verze pro tisk

Jak a co si sbalit na dovolenou k moři?

18. únor 2014

Jen co skončí nejkrásnější svátky v roce a my na zeď pověsíme nový kalendář, začínáme pomalu plánovat letní dovolenou. Právě prázdniny a dovolená  jsou po Vánocích takovým dalším záchytným bodem, na který se člověk celý rok upíná a těší. Zejména pak na odpočinek s ním spojený, na ten úžasný relax, vypadnutí ze stereotypu, zkrátka takovou pohodu a klídek...

Reklama

Kromě příjemných starostí, jako je výběr dovolené, nás čeká věc méně příjemná, ale veskrze praktická, a tou je balení zavazadla. Ačkoliv se to nezdá, není to tak úplně jednoduché. Naházet pár věcí bez ladu a skladu do kufru a hurá na dovolenou asi nebude tou správnou cestou. Chce to systém. Zcela jistě nechceme u moře zjistit,  že polovina potřebných věcí zůstala ležet doma…Jak tedy na to?

Jaké zavazadlo vybrat?

Zavazadlo volíme podle toho, na jakou dovolenou se chystáme. Pokud cestujeme s cestovní kanceláří, nejvhodnějším zavazadlem je bezesporu kufr.

Oproti tomu, jsme-li cestovatelé po vlastní ose, je nutností cestovat s pohodlným a lehce manipulovatelným zavazadlem. Zde bude tedy tou nejlepší volbou batoh nebo krosna.

Pokud se jedná o letecký zájezd, je vhodné mít s sebou do letadla příruční zavazadlo s tím nejnutnějším, jako jsou hygienické potřeby, něco málo na sebe, doklady, mobilní telefon. V případě, že cestujeme vlastní dopravou, je asi úplně jedno, jaké zavazadlo zvolíme. I když, štrachat se u moře v igelitce asi taky nebude to pravé ořechové…

S čím začít?

Balení zavazadla je úkol především pro ženy – manželky a matky, které přesně vědí, co bude který člen rodiny potřebovat. I svobodné a bezdětné dámy si jistě dokáží sbalit zavazadlo samy. Zde ale hrozí, že kapacita kufru nebude stačit, protože co kdyby byly nedej bože desatery šaty málo… ?

Ovšem nechat balení věcí na mužích, odjedeme k moři s peněženkou, pasem, plavkami a možná ještě kartáčkem na zuby. Jak tedy docílit toho, abychom neměli věcí zbytečně moc anebo naopak zoufale málo?

Nejlepší je sepsat si seznam, na kterém bychom měli začít pracovat již několik dní před odjezdem/odletem. Díky tomu si můžeme vše řádně promyslet a postupně připisovat další položky nebo naopak proškrtávat položky nepotřebné.

Co tedy s sebou?

Doklady

Nejdůležitějším bodem, který by měl být v našem seznamu na prvním místě, jsou doklady jako občanský průkaz nebo pas, kartička pojištěnce plus sjednané pojištění na cesty, vízum – je-li potřeba, platební karty, letenky, cestovní pokyny, doklady k dovolené od cestovní kanceláře a v neposlední řadě také finanční hotovost.

Oblečení

Výběr oblečení je na zvážení každého z nás, určitě ale nesmí chybět plavky, sandály, žabky nebo jiná plážová obuv, boty do vody, spodní prádlo, mikiny, kraťasy, lehká bunda, dlouhé kalhoty, pevná obuv na túry a výlety, pro dámy navíc šaty a sukně.

Technika

techniky fotoaparát, baterie, mobilní telefon, nabíječky na baterie a mobilní telefon, videokameru… Notebook nechme doma. K moři jedeme odpočívat, ne pracovat.

Lékárnička

Nesmíme zapomenout na základní lékárničku, která by měla obsahovat jednak léky, které pravidelně bereme, ale také léky od bolesti, proti průjmu, proti nevolnosti ( u dospělých skvěle funguje kapička něčeho ostřejšího ), desinfekci k ošetření případného úrazu, obvazy a náplast.

Hygienické potřeby

V neposlední řadě přibalíme hygienické potřeby jako kartáčky a pastu na zuby, šampon, mýdlo nebo sprchový gel, opalovací mléko nebo krém s dostatečně vysokým ochranným faktorem, mléko po opalování, pomádu na rty, hřeben, pro dámy vložky nebo tampony, pro pány potřeby na holení, papírové kapesníky, vlhčené ubrousky, deodorant.

A co dále ? Pro děti rukávky a záchranný kruh do vody, plážové osušky, plážové rohože, sluneční brýle, cigarety, společenské hry, knihy, časopisy, tužku, papír, šitíčko...

 

Máme sbaleno, nezbývá, než popřát šťastnou cestu a hurá vstříc novým zážitkům.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.86 hvězdiček / Hodnoceno: 14x


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se přichystat na letní dovolenou?

Jak se přichystat na letní dovolenou?

Čas dovolených je v plném proudu. Letní dovolená by měla být časem odpočinku a zábavy. Většinou si lidé vybírají alespoň 14 dní volna z práce a vyráží pryč ze svých domovů. Jak se na letní dovolenou přichystat?

Jak ušetřit na dovolenou?

Jak ušetřit na dovolenou?

Letošní dovolenou již máte za sebou a už nyní přemýšlíte jak ušetřit na další. Pokud žijete od výplaty k výplatě, může se vám zdát nemožné ušetřit tolik peněz, abyste za rok mohli vyrazit třeba k moři. V tomto článku najdete tipy, jak ušetřit, abyste na tu vysněnou dovolenou vyrazit mohli.


Jak si opravdu užít dovolenou?

Jak si opravdu užít dovolenou?

Těšíte se celý rok, že opět vyrazíte na dovolenou? Někdo za sluníčkem, někdo na hory, každý tak jak má rád a po svém. Jedno máme ale všichni společné. O dovolené si chceme odpočinout od práce, každodenních starostí, zažít něco nového. Jak na to, abychom si dovolenou opravdu užili?

Kam v zimě za teplem na dovolenou?

Kam v zimě za teplem na dovolenou?

Zatímco v našich končinách panuje od ledna do března mrazivé a nevlídné počasí, které mají rádi tak maximálně milovníci zimních sportů, mnozí z vás by si jistě chtěli spíše dopřávat tepla, sluníčka a koupání v moři. To se ale musíte vydat do exotických zemí. Kam konkrétně? Poradím vám pár tipů na ze…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!