verze pro tisk

Jak dlouho kojit?

10. únor 2015

Kojení je v dnešní hodně propagované a není se čemu divit. Mateřské mléko je pro novorozeně nenahraditelnou přirozenou výživou. Začátky mohou být někdy těžké, ale většina matek přesto své dítě kojí. A jak dlouho vlastně kojit? Stačí pár měsíců, rok, nebo ještě déle?

Reklama

Mateřské mléko – nejlepší start do života!

Většina žen je schopna kojit. Kojení je přirozené, předpokládané a organismus ženy se v průběhu celého života a zvláště pak během těhotenství, na kojení připravuje.

Mateřské mléko chrání obsahem obranných látek dítě před většinou infekcí, případně příznivě ovlivňuje průběh možných nemocí, snižuje výskyt alergií a napomáhá k dobrému trávení. Kojené děti mají silnější kosti, duševní schopnosti u těchto dětí jsou lepší. Kojením se významně snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence!

A co víc, stále se měnícím složením se mateřské mléko přizpůsobuje potřebám rostoucího dítěte. Víte, jak poznáte, že je dítě dostatečně krmeno? A jak často je nutné kojit novorozence?

Důležitých 6 měsíců!

Odborníci se shodují na tom, že plně by žena měla své dítě kojit do ukončeného 6. měsíce věku. V tomto období se začíná přidávat jiná strava, především zeleninové příkrmy a polévky. Podívejte se, kdy a jak začít s příkrmy!

Většina žen volí pozvolné a nenásilné odstavování. Někdy může trvat i několik týdnů, než si dítě zvykne na novou chuť příkrmů a další nemléčné stravy, kterou začne dostávat. V kojení s postupně převládajícím příkrmem lze však pokračovat, jak dlouho budete chtít!

Rok nebo pět?

V dnešní době o délce kojení rozhoduje opravdu jen matka. Podle Světové zdravotnické organizace je ale mateřské mléko prospěšné do dvou let i déle. Pediatři ale tvrdí, že výživový a imunologický význam mateřského mléka zaniká někdy po druhém roce batolete. Po fyzické stránce ho tříleté dítě už k ničemu nepotřebuje. Laktační poradci ale vyzdvihují význam psychologický! A co teď?

Některé děti se ze zavedením příkrmů odstaví od mateřského mléka bez toho, aby o to matka usilovala. Chuť zeleniny, masa a dalších potravin je natolik vábivá, že dítě při kojení zlobí, odvrací se, mléko odmítá. V tom případě je nutné se s tím smířit a postupně zkoušet mléčnou výživu umělou.

Kojené batole a předškolák..

Co když vám ale dítě vyhrnuje tričko v obchodě, na návštěvě a vždy, když má chuť a přitom už brzo nastoupí do školky?

Jsou dvě možnosti. Pokud kojení berete jako problém, pokuste se dítě odstavit. Již mezi 2. -3. rokem je dítě schopné pochopit, že mléko došlo a jednoduše není. Nahraďte společné chvíle při kojení, jinou příjemnou činností, dítě pak snadněji přijme odstavení. Procházka, výlet nebo malování obrázku dítě určitě zabaví.

Jestliže chcete ale dál pokračovat v kojení, je to vaše rozhodnutí a okolí by ho mělo respektovat. V dnešní české společnosti se ale na kojení větších dětí nenahlíží zrovna dobře. V tomto období je proto lepší kojit v intimním prostředí domova, matka s dítětem se tak nestane terčem pošklebků, posměchu a nepochopení.

Ať už budete kojit měsíc, 4 roky, anebo vůbec, věřte, že to není tak podstatné, jako to, že o své dítě budete pečovat, ochraňovat a především ho nadevše milovat!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak často kojit novorozence?

Jak často kojit novorozence?

Doba, kdy matky dostaly přísný pokyn kojit přesně po třech hodinách a ani o minutu dříve, či déle, je ta tam. Nyní se ke kojení přistupuje s novým pohledem a je na každé matce i dítěti, jak vyladí své soužití. Pro prvorodičku může být celý ten kolotoč kolem péče o dítě, domácnosti a kojení velmi vyč…

Jak poznat poporodní depresi?

Jak poznat poporodní depresi?

Jste krátce po porodu. V náručí držíte své vytoužené a milované dítě. A přesto jste podrážděná, cítíte se smutná a neschopná? Je vaše kamarádka po porodu jak vyměněná? Dříve veselá povaha je dnes plná beznaděje a nechuti starat se nejen o sebe, ale i o novorozeně? Příčinou může být poporodní deprese…


Jak podpořit kojení?

Jak podpořit kojení?

Máte malé miminko, které kojíte?Přijde vám, že i po nakrmení má stále hlad, ale vy už nemáte co nabídnout? Nic si z toho nedělejte, s tímto problémem se setkala spousta maminek. Naštěstí není veliký problém tvorbu mlíčka zvýšit. A jak na to?

Jak na čištění kožených bot?

Jak na čištění kožených bot?

Kožená obuv má tu vlastnost, že je hodně odolná a vydrží vám tak spoustu let. Ani kůže však není nezničitelná a čas od času se tak musíte připravit na to, že bude povrch bot nutný ošetřit. Dá se použít několik postupů.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!