verze pro tisk

Jak cestovat autem do Bulharska?

10. březen 2014

Je s podivem, že i v dnešní době vidí řada z nás Bulharsko stále jako zemi, kam za minulého režimu jezdili „vyvolení“ na dovolenou k moři. Dnešní Bulharsko je ale úplně jiné, než před lety. Zaznamenalo obrovský vývoj, jako ostatně téměř všechny postkomunistické země. V oblasti turismu se rozhodně nemá za co stydět. Cestovní kanceláře se předhánějí, která nabídne lákavější zájezd, letecké společnosti denně přepraví stovky spokojených klientů, zkrátka Bulharsko je v kurzu čím dál víc.

Reklama

Rozhodneme-li se pro cestu do Bulharska, s největší pravděpodobností si pro tento účel zvolíme leteckou dopravu. Jsou ale i tací, kteří jsou ochotni cestovat za svým cílem mnoho hodin autobusem. Pro nejodvážnější z nás je tu varianta vlastní dopravy. Taková cesta je náročná jak z hlediska přípravy, tak samotné realizace. I přes všechna případná úskalí je to ale představa velmi lákavá, pro milovníky adrenalinu pak  přímo výzva. Jak tedy do Bulharska autem?

Příprava na cestu

Dříve, nežli se na náročnou cestu vydáme, musíme zvážit hned několik věcí. Cítíme se na tuto přes tisíc kilometrů dlouhou a zajisté velmi náročnou cestu? Máme dost odvahy a odhodlání? Jsme připraveni se po cestě poprat s případnými problémy a nepříjemnostmi? Baví nás vůbec řídit? Pokud na všechny otázky odpovíme kladně, základní kámen naší cesty je postaven.

Na co nesmíme zapomenout?

Vytyčili jsme si opravdu vzdálený cíl, automobil v perfektním technickém stavu je tedy nutností. Dále nesmí chybět podrobná a hlavně aktuální mapa naší cesty, dostatečná finanční hotovost nejen na pobyt v samotném cíli, ale i na benzín či naftu plus náklady na dálniční poplatky na Slovensku, v Maďarsku a v Bulharsku, poplatky za průjezd Srbskem a také nějaké to mýtné.

Průběh cesty

Obecně se dá říci, že cesta do Bulharska by měla proběhnout hladce, bez zbytečného čekání v kolonách na dálnicích. Případné komplikace během cesty jsou v rukou osudu, nedají se předvídat ani očekávat.

Kudy jet?

Kudy se tedy vydat? Jsou dvě varianty a to cesta přes Srbsko nebo přes Rumunsko. Pojedeme-li přes Srbsko, bude naše jízda asi komfortnější, bezpečnější a kratší, nicméně nesmírně jednotvárná.

Rumunsko nepatří k zemím nejbezpečnějším, navíc nemá dálnice, ale zase máme možnost vidět kus krásného kraje, což má jistě také svůj půvab. Čemu dáme přednost je jen a jen na nás. Nicméně v rámci bezpečnosti naší i našich spolupasažéru – obzvláště, vezeme-li děti - bude asi opravdu nejlepší variantou trasa vedoucí přes Srbsko.

Trasa

Naše cesta povede přes Brno, Bratislavu až do Budapešti, do které ale zajíždět nemusíme, neboť se dá objet po obchvatu.

Pokračujeme  do Segedínu na jihu Maďarska, odkud už je to kousek na srbské hranice. Naše další cesta vede po dálnici na Bělehrad a Niš až do Bulharska.

Hlavní město Bulharska Sofie není od srbských hranic daleko. Poslední, co nás čeká, je cesta napříč Bulharskem až do námi zvoleného letoviska.

Jak dlouho cesta trvá?

Pokud bychom jeli nonstop, což se nepředpokládá, cesta by trvala 24 hodin. Nejideálnějším řešením je rozdělit si cestu na několik částí, tzn. několik dní.

Nejen, že nebude tak monotónní, ale navíc budeme mít neopakovatelnou možnost poznat krásná místa a města jako třeba Budapešť při průjezdu Maďarskem či Sofii téměř v cíli naší výpravy.

Když už vážíme tak dlouhou a po všech směrech náročnou cestu, měli bychom z ní vytěžit maximum. Zážitky a poznatky z ní nám pak budou velkou odměnou.

Nebezpeční na bulharských silnicích

Jak u nás, tak bohužel i v Bulharsku a asi i všude ve světě číhá na silnicích a dálnicích mnoho nebezpečí. Velkou pozornost bychom měli věnovat ostatních účastníkům silničního provozu.

Bulharští řidiči často nedodržují předpisy, překračují povolenou rychlost, nedodržují bezpečnou vzdálenost, řidičům kamionů je pak lepší se vyhnout úplně, protože jsou mimořádně bezohlední. Je třeba od nich udržovat větší odstup.

Kapitola sama o sobě jsou semafory – červená je za slunečného dne téměř nerozpoznatelná!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak cestovat se psem?

Jak cestovat se psem?

Každý majitel psa ví, že cestování se čtyřnohým miláčkem s sebou občas přináší problémy. Některým psům cestování nevadí, jiným se stejně jako lidem může dělat špatně a pak trpí. Víte, jak se psem cestovat a co potřebujete například při cestě do zahraničí?

Jak a proč cestovat na vlastní pěst?

Jak a proč cestovat na vlastní pěst?

Nejhodnotnější, co můžeme od života dostat, nejsou hmotné věci, ale zážitky a poznání. Věci se okoukají, opotřebují, rozbijí, ale zážitky a vzpomínky nám nikdo nevezme. Zůstanou nám v paměti a v srdci navždy.


Jak cestovat letadlem: 9 věcí na které nezapomenout

Jak cestovat letadlem: 9 věcí na které nezapomenout

Létání letadlem je nejpohodlnější a nejrychlejší způsob cestování na dlouhé vzdálenosti. Létá se na dovolenou nebo třeba na služební cesty. Pojďte se podívat na 9 věcí, na které nezapomenout při cestování letadlem.

Jak se přichystat na letní dovolenou?

Jak se přichystat na letní dovolenou?

Čas dovolených je v plném proudu. Letní dovolená by měla být časem odpočinku a zábavy. Většinou si lidé vybírají alespoň 14 dní volna z práce a vyráží pryč ze svých domovů. Jak se na letní dovolenou přichystat?
Vložit komentář

Komentáře

Jiří Němčanský

neděle, 25. červen 2017
10:18

Nechápu proč ve článku z r. 2014 jsou takové dezinformace o Rumunsku. Je zřejmé, žetam pisatel nikdy nebyl a nezažil. V Rumunsku od r. 2002 budovali silniční síť z fondů EU. Zažil jsem ty věčné kolony, semafory, uzavírky při cestě Orada - Tirgu Mures - Bukurešť a nebo spodem Arad - Ploesti - Bukurešť dále naRuce nebo Calarasi - Silistru. Od roku 2012 sepo Rumunsku jezdí mnohem komfortněji nežli u Nás v Česku. V pohodě se zastavíte v restauraci na jídlo a nikdo Vás neobtěžuje. Ceny byli v té době 2012 o něco vyšší, ale v 2014 cca stejné jako unás a to trvá do dnes. Do Bulharska přes Rumunsko vřele doporučuji nežli zažívat hazard přes Srbsko po jejich totálně rozbité dánici


Napsal: Jiří Němčanský [Odpovědět]

Karel Jonáš

středa, 20. září 2017
11:32

to Jiří Němčanský: Přes Rumunsko nikdy, jel jsem jednou (minulý rok) a hrůza a tragédie. Do Bulharska jedině přes Srbsko - na kilometry je to o něco delší, ale mnohem komfortnější a časově lepší. Pokud jedete do Burgasu nebo na Slunečné pobřeží, máte to ze Sofie po krásné nové dálnici až tam. Viz http://bulharsko-slunecne-pobrezi.cz/doprava-autem/


Napsal: Karel Jonáš [Odpovědět]

zeluco

čtvrtek, 14. srpen 2014
16:47

Popsané je to dobře, jen nerozumím tomu-"pokud bychom jeli nonstop, cesta by trvala 24 hodin". Když bych jel opravdu nonstop až k moři (např. Primorsko), pak je to z mého Liberce cca 1800 km a to je cca 19 hodin


Napsal: zeluco [Odpovědět]