verze pro tisk

Jak zavařit maso na dovolenou?

14. srpen 2014

Chystáte se na dovolenou do kempu, k vodě nebo pod stan a budete si sami zajišťovat stravu? Pak si můžete už doma připravit dostatek jídla a a zavařit si třeba i maso. Nejenže nijak neztratí na chuti, ale ušetří vám spoustu času, takže místo dovolené u plotny si budete moci užívat zaslouženého volna.

Reklama

Jak připravit maso?

Zavařovat lze maso syrové, pečené i dušené. Nejčastěji se zavařuje maso vepřové a drůbeží.

Syrové maso

Pokud se rozhodnete zavařovat syrové maso, je třeba ho nakrájet na kousky. Mělo by být libové a bez kosti. Hodně tučné maso by mohlo mít časem nežádoucí pachuť.

Dušené maso

Pokud zavařujete dušené maso, nepoužívejte při přípravě cibuli, která rychle kysne a maso tak dlouho nevydrží. Maso nakrájejte na kousky, mírně osolte a duste do poloměkka. K masu přidejte koření jak jste zvyklí – kmín, majoránka, nové koření, atd. Během dušení hodně podlévejte, abyste získali dostatek šťávy, kterou budete později nalévat do sklenic k masu. Až bude maso připravené, odstraňte koření a šťávu důkladně přeceďte.

Pečené maso

Budete-li zavařovat maso pečené, mírně ho nasolte a okořeňte podle svého oblíbeného receptu. Poté ho v troubě rychle upečte do poloměkka. Pečete-li drůbež, použijte na zavařování jen masité části.

Jak připravit sklenice?

Sklenice na zavařování řádně umyjte a opláchněte je pod tekoucí horkou vodou a nechte je uschnout na čisté utěrce. Stejně tak umyjte víčka a červené gumičky, které jsou určené pro zavařování masa.

Jak zavařovat?

Správně zavařené maso by nám mělo vydržet až tři měsíce, proto je třeba zavařování věnovat dostatečnou pozornost. Vždy dbejte na důkladnou hygienu.

Plníme maso do sklenic

Chystáte-li k zavařování syrové maso, nakrájejte ho na kousky, které vložíte do zavařovací sklenice, přidejte kávovou lžičku soli a 1,5 dcl vody. Můžete také navrch přidat kousek kůže, která vytvoří chutný rosol, ale není to podmínkou.

Jestli budete zavařovat maso předpečené nebo dušené, naplňte sklenice do tří čtvrtin ještě teplým masem a zalijte ho šťávou, která vám vznikla při pečení nebo dušení.

Zavařujeme

Máte-li připravené maso ve sklenicích, je čas na zavařování. Čistým hadříkem řádně očistěte horní okraj sklenice, přiložte červenou gumičku, přiklopte víčkem a uzavřete je. Sklenice vložte do zavařovacího hrnce nebo do obyčejného hrnce s dřevěnou podložkou, aby se sklenice nedotýkaly dna hrnce. Zalijte je vodou, tak aby voda sahala asi centimetr a půl pod okraj sklenice a můžete začít zavařovat.

Zavařovat můžete dvěma způsoby. Buď budete maso sterilovat 2-2,5 hodiny na 100°C - čas upravte podle druhu masa. Druhou a častěji používanou variantou je sterilování nadvakrát. Nejprve sklenice vařte 1,5 hodiny na 100°C, poté je nechte vychladnout a druhý den (tj. za 24 hodin) znovu sterilujte 1 hodinu také na 100°C. Voda musí po celou dobu zavařování stále mírně probublávat.

Sklenice popište

Sklenice si nakonec řádně popiště datem zavařování a tak, abyste věděli jaké maso v nich je. Před použitím masa, ho vždy řádně zkontrolujte. Maso, které bude divně zapáchat nebo jevit nějaké odchylky od normálu, nejezte. Stejně tak, pokud bude sklenice špatně uzavřená.

Nyní už máte maso nachystané a můžete vyrazit na dovolenou.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 24x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak správně naložit maso na grilování?

Jak správně naložit maso na grilování?

Doba letních grilovaček se kvapem blíží a všem milovníkům dobrého jídla a pití se již sbíhají sliny. Dobře propečená, ale nevysušená masíčka, grilovaná zelenina, domácí pečivo a zeleninové saláty. To všechno patří k té pravé letní pohodě s přáteli a rodinou. Určitě již listujete kuchařkou a hledáte …

Jak zavařit okurky?

Jak zavařit okurky?

Okurky jsou sice sezónní zeleninou, doma si je ale můžete dopřát klidně po celý rok, a to z vlastních zásob. V dnešním článku se totiž dozvíte, jak je zavařit, aby vám vydržely dlouhé měsíce.


Jak si opravdu užít dovolenou?

Jak si opravdu užít dovolenou?

Těšíte se celý rok, že opět vyrazíte na dovolenou? Někdo za sluníčkem, někdo na hory, každý tak jak má rád a po svém. Jedno máme ale všichni společné. O dovolené si chceme odpočinout od práce, každodenních starostí, zažít něco nového. Jak na to, abychom si dovolenou opravdu užili?

Jak se přichystat na letní dovolenou?

Jak se přichystat na letní dovolenou?

Čas dovolených je v plném proudu. Letní dovolená by měla být časem odpočinku a zábavy. Většinou si lidé vybírají alespoň 14 dní volna z práce a vyráží pryč ze svých domovů. Jak se na letní dovolenou přichystat?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!