verze pro tisk

Jak má vypadat krabička poslední záchrany? KPZ se hodí nejen skautům

28. březen 2016

Jako malé děti mnozí z vás jistě navštěvovali skautský oddíl, v jehož rámci jste o víkendech chodily na výpravy do lesů. Nedílnou součástí výbavy každého skauta byla a stále je takzvaná KáPéZetka, tedy krabička poslední záchrany. I dnes, kdy už na vandry a turistické výpravy chodíte jako dospělí, se taková KPZ může náramně hodit. A určitě ji ocení i vaše děti, které jsou ve vašich skautských šlépějích.

Reklama

Proč s sebou nosit KPZ?

Už název Krabička poslední záchrany napovídá, k jakému účelu slouží. V případě, že se vám (či vašemu dítěti) v lese i kdekoliv jinde něco přihodí, může být náramným pomocníkem. Obvykle se hodí třeba pro rozdělání ohně, ale i ošetření poranění apod. Záleží na tom, co je v její výbavě.

Jak vypadá základní výbava KPZ?

Do základní výbavy klasické skautské krabičky poslední záchrany vždy patří potřeby pro zapálení ohně ve volné přírodě. Kromě zápalek se škrtátkem (lze samozřejmě nahradit za zapalovač, který se ale snadno může rozbít) jde také například o březovou kúru. Právě březová kúra totiž perfektně hoří. V KPZ by měl být i kousek tuhého lihu a svíčka.

V lese se na túře snadno stane, že zavadíte o kmen stromu, upadnete a roztrhnete si košili či kalhoty. Proto v KPZ nesmí chybět ani souprava na šití – kromě nitě samotné jehly, špendlíky, spínací špendlíky a knoflíky.

Do základní výbavy dále patří:

  • Psací potřeby – obyčejná tužka, guma, papír
  • Zdravotní potřeby – obvaz, náplast
  • Provázek či lanko
  • Hřebíčky
  • Žiletka
  • Křída

Do krabičky je vhodné si dát také několik drobných mincí. Ty dříve sloužily hlavně pro případ, že by dotyčný potřeboval zavolat pomoc z telefonní budky. V době mobilů je to sice už nereálné, pokud v krabičce ale máte aspoň 50 Kč v drobných, určitě se vám mohou někdy hodit.

Jaké má mít KPZ vlastnosti?

Krabička musí být uzavíratelná. Po uzavření by měla odolávat vlhkosti tak, aby se ani při kontaktu s vodou věci v ní nepoškodily. Velikostí by se měla vejít do větší kapsy.

Do KPZ lze samozřejmě přidávat celou řadu dalších věcí. Mějte ale na paměti, že by měla být snadno přenosná, máte ji mít vždy po kapse, nikoliv někde vespod batohu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 4.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jaké plavky pro silnější postavu?

Jaké plavky pro silnější postavu?

K prázdninám a létu patří koupání a pobyt u vody. Pro ženy, které nemají zrovna ideální postavu, může být jen představa, že se budou někde pohybovat v plavkách, velmi nepříjemná. Přitom dobře zvolený střih plavek dokáže divy a i žena s několika kily navíc může vypadat dobře. Jak tedy vybrat plavky p…

Jak napsat esej?

Jak napsat esej?

Napsat dobrou esej vyžaduje nemalé úsilí. Autor musí mít přehled, kreativní myšlení, vybrat vhodné téma a dobře a čtivě ho uchopit. Jak ale na to, aby esej čtenáře zaujala a dočetl ji až do úplného konce? Jak napsat dobrou esej?


Jak požádat o ruku?

Jak požádat o ruku?

Mohlo by to probíhat jako v americkém romantickém filmu. Krásná žena, pohledný mladý muž, romantická hudba a večeře při svíčkách. Najednou muž poklekne, vyzná své drahé lásku, otevře krabičku. V ní je samozřejmě prsten, na kterém se blýská diamant velikosti pingpongového míčku. Se slzou v oku se sv…

Jak udělat špekové knedlíky?

Jak udělat špekové knedlíky?

Kdo má rád českou kuchyni, určitě rád jí i knedlíky. Nejoblíbenější jsou knedlíky houskové, i když v létě musejí o své prvenství tvrdě bojovat s ovocnými. Každého napadnou i bramborové knedlíky nebo známý karlovarský knedlík. Ale co si takhle udělat výborné špekové knedlíky?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!