verze pro tisk

Jak obléci novorozence v létě?

3. červenec 2014

Narození miminka je veliká událost ve vašem životě. Jistě se těšíte, jak po propuštění z porodnice budete chodit s kočárkem na procházky a trávit dny na čerstvém vzduchu. Jde-li o vaše první miminko, určitě řešíte, jak vše zvládnete, jestli budete umět o váš poklad správně pečovat, jak ho obléci, aby nestrádalo a podobně. Pojďme se podívat na to, jak oblékat malé miminko v létě.

Reklama

Termoregulační systém novorozence

Čerstvě narozené miminko má nedostečně vyvinutý termoregulační systém, proto může velmi lehce prochladnout, ale na druhou stranu může ve velkém horku dojít k jeho přehřátí. Proto je důležité věnovat pozornost tomu, jak miminko oblékáte.

Jak poznáte přehřáté miminko?

Pokud je horko a vy své miminko navlečete do několika vrstev a ještě ho přikryjete peřinkou, může lehce dojít k přehřátí. To poznáte podle toho, že má novorozenec zarudlé tváře, potí se a je neklidný. Z přílišného horka se mu na kůži objeví takzvané potničky, a to především na zádech a hrudníku, a hrozí větší riziko vzniku opruzenin.

Jak v létě oblékat?

A jak tedy v horkém letním dni své miminko obléci? Záleží na tom jak moc velké horko je a kde se pohybujeme.

Vždy volte oblečení, které je vzdušné a vyrobené z bavlny, která nedráždí dětskou pokožku. Raději dejte miminku několik vrstev lehčího oblečení než jednu příliš teplou, abyste mohli miminko odstrojit.

Říká se, že by miminko mělo mít o jednu vrstvu oblečení víc než dospělý. V opravdu teplém dni to ale nemusí platit.

Miminko do jednoho měsíce by mělo vždy mít zakryté celé tělo, aby nedocházelo k rychlému úniku tepla. Je-li opravdu horko, postačí jedna vrstva, například bodýčko s dlouhým rukávem, kalhoty, ponožky a samozřejmostí je lehká čepička. Takto oblečené miminko přikryjte v kočárku jen lehkou dekou.

Větší miminko můžete v tropických dnech dát do kočárku jen v bodýčku s krátkým rukávem a přikrýt ho lehkou dekou nebo jen bavlněnou plenkou. Lehký klobouček by jste měli ale dát vždy.

Kontrolujte teplotní pohodu svého miminka

Postupně si navyknete své miminko v průběhu procházky kontrolovat a podle potřeby mu množství oblečení regulovat. Zda se miminko nepřehřívá nejlépe poznáte, když mu zkontrolujete zda se nepotí za krkem a na zádech. Pokud by mu byla zima, bude mít studený nosík.

Pokud se tedy vaše miminko příliš potí, je na místě mu sundat některou z vrstev oblečení. Má-li propocené všechny vrstvy, je nutné oblečení vyměnit za suché. Ve vlhkém oblečení může lehce dojít k prochladnutí i v horku, stačí aby jen trochu zafoukal vítr.

Ochrana před slunečními paprsky

Děti až do jednoho roku je třeba chránit před přímým sluníčkem. Pokud jste například u vody nebo na sluníčku, mělo by miminko mít zakrytou pokožku a na hlavě lehký klobouček. Použití dětského opalovacího krému s vysokým ochranným faktorem by mělo být samozřejmostí. Dítě je nutné namazat i když bude jen ve stínu, protože i zde je vystaveno UV záření.

Kdy v horkém počasí jít ven?

Pokud jsou venku tropické teploty, vyvarujte se pobytu venku během dne. Na procházky jsou vhodné ranní hodiny a podvečer. Uvědomte si, že se teplota v kočárku může na přímém slunci lehce vyšplhat až k 50°C. Přes největší horko se proto raději zdržujte doma. Když bude venku snesitelněji, vyražte do parku, do lesa nebo se zdržujte ve stínu na zahradě.

Přechod do klimatizované místnosti a teplotní skoky

Máte-li naplánovanou procházku společně s nákupem, dejte pozor na teplotní přechod z rozpálené ulice do klimatizovaného obchodu. Miminko je velmi citlivé na prudké teplotní přechody, proto ho ihned při vstupu do obchodu přikryjte dekou, případně mu navlékněte jednu vrstvu oblečení navíc. Stejně tak si dávejte pozor při jízdě klimatizovaným autem.

Na každou procházku si vezměte pro své miminko dostatek náhradního oblečení a oblečení pro případ, že by například přišla bouřka a ochladilo se. Vždy je lepší mít sebou pár kousků oblečení navíc a nevyužít je, než aby vám chyběly a miminko prochladlo.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.11 hvězdiček / Hodnoceno: 28x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se líčit v létě?

Jak se líčit v létě?

Která žena by nechtěla být stále krásně nalíčená? V létě se ovšem hodně potíme a pokud chcete vyrazit třeba k vodě, je třeba tomu uzpůsobit i líčení, aby vypadalo dobře a neroztékalo se po obličeji. Jak se tedy v létě líčit?

Jak často kojit novorozence?

Jak často kojit novorozence?

Doba, kdy matky dostaly přísný pokyn kojit přesně po třech hodinách a ani o minutu dříve, či déle, je ta tam. Nyní se ke kojení přistupuje s novým pohledem a je na každé matce i dítěti, jak vyladí své soužití. Pro prvorodičku může být celý ten kolotoč kolem péče o dítě, domácnosti a kojení velmi vyč…


Jak se obléci k soudu?

Jak se obléci k soudu?

Každá příležitost si žádá to své, a tak pokud vás v dohledné době čeká soud, je lepší se nad oblečením, v kterém půjdete, zamyslet už teď. Najdete v šatníku něco vhodného pro soudní jednání? Určitě ano, jen je třeba důkladně promyslet, co se hodí a co ne. Jak se tedy obléci k soudu?

Jak se obléci na pohřeb?

Jak se obléci na pohřeb?

Na některé události v životě se zkrátka netěšíme a u pohřbu to platí dvojnásob. Na pohřeb přicházíme dát poslední sbohem někomu blízkému, vyjádřit mu úctu a upřímnou soustrast pozůstalým. K takové příležitosti je nutné zalovit v šatníku a najít něco velmi slušného. Víte, co je vhodné a jak se správn…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!