verze pro tisk

Jak cestovat se psem?

28. leden 2015

Každý majitel psa ví, že cestování se čtyřnohým miláčkem s sebou občas přináší problémy. Některým psům cestování nevadí, jiným se stejně jako lidem může dělat špatně a pak trpí. Víte, jak se psem cestovat a co potřebujete například při cestě do zahraničí?

Reklama

Se psem po České republice

Asi nejčastěji budete řešit cesty po České republice, ať už autem nebo prostředky veřejné dopravy.

Autem

Všichni, kdo vozí psa v autě, by měli podle zákona zajistit psa tak, aby neohrožoval nikoho v autě a v žádném případě nezasahoval do řízení nebo lezl přes sedačky na místo řidiče. K tomu slouží ochranné sítě, přepravní boxy, transportní klece nebo bezpečnostní autopásy pro psy. Záleží co vám a hlavně vašemu psovi nejvíce vyhovuje.

Před delší cestou psa nekrmte a řádně ho vyvenčete. V průběhu cesty dělejte časté zastávky na venčení a protažení se. Nezapomeňte sebou vzít misku na vodu a granule.

Jestli váš pejsek trpí cestovní nevolností, poraďte se s veterinářem o vhodných lécích.

Vlakem

Asi nejjednoduší je jízda vlakem. Pes musí být po celou dobu jízdy ve vlaku na vodítku na krátko a musí mít náhubek. Se psem smíte cestovat jen ve vozech druhé třídy. Pes nesmí lézt na sedačku. Do první třídy můžete jen s malým psem, kterého přepravujete v přepravním boxu.

Za psa na vodítku platíte jízdné, pes v boxu jede zdarma - považuje se za zavazadlo.

Po celou dobu jízdy samozřejmně za psa odpovídá jeho majitel, který musí zajistit, aby pes nikoho neohrožoval nebo neobtěžoval.

Vyjímku mají vodící psi, kteří nemusí mít náhubek a mohou do vozů první třídy.

Jízda v MHD

V MHD platí podobné podmínky jako ve vlaku. Pes musí být na vodítku, musí mít náhubek a nesmí na sedadlo. Každý dopravce má podmínky přepravy psů jasně definované v přepravním řádu. Za psa na vodítku také platíte jízdné.

Dálkovým autobusem

Nejproblematičtější u nás bývá cestování dálkovými autobusy. Většina přepravců například zakazuje vzít více jak jednoho psa do autobusu, pokud ovšem nepatří jednomu majiteli. Takže když se na zastávce sejdete s jiným pejskem, může nastat problém.

Se psem do ciziny

A jaké jsou podmínky a povinnosti, když se chcete vydat za hranice?

První podmínkou, abyste do ciziny mohli vycestovat je, aby byl váš pejsek očipovaný a byl očkovaný proti vzteklině. Vše by mělo být řádně zapsáno v očkovacím průkazu.

Cestovní pas pro psa

Na cestu do zahraničí musíte psovi pořídit cestovní pas, protože samotný očkovací průkaz nestačí. Cestovní pas vašemu psovi vystaví každý veterinář, který je schválený a registrovaný krajskou veterinární správou.

Požadavky některých zemí

Před cestou do jakékoliv země si nejprve zjistěte konkrétní požadavky na očkování nebo jiná vyšetření psa a jaké další doklady, kromě cestovního pasu a očkovacího průkazu, potřebujete.

Základní očkování je samozřejmostí, ale některé země i v EU vyžadují další vyšetření navíc. Například v Británii požadují ošetření proti echinokokóze, které musí být provedeno 1-5 dní před vstupem do země. Někde vyžadují také sérologické vyšetření na vzteklinu či ošetření proti klíšťatům. Do vybraných zemí vás nepustí se štěnětem mladším 3 měsíců.

Se psem do letadla

Chystáte-li se se psem letět letadlem, platí, že každá společnost má jiné přepravní podmínky. Někde psa přepraví jedině v nákladovém prostoru, jinde do určité velikosti psa může i na palubu. Vše je třeba zjistit u letecké společnosti, se kterou chcete letět.

Cesta letadlem může být pro psa velmi stresující, proto zvažte ve spolupráci s veterinářem podání uklidňujících léků.

Tak ať je vaše cestování s pejskem bezproblémové a pohodové.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak cestovat letadlem: 9 věcí na které nezapomenout

Jak cestovat letadlem: 9 věcí na které nezapomenout

Létání letadlem je nejpohodlnější a nejrychlejší způsob cestování na dlouhé vzdálenosti. Létá se na dovolenou nebo třeba na služební cesty. Pojďte se podívat na 9 věcí, na které nezapomenout při cestování letadlem.

Jak a proč cestovat na vlastní pěst?

Jak a proč cestovat na vlastní pěst?

Nejhodnotnější, co můžeme od života dostat, nejsou hmotné věci, ale zážitky a poznání. Věci se okoukají, opotřebují, rozbijí, ale zážitky a vzpomínky nám nikdo nevezme. Zůstanou nám v paměti a v srdci navždy.


Jak cestovat autem do Bulharska?

Jak cestovat autem do Bulharska?

Je s podivem, že i v dnešní době vidí řada z nás Bulharsko stále jako zemi, kam za minulého režimu jezdili „vyvolení“ na dovolenou k moři. Dnešní Bulharsko je ale úplně jiné, než před lety. Zaznamenalo obrovský vývoj, jako ostatně téměř všechny postkomunistické země. V oblasti turismu se rozhodně ne…

Jak odnaučit psa zbytečně štěkat

Jak odnaučit psa zbytečně štěkat

Štěkot je pro psa stejně přirozený, jako pro člověka mluvení. Vždyť jde o jeho prostředek komunikace. Někdy ale pes štěká i v situacích, kdy je to nežádoucí - když je sám doma, na kolemjdoucí, atd. V takovém případě budete chtít psa tomuto štěkání odnaučit. A jak na to?




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!