verze pro tisk

Jak odnaučit psa zbytečně štěkat

23. březen 2015

Štěkot je pro psa stejně přirozený, jako pro člověka mluvení. Vždyť jde o jeho prostředek komunikace. Někdy ale pes štěká i v situacích, kdy je to nežádoucí - když je sám doma, na kolemjdoucí, atd. V takovém případě budete chtít psa tomuto štěkání odnaučit. A jak na to?

Reklama

S výchovou začněte už od štěněte

Už když si přinesete domů malé štěně, začnete ho učit základním věcem - aby čůralo tam kde má, aby nekousalo a neničilo věci, aby přišlo na zavolání, atd. Už v této době byste měli naučit svého psa, kdy štěkat může a kdy ne. K běžným povelům ke mě!, sedni!, místo!, by měl přibýt i povel ticho! nebo klid!.

Jakmile pes začne štěkat v nevhodnou chvíli, vydejte po 10-20 vteřinách povel ticho! a zkuste odvést jeho pozornost na jinou činnost. Po splnění povelu nezapomeňte psa pochválit a můžete ho odměnit pamlskem nebo hračkou. Pes se tak postupně naučí, že povel ticho! znamená konec štěkání.

Najděte příčinu štěkání

Pes většinou štěká ze strachu, z pocitu samoty nebo z nudy. Je třeba nejprve najít konkrétní příčinu proč a kdy štěká - bojí se projíždějících aut, štěká na kolemjdoucí nebo když je doma sám?

Psa pomalu zvykejte na dráždivé podněty

Jestliže jste rozklíčovali příčinu štěkání, nastává čas jednat. Pojďte se podívat na to, jak postupovat v nejčastějších situacích.

Jako při učení jiných povelů, i zde platí, že psa nikdy nesmíte za nadměrné štěkání bít.

Štěká ze stesku

Někteří psi velmi špatně nesou, když zůstanou sami doma a potom štěkají ze stesku a smutku. Takového psa je nutné na samotu postupně navykat. Nechávejte ho doma ze začátku jen krátce. Při odchodu mějte nějaký rituál, kterým psovi ukážete, že odcházíte. Pes musí pochopit, že se opět vrátíte. Po příchodu zpět domů psa pochvalte.

Štěká z nudy

Když pes štěká z nudy, poskytněte mu dostatek hraček, aby se mohl zabavit - vhodné jsou různé míčky nebo kousací uzle. Pes bude mít o zábavu postaráno a nebude mít důvod štěkat.

Štěká na kolemjdoucí

Jestliže pes štěká na někoho, kdo naruší jeho území, je to v pořádku, ale pokud štěká na lidi za plotem na ulici, kteří jeho území nenarušují, je to špatně. V takovém případě je nutné psa navyknout na okolní pohyb.

Jestliže pes štěká na kolemjdoucí, choďte s ním často na zahradu a pokaždé, když začne štěkat, vydejte povel a snažte se odvést jeho pozornost například hrou. Snažte se, aby přestal pozorovat to, na co štěká a vždy když se to podaří, psa hodně chvalte a odměňte ho. Postupně si na kolemjdoucí zvykne a štěkání ustane. Někdy to ale bývá běh na dlouhou trať.

Protištěkací obojky

Když se vám nedaří psa štěkání odnaučit, je tu ještě možnost vyzkoušet protištěkací obojky.

Tyto obojky rozeznají štěkot a psa na něho různým způsobem upozorní. Např. elektrické obojky po rozpoznání štěkotu nejprve vydají zvukový signál, který má psa upozornit, aby neštěkal a když štěkot neustane, vyšle psovi slabý elektrický signál, který rozhodně psa nijak neohrožuje.

Typy protištěkacích obojků

Jsou také obojky ultrazvukové, které vydávají psovi nepříjemný zvuk, nebo obojky vibrační či sprejové, které dají psovi lehkou vodní sprchu. Existují i obojky napuštěné uklidňujícími feromony, které fungují velmi dobře na štěňata, protože navozují pocit klidu a bezpečí.

Běžte se psem na cvičiště

Jestliže se vám nedaří se zbytečným štěkáním bojovat nebo pes štěká, protože je agresivní, zajděte s ním na cvičiště, kde vás naučí, jak se psem pracovat. Vždyť základní výcvik by měl mít každý pes, ať už štěká nebo ne.

Uvidíte, že když budete důslední, brzy svého psa zbytečnému štěkání odnaučíte.

A jestli máte doma nezbedné štěňátko, mohly by se vám také hodit tipy na to, jak naučit psa čůrat venku nebo jak odnaučit psa kousat.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.18 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak odnaučit psa kousat?

Jak odnaučit psa kousat?

Máte doma malé štěně, před kterým neunikne žádná bota a jeho drobné jehličky se vám zabodávají do rukou při každé hře s ním? Pak jistě řešíte, jak štěně odnaučit kousat do všeho, co mu přijde pod čenich. Přejete si, aby nepůsobilo stále větší škody na věcech a malé děti nemuseli utíkat před jeho ost…

5 tipů, jak vybrat firmu pro úklid kanceláře

5 tipů, jak vybrat firmu pro úklid kanceláře

Máte na starost pořádek a čistotu ve vaší firmě, případně podnikáte z domova a nechcete mít ve své domácí kanceláři neustálý nepořádek? Abyste s odstraňováním špíny a prachu nemuseli zbytečně rozptylovat, doporučuji si na úklid kanceláří pozvat odborníky. Je ale potřeba zvolit vhodnou firmu. Jak ji …


Jak se zbavit žárlivosti?

Jak se zbavit žárlivosti?

I když se už po sté přemlouváte, že to neuděláte, stále hypnotizujete partnerův telefon, který leží na stole a jen co je čistý vzduch, projedete zprávy, odchozí i příchozí hovory. Nic nenajdete. Vaše pocity jsou ještě horší, než před chvílí. Věříte totiž tomu, že si váš partner dává dobrý pozor na…

Jak zvládnout ústní maturitu?

Jak zvládnout ústní maturitu?

Květen je nejen měsícem lásky, ale je to i čas, kdy studenti čtvrtých ročníků mají v hlavě jen to, aby to už konečně všechno skončilo. Řeč je samozřejmě o maturitě. Z písemné práce většina maturantů nemá takový strach, jako z části ústní. Máte pocit, že vás semele tréma? Začnou se vám potit ruce a n…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!