verze pro tisk

Jak se přichystat na letní dovolenou?

18. červenec 2014

Čas dovolených je v plném proudu. Letní dovolená by měla být časem odpočinku a zábavy. Většinou si lidé vybírají alespoň 14 dní volna z práce a vyráží pryč ze svých domovů. Jak se na letní dovolenou přichystat?

Reklama

Výběr dovolené

Nejdůležitějším krokem je správný výběr dovolené. Nejprve si ujasněte kolik peněz můžete do dovolené investovat a na jak dlouho můžete vyrazit. Podle toho můžete vybírat, zda chcete jet na pobyt k moři, za exotikou, za památkami nebo na sportovně laděnou dovolenou například na hory nebo na vodu. Rozmyslete si, jaký způsob ubytování bude pro vás vhodný – chcete hotel, penzion, chatku v kempu nebo vyrazit pod stan. Jinak prožijete dovolenou s dětmi, jinak když vyrazíte jen sami s partnerem.

S kým pojedete?

Důležité je řádně si promyslet s kým na dovolenou pojedete. Jen s partnerem, s dětmi, s nejbližšími přáteli nebo třeba s rodiči? Pokud máte děti a berete sebou babičku a dědečka, nepočítejte automaticky s tím, že budou hlídat děti a vy si budete užívat.

Výběr dopravního prostředku

Podle vzdálenosti kam pojedete, zvolte vhodný dopravní prostředek.

Auto se hodí, pokud necestujete příliš daleko. Výhodou je, že si cestu můžete uzpůsobit vlastním potřebám, udělat si přestávku když potřebujete, případně změnit trasu cesty. Cestování autem na delší vzdálenost může být ale únavné, proto je třeba si cestu dobře naplánovat i s dostatkem přestávek.

Cesta vlakem může být příjemné zpestření. Máte možnost se v průběhu cesty volně pohybovat, ale občas jsou ve vlaku nevyhovující hygienické podmínky, především na toaletách.

Cestování, například k moři, dálkovým autobusem je levnější než cesta vlastním autem, ale není to příliš pohodlný způsob cestování. Pro malé děti je to způsob zcela nevhodný.

Letadlo je vhodné pro cestování na velké vzdálenosti. Jde o rychlý a vcelku pohodlný způsob cestování.

Nevolnost v dopravních prostředcích

Ať už budete cestovat jakkoliv, počítejte také s možností nevolnosti. Pokud víte, že trpíte nevolností v dopravních prostředcích, zkonzultujte s lékařem případné užití léku proti kinetóze, který se prodává i bez lékařského předpisu.

Kontrola auta

Pokud jste jako dopravní prostředek zvolili vlastní automobil, je důležité ho před cestou důkladně prohlédnout. Nejlépe ho dejte na prohlídku do autoservisu. Není nic příjemného, když vaše auto přestane jet stovky kilometrů od domova. Zkontrolujte také vybavení autolékárničky.

Příprava na cestu

Když se blíží termín vaší dovolené, je čas na přípravu. Platí, že čím dál budete cestovat, tím dříve a více budete muset plánovat. Jedete-li vlastním autem, naplánujte si trasu a zjistěte poplatky na dálnicích. Prostudujte cestovní průvodce a vytipujte si místa kam byste se chtěli podívat.

Cestování za exotikou

Pokud jste se rozhodli vyjet za exotikou, je nutné si s dostatečným předstihem zjistit potřebná očkování. Samozřejmé bývá očkování proti žloutence, ale vše se odvíjí od zvolené země.

Lékaři také doporučují měsíc před dovolenou začít užívat probiotika, abyste předešli případným střevním obtížím.

Co vzít sebou?

Než začnete balit, napište si seznam věcí, které si vezmete sebou. To je důležité, abyste měli možnost dokoupit v klidu vše potřebné a nemuseli na poslední chvíli před odjezdem shánět chybějící věci.

Promyslete si co budete na dovolené dělat jiné věci si sbalíte na dovolenou k moři, kde budete bydlet v hotelu s all inclusiv a jiné si sbalíte do kempu pod stan. Nezapomeňte také na lékárničku, repelenty, opalovací krémy a podobně.

Cestovní pojištění

Pro dovolenou v zahraničí je nutné si sjednat cestovní pojištění. Podle vašich plánovaných aktivit je možné se připojistit například pro adrenalinové sporty a další.

Dovolená s dětmi

Jestli se chystáte na dovolenou s dětmi, je nutné ji přizpůsobit věku a schopnostem dítěte. Nejnáročnější bývá zpravidla cesta, obzvlášť cestujete-li daleko autem. Připravte se na častější zastávky a na to že děti cesta nebude bavit a mohou být protivné. Můžete se vybavit například DVD do auta a zkusit pustit pohádku. S dětmi je nutné počítat také při výběru ubytování – nejvhodnější je apartmán s vlastním sociálním zařízením. Některé hotely nabízí různé zábavné programy pro děti.

Než vyjedete

Máte-li sbaleno a chystáte se vyrazit, zkontrolujte zda máte všechny doklady a řádně zabezpečte svůj byt nebo dům, případně požádejte někoho z rodiny nebo blízkých kamarádů, aby občas vybral schránku na dopisy a byt zkontroloval.

Dovolenou si užijte

A pak už nezbývá nic jiného než si dovolenou užít. Pamatujte, že dovolená není úkol na seznamu, že se především chcete dostat z každodenního rytmu a ne se uštvat v honbě za zážitky. Není důležité stihnout úplně všechno, ale užívat si.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak si opravdu užít dovolenou?

Jak si opravdu užít dovolenou?

Těšíte se celý rok, že opět vyrazíte na dovolenou? Někdo za sluníčkem, někdo na hory, každý tak jak má rád a po svém. Jedno máme ale všichni společné. O dovolené si chceme odpočinout od práce, každodenních starostí, zažít něco nového. Jak na to, abychom si dovolenou opravdu užili?

Jak a co si sbalit na dovolenou k moři?

Jak a co si sbalit na dovolenou k moři?

Jen co skončí nejkrásnější svátky v roce a my na zeď pověsíme nový kalendář, začínáme pomalu plánovat letní dovolenou. Právě prázdniny a dovolená jsou po Vánocích takovým dalším záchytným bodem, na který se člověk celý rok upíná a těší. Zejména pak na odpočinek s ním spojený, na ten úžasný, relax,…


Jak ušetřit na dovolenou?

Jak ušetřit na dovolenou?

Letošní dovolenou již máte za sebou a už nyní přemýšlíte jak ušetřit na další. Pokud žijete od výplaty k výplatě, může se vám zdát nemožné ušetřit tolik peněz, abyste za rok mohli vyrazit třeba k moři. V tomto článku najdete tipy, jak ušetřit, abyste na tu vysněnou dovolenou vyrazit mohli.

Jak zavařit maso na dovolenou?

Jak zavařit maso na dovolenou?

Chystáte se na dovolenou do kempu, k vodě nebo pod stan a budete si sami zajišťovat stravu? Pak si můžete už doma připravit dostatek jídla a a zavařit si třeba i maso. Nejenže nijak neztratí na chuti, ale ušetří vám spoustu času, takže místo dovolené u plotny si budete moci užívat zaslouženého volna…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!