čistit myčku octem?

Jak čistit myčku octem?

Myčka je skvělým pomocníkem. Pro početnou rodinu je téměř nutností, pokud nechce žena nebo jiný člen domácnosti, trávit u dřezu několik hodin denně. Bohužel se někdy stane, že místo toho, aby bylo nádobí čisté, lesklé a voňavé, je plné usazenin a špinavější, než před vložením do myčky. Kde je chyba?…

Jak vyčistit pračku?

Jak vyčistit pračku?

Pračka je nedílnou součástí snad každé domácnosti. Někdo ji používá skoro každý den, někdo méně. Ať tak nebo tak, je třeba ji pravidelně čistit, aby nedocházelo k usazování bakterií a vodního kamene. Pračka, o kterou se dobře staráte, vám bude dlouho a dobře sloužit. Jak tedy pračku správně vyčistit…


Jak vyčistit látkovou sedačku?

Jak vyčistit látkovou sedačku?

PR. Při posezení na sedačce v obýváku se občas stane, že na její potah upadne kousek jídla, ukápne nápoj ze skleničky, případně se na něm objeví jiná nečistota. V tu chvíli je vhodné co nejrychleji reagovat, jinak budete mít se znečištěnou sedačkou po čase mnohem více starostí. V dnešním článku se d…

Jak vyčistit zčernalé stříbro?

Jak vyčistit zčernalé stříbro?

Máte v oblibě stříbrné šperky, ale občas se vám stane, že váš prsten, náušnice nebo náramek zčerná? Tomu se bohužel nedá zabránit a pak je čas stříbro vyčistit, aby získalo zpátky svůj lesk. Pokud zvolíte správný způsob čištění, bude váš šperk dlouho vypadat jako nový. A jak tedy vyčistit zčernalé s…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!