verze pro tisk

Jak dlouho kojit?

10. únor 2015

Kojení je v dnešní hodně propagované a není se čemu divit. Mateřské mléko je pro novorozeně nenahraditelnou přirozenou výživou. Začátky mohou být někdy těžké, ale většina matek přesto své dítě kojí. A jak dlouho vlastně kojit? Stačí pár měsíců, rok, nebo ještě déle?

Reklama

Mateřské mléko – nejlepší start do života!

Většina žen je schopna kojit. Kojení je přirozené, předpokládané a organismus ženy se v průběhu celého života a zvláště pak během těhotenství, na kojení připravuje.

Mateřské mléko chrání obsahem obranných látek dítě před většinou infekcí, případně příznivě ovlivňuje průběh možných nemocí, snižuje výskyt alergií a napomáhá k dobrému trávení. Kojené děti mají silnější kosti, duševní schopnosti u těchto dětí jsou lepší. Kojením se významně snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence!

A co víc, stále se měnícím složením se mateřské mléko přizpůsobuje potřebám rostoucího dítěte. Víte, jak poznáte, že je dítě dostatečně krmeno? A jak často je nutné kojit novorozence?

Důležitých 6 měsíců!

Odborníci se shodují na tom, že plně by žena měla své dítě kojit do ukončeného 6. měsíce věku. V tomto období se začíná přidávat jiná strava, především zeleninové příkrmy a polévky. Podívejte se, kdy a jak začít s příkrmy!

Většina žen volí pozvolné a nenásilné odstavování. Někdy může trvat i několik týdnů, než si dítě zvykne na novou chuť příkrmů a další nemléčné stravy, kterou začne dostávat. V kojení s postupně převládajícím příkrmem lze však pokračovat, jak dlouho budete chtít!

Rok nebo pět?

V dnešní době o délce kojení rozhoduje opravdu jen matka. Podle Světové zdravotnické organizace je ale mateřské mléko prospěšné do dvou let i déle. Pediatři ale tvrdí, že výživový a imunologický význam mateřského mléka zaniká někdy po druhém roce batolete. Po fyzické stránce ho tříleté dítě už k ničemu nepotřebuje. Laktační poradci ale vyzdvihují význam psychologický! A co teď?

Některé děti se ze zavedením příkrmů odstaví od mateřského mléka bez toho, aby o to matka usilovala. Chuť zeleniny, masa a dalších potravin je natolik vábivá, že dítě při kojení zlobí, odvrací se, mléko odmítá. V tom případě je nutné se s tím smířit a postupně zkoušet mléčnou výživu umělou.

Kojené batole a předškolák..

Co když vám ale dítě vyhrnuje tričko v obchodě, na návštěvě a vždy, když má chuť a přitom už brzo nastoupí do školky?

Jsou dvě možnosti. Pokud kojení berete jako problém, pokuste se dítě odstavit. Již mezi 2. -3. rokem je dítě schopné pochopit, že mléko došlo a jednoduše není. Nahraďte společné chvíle při kojení, jinou příjemnou činností, dítě pak snadněji přijme odstavení. Procházka, výlet nebo malování obrázku dítě určitě zabaví.

Jestliže chcete ale dál pokračovat v kojení, je to vaše rozhodnutí a okolí by ho mělo respektovat. V dnešní české společnosti se ale na kojení větších dětí nenahlíží zrovna dobře. V tomto období je proto lepší kojit v intimním prostředí domova, matka s dítětem se tak nestane terčem pošklebků, posměchu a nepochopení.

Ať už budete kojit měsíc, 4 roky, anebo vůbec, věřte, že to není tak podstatné, jako to, že o své dítě budete pečovat, ochraňovat a především ho nadevše milovat!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak často kojit novorozence?

Jak často kojit novorozence?

Doba, kdy matky dostaly přísný pokyn kojit přesně po třech hodinách a ani o minutu dříve, či déle, je ta tam. Nyní se ke kojení přistupuje s novým pohledem a je na každé matce i dítěti, jak vyladí své soužití. Pro prvorodičku může být celý ten kolotoč kolem péče o dítě, domácnosti a kojení velmi vyč…

Jak poznat poporodní depresi?

Jak poznat poporodní depresi?

Jste krátce po porodu. V náručí držíte své vytoužené a milované dítě. A přesto jste podrážděná, cítíte se smutná a neschopná? Je vaše kamarádka po porodu jak vyměněná? Dříve veselá povaha je dnes plná beznaděje a nechuti starat se nejen o sebe, ale i o novorozeně? Příčinou může být poporodní deprese…


Jak podpořit kojení?

Jak podpořit kojení?

Máte malé miminko, které kojíte?Přijde vám, že i po nakrmení má stále hlad, ale vy už nemáte co nabídnout? Nic si z toho nedělejte, s tímto problémem se setkala spousta maminek. Naštěstí není veliký problém tvorbu mlíčka zvýšit. A jak na to?

Jak na čištění kožených bot?

Jak na čištění kožených bot?

Kožená obuv má tu vlastnost, že je hodně odolná a vydrží vám tak spoustu let. Ani kůže však není nezničitelná a čas od času se tak musíte připravit na to, že bude povrch bot nutný ošetřit. Dá se použít několik postupů.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Francesco

úterý, 4. červen 2019
05:07

Wow, this paragraph is good, my sister is analyzing such things, thus I am
going to tell her.


Cristina

čtvrtek, 14. listopad 2019
07:20

Very quickly this web page will be famous amid all blogging and site-building viewers, due to it's good
content


Glory

pátek, 13. prosinec 2019
03:21

Appreciate the recommendation. Will try it out.


Napsal: Glory [Odpovědět]

Allen

neděle, 15. prosinec 2019
22:05

Thanks for finally writing about >Jak dlouho kojit?


Napsal: Allen [Odpovědět]

Sallie

úterý, 14. leden 2020
13:15

Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog
loading? I'm trying to figure out if its a problem on my end or if it's the
blog. Any feed-back would be greatly appreciated.


Milagros

neděle, 19. leden 2020
01:37

Keep on writing, great job!