verze pro tisk

Lékárnička na dovolenou - co a proč musí obsahovat?

28. květen 2014

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte co všechno si zabalit? V kufru by určitě neměla chybět lékárnička pro případ náhlé nemoci, střevních obtíží nebo zranění. Co a proč musí lékárnička na dovolenou obsahovat?

Reklama

Proč zabalit lékárničku?

Pokud jedete na dovolenou v rámci České Republiky, není problém léky v případě nutnosti dokoupit, ale vyrážíte-li do zahraničí, je lepší obsah lékárničky řádně promyslet a být připraven na všechny možnosti. Léky v zahraničí samozřejmě také nakoupíte, ale může nastat problém se správnou identifikací léků.

Jaké léky zabalit?

Jaké léky by lékárnička měla obsahovat? Podívejte se na situace, se kterými se můžete na dovolené potýkat. S výběrem konkrétních značek léků si nechte poradit v lékárně nebo zvolte ty, na které jste zvyklí.

Léky, které pravidelně užíváte

Vždy si zabalte všechny léky, které pravidelně užíváte vy sami nebo ostatní členové rodiny. Podle délky dovolené vezměte dostatečné množství léků a raději nějaké navíc, kdyby se dovolená o pár dní protáhla.

Nevolnost při cestování

Čeká-li vás dlouhá cesta, vybavte se léky proti nevolnosti. Nevolnost vás může postihnout při cestě autem, letadlem a často se objevuje při cestě po moři.

Střevní a zažívací obtíže

Na dovolené vás mohou velmi lehce přepadnout zažívací problémy způsobené změnou prostředí, silným sluníčkem nebo jinou stravou, proto se vybavte léky na průjem, proti nadýmání, pálení žáhy, ale i léky na zácpu. Pro případ dlouhodobého a úporného průjmu je třeba mít rehydratační roztok.

Teplota, horečka nebo bolest hlavy

Pokud máte sebou děti, mohou lehce dostat teplotu z přehřátí, ze sluníčka nebo ze spousty nových zážitků. Proto se vybavte léky proti teplotě a horečce, které působí také protizánětlivě. V lékárničce by neměl chybět teploměr, abyste si mohli teplotu přeměřit. Léky vezměte v tabletách a máte-li sebou děti, vezměte i sirup nebo čípky podle věku dítěte. Čípky jsou dobré i v případě, že dítě zvrací.

Rýma, bolest v krku a kašel

Lehká viróza spojená s rýmou, bolestí v krku nebo kašlem vás může potkat kdekoliv, takže i na dovolené. K těmto obtížím může přispět i cesta klimatizovaným autem, když venku je třicet stupňů. Vybavte se sprejem nebo kapkami proti rýmě, pastilkami proti bolesti v krku a přípravky na kašel. Vezměte léky, které usnadňují vykašlávání, ale i ty na zklidnění suchého dráždivého kašle.

Spáleniny od sluníčka

Vybavte se dostatekem opalovacích krémů s dostatečně vysokým ochranným faktorem. Budou se hodit u moře, ale i na horách. Vybavte se také krémy po opalování a krémy pro případ spálenin od sluníčka.

Podráždění očí

Z chlorované vody v bazénu nebo z ostrého sluníčka můžete mít podrážděné oči, proto mějte i kapičky do očí.

Alergie a poštípání hmyzem

Zabalte repelent a antihistaminika, tedy léky na alergii a to jak v tabletách nebo kapkách k vnitřnímu užití, tak i nějaký krém nebo gel, kterým můžete namazat třeba štípance od hmyzu nebo svědivou vyrážku od sluníčka. Tyto léky zabalte i když nejste alergičtí. Pokud máte pinzetu nebo kartu na vytahování klíštěte, přibalte ji sebou.

Poranění - odřeniny, vyvrtnutý kotník, puchýře

Pokud plánujete hodně pěší turistiky, ale i v případě nicnedělání, počítejte s možným zraněním - můžete se odřít, rozbít si koleno, vymknout si kotník, ale i obyčejný puchýř z bot může nadělat spoustu problémů. Zabalte proto dostatek náplastí různých velikostí, obinadla, dezinfekci, masti podporující hojení. Nezapomeňte přibalit nůžky a pinzetu, kterou budete moci vytáhnout třeba třísku.

Záněty močových cest a gynekologické infekce

Počítejte s možnými problémy s močovými cestami a gynekologickými obtížemi. Obzvlášť v případě, že plánujete pobyt u vody, protože pobyt v mokrých plavkách k těmto problémům rozhodně přispívá.

Cestování do exotických zemí a očkování

Pokud plánujete cestu do exotických zemí, informujte se s dostatečným předstihem, zda nepotřebujete nějaká očkování.

Máte-li vše sbaleno, nezbývá mi než vám popřát, abyste lékárníčku nemuseli použít.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak a co si sbalit na dovolenou k moři?

Jak a co si sbalit na dovolenou k moři?

Jen co skončí nejkrásnější svátky v roce a my na zeď pověsíme nový kalendář, začínáme pomalu plánovat letní dovolenou. Právě prázdniny a dovolená jsou po Vánocích takovým dalším záchytným bodem, na který se člověk celý rok upíná a těší. Zejména pak na odpočinek s ním spojený, na ten úžasný, relax,…

Jak si opravdu užít dovolenou?

Jak si opravdu užít dovolenou?

Těšíte se celý rok, že opět vyrazíte na dovolenou? Někdo za sluníčkem, někdo na hory, každý tak jak má rád a po svém. Jedno máme ale všichni společné. O dovolené si chceme odpočinout od práce, každodenních starostí, zažít něco nového. Jak na to, abychom si dovolenou opravdu užili?


Jak ušetřit na dovolenou?

Jak ušetřit na dovolenou?

Letošní dovolenou již máte za sebou a už nyní přemýšlíte jak ušetřit na další. Pokud žijete od výplaty k výplatě, může se vám zdát nemožné ušetřit tolik peněz, abyste za rok mohli vyrazit třeba k moři. V tomto článku najdete tipy, jak ušetřit, abyste na tu vysněnou dovolenou vyrazit mohli.

Jak se přichystat na letní dovolenou?

Jak se přichystat na letní dovolenou?

Čas dovolených je v plném proudu. Letní dovolená by měla být časem odpočinku a zábavy. Většinou si lidé vybírají alespoň 14 dní volna z práce a vyráží pryč ze svých domovů. Jak se na letní dovolenou přichystat?
Vložit komentář

Komentáře

Kamila

čtvrtek, 3. prosinec 2015
21:04

Lékárnička u nás vždy (děti 3měsíce a 4 roky) teploměr,něco na horečku,na průjem,na kašel,na rýmu mořskou vodu Quixx baby,náplasti,obvazy...hodně cestujeme a zatím jsme si vždycky vystačily a nebo dokoupily....


Napsal: Kamila [Odpovědět]