
Jak vyčistit myčku?
31. červenec 2014Myčka na nádobí je pomocníkem ve spoustě domácností. Ušetří spoustu času, ale i spotřebu vody, elektrické energie a šetří životní prostředí. Aby dobře sloužila a nádobí se krásně lesklo, je třeba ji věnovat péči a pravidelně ji čistit. Jak na to?
ReklamaPravidla pro používání myčky
Máte-li doma myčku na nádobí, platí pro její používání některá základní pravidla. Jejich dodržováním zajistíte myčce delší životnost a přístroj bude dobře a správně fungovat.
Ještě před prvním použitím je třeba se seznámit s tím, jak myčku správně používat a také čistit, proto si důkladně přečtěte návod k použití.
Používejte mycí prostředky určené do myčky na nádobí. Dodržujte správné dávkování nejen čistících prostředků, ale také leštidla a soli.
Před tím, než nádobí vložíte do myčky, odstraňte z něho zbytky jídla (větší kousky jídla, pecky, semínka z ovoce, atd.), která by mohla ucpat filtr. Nádobí ale není nutné předmývat.
Pravidelné čištění
Aby myčka dobře sloužila, je nutné se ji pravidelně věnovat a čistit ji. Tím zajistíte dlouhou životnost vašeho pomocníka.
Čištění filtru
Mezi pravidelnou údržbu patří především čištění filtru. Jednou za pět až deset mycích cyklů vyčistěte filtr. Dle návodu k vaší myčce ho vyjměte, opláchněte pod tekoucí vodou a vraťte ho zpět na své místo.
Vyčištění vnitřku myčky
Jednou za měsíc až dva je vhodné důkladně vyčistit vnitřek myčky. Nejprve umyjte všechny koše, poličky a šluplíky. Odmontujte mycí ramena a důkladně je propláchněte pod tekoucí vodou. Omyjte všechny záhyby uvnitř myčky, nezapomeňte na těsnění, které bývá znečištěno asi nejvíce. Poté nechte myčku řádně vyschnout a všechny součásti vraťte zpět na své místo.
Odstranění vodního kamene a usazenin
Zejména pokud máte tvrdou vodu, bývá velkým problémem vodní kámen. Ten je společně s mastnotou potřeba také pravidelně odstraňovat a to i v případě měkké vody. Časový interval v jakém je třeba vodní kámen odstraňovat je individuální - v případě velmi tvrdé vody byste myčku od vodního kamene čistit každý měsíc, v případě měkké vody by mělo stačit myčku vyčistit jednou za čtvrt roku.
Podle doporučení výrobců byste k čištění myčky od vodního kamene a mastných usazenin měli používat přípravky k tomu určené. Další možností je využití přípravků, které běžně najdete v domácnosti, jako je jedlá soda, ocet nebo kyselina citronová.
Komerční čistící prostředky
Tyto čističe běžně zakoupíte v drogerii nebo v supermarketu. Pak stačí přípravek použít dle návodu. Většinou se vloží do myčky a prázdnou myčku necháte projít mycím cyklem.
Jedlá soda
Další možností je jedlá soda. Pro čištění budete potřebovat 1-2 sáčky sody, které koupíte v obchodě s potravinami. Sodu vysypejte do hrnečku, ten umístěte do prázdné myčky a spusťte mycí program.
Myčka by poté měla být čistá a bez zápachu.
Kyselina citronová
Stejným způsobem jako jedlou sodu můžete použít kyselinu citronovou. I ta by měla myčku dokonale vyčistit.
Ocet
Poslední možností je použití octa. Pro důkladné čištění se doporučuje použít až celý jeden litr octa. Ten nalijte do nádržky na čistící prostředek nebo na dno myčky a spusťte mycí program na co nejvyšší teplotu. Pokud se vám bude zdát, že z myčky po dokončení mytí ocet cítíte, pusťte ji ještě jednou naprázdno.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob čištění myčky, nezapomínejte ji čistit pravidelně a ona se vám odvděčí čistým a zářivě lesklým nádobím.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 2.86 hvězdiček / Hodnoceno: 22x

Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!