
Jak dlouho kojit?
10. únor 2015Kojení je v dnešní hodně propagované a není se čemu divit. Mateřské mléko je pro novorozeně nenahraditelnou přirozenou výživou. Začátky mohou být někdy těžké, ale většina matek přesto své dítě kojí. A jak dlouho vlastně kojit? Stačí pár měsíců, rok, nebo ještě déle?
ReklamaMateřské mléko – nejlepší start do života!
Většina žen je schopna kojit. Kojení je přirozené, předpokládané a organismus ženy se v průběhu celého života a zvláště pak během těhotenství, na kojení připravuje.
Mateřské mléko chrání obsahem obranných látek dítě před většinou infekcí, případně příznivě ovlivňuje průběh možných nemocí, snižuje výskyt alergií a napomáhá k dobrému trávení. Kojené děti mají silnější kosti, duševní schopnosti u těchto dětí jsou lepší. Kojením se významně snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence!
A co víc, stále se měnícím složením se mateřské mléko přizpůsobuje potřebám rostoucího dítěte. Víte, jak poznáte, že je dítě dostatečně krmeno? A jak často je nutné kojit novorozence?
Důležitých 6 měsíců!
Odborníci se shodují na tom, že plně by žena měla své dítě kojit do ukončeného 6. měsíce věku. V tomto období se začíná přidávat jiná strava, především zeleninové příkrmy a polévky. Podívejte se, kdy a jak začít s příkrmy!
Většina žen volí pozvolné a nenásilné odstavování. Někdy může trvat i několik týdnů, než si dítě zvykne na novou chuť příkrmů a další nemléčné stravy, kterou začne dostávat. V kojení s postupně převládajícím příkrmem lze však pokračovat, jak dlouho budete chtít!
Rok nebo pět?
V dnešní době o délce kojení rozhoduje opravdu jen matka. Podle Světové zdravotnické organizace je ale mateřské mléko prospěšné do dvou let i déle. Pediatři ale tvrdí, že výživový a imunologický význam mateřského mléka zaniká někdy po druhém roce batolete. Po fyzické stránce ho tříleté dítě už k ničemu nepotřebuje. Laktační poradci ale vyzdvihují význam psychologický! A co teď?
Některé děti se ze zavedením příkrmů odstaví od mateřského mléka bez toho, aby o to matka usilovala. Chuť zeleniny, masa a dalších potravin je natolik vábivá, že dítě při kojení zlobí, odvrací se, mléko odmítá. V tom případě je nutné se s tím smířit a postupně zkoušet mléčnou výživu umělou.
Kojené batole a předškolák..
Co když vám ale dítě vyhrnuje tričko v obchodě, na návštěvě a vždy, když má chuť a přitom už brzo nastoupí do školky?
Jsou dvě možnosti. Pokud kojení berete jako problém, pokuste se dítě odstavit. Již mezi 2. -3. rokem je dítě schopné pochopit, že mléko došlo a jednoduše není. Nahraďte společné chvíle při kojení, jinou příjemnou činností, dítě pak snadněji přijme odstavení. Procházka, výlet nebo malování obrázku dítě určitě zabaví.
Jestliže chcete ale dál pokračovat v kojení, je to vaše rozhodnutí a okolí by ho mělo respektovat. V dnešní české společnosti se ale na kojení větších dětí nenahlíží zrovna dobře. V tomto období je proto lepší kojit v intimním prostředí domova, matka s dítětem se tak nestane terčem pošklebků, posměchu a nepochopení.
Ať už budete kojit měsíc, 4 roky, anebo vůbec, věřte, že to není tak podstatné, jako to, že o své dítě budete pečovat, ochraňovat a především ho nadevše milovat!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x

Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!