verze pro tisk

Jak naučit dítě hodiny?

18. srpen 2014

Dítě se v určitém věku začne stále častěji na něco ptát. Zajímá ho úplně všechno a některé děti se nespokojí jen tak s nějakou odpovědí. Ale co když se dítě začne ptát na čas a nestačí mu, když řeknete: ,,za chvíli, brzo, navečer“?Není to právě ta nejvhodnější chvíle, naučit dítě hodiny?Ale jak?

Reklama

Kdy je ten pravý čas?

Mnoho rodičů se snaží dítě naučit hodiny ještě dříve, než v předškolním věku. Většinou to ale jde velice pomalu, pokud dítě není pro věc maximálně zapálené. Jsou děti, které umí hodiny velice brzo, jiné čas znají, až s příchodem do první třídy. Díky znalosti matematiky to jde potom daleko snadněji.

Kdy tedy dítě hodiny naučit? Netlačte na pilu, pokud má zájem, začněte hned, bez ohledu na věk, ale můžete s klidem počkat, až s nástupem na základní školu.

Nakreslete si svoje obrázkové hodiny!

Zvlášť u malých dětí se osvědčilo učení hodin formou obrázků. Sedněte si s dítětem a namalujte si svoje obrázkové hodiny. Ale jak?

Můžete použít papírové hodiny zakoupené v papírnictví, nebo si ty své vyrobit doma. Nic na tom není. Na čistý karton nakreslete hodiny, napište číslice a vyrobte ručičky, tak aby se s nimi dalo dobře pohybovat.

Čím začít?

Vysvětlete rozdíl mezi malou a velkou ručičkou a prozatím se vrhněte na celé hodiny. K těm malujte činnosti, které právě v danou dobu děláte. K sedmé hodině nakreslete vstávání, k osmé odchod do školky, v poledne je čas na oběd, večer v osm hodin spánek a podobně. Dítě si tak snáze zapamatuje, že když jde do školky, je malá ručička na číslici osm ,velká nahoře a znamená to, že je osm hodin.

Postupně vysvětlete funkci ručičky velké. Možná pro dítě bude zpočátku zmatečné, že velká neukazuje pouze hodiny celé, ale i čtvrt, půl a třičtvrtě. Vyložte dítěti, co jsou hodiny a co minuty. Pomoci může i jablko, které budete krájet na půlky a čtvrtky, dítě to lépe pochopí.

Co by mělo dítě ještě vědět?

Když už dítě vcelku pochopí ,, o co jde“ , bylo by dobré mu vysvětlit i hodiny digitální, které ho mohou plést. Nezapomeňte objasnit i to, že den má 24 hodin. A 6 hodin večer, je vlastně hodina 18.

Trpělivost především!

Procvičujete hodiny neustále dokola, máte pocit, že se snažíte více jak dítě, ale stejně je to k ničemu? Vydržte a buďte trpěliví. Některým je nutné se více věnovat, jiné pochopí systém po pár dnech.

Nezapomeňte své dítě chválit, podporovat a třeba mu i pořídit vlastní hodinky. Nechte dítě, aby si samo vybralo. Věřte, že s barevnými hodinkami půjde učení hodin určitě mnohem lépe!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.71 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak naučit dítě číst

Jak naučit dítě číst

Čtení, psaní a počítání patří mezi základní znalosti lidí v civilizovaném světě. Však hned po nástupu do školy se malé děti učí číst. Jde o součást základního vzdělávání. Některé děti zvládnou čtení rychle, některé pomaleji a je třeba je ve čtení více podporovat. Víte jak dítě naučit číst a jak mu p…

Jak naučit dítě na nočník?

Jak naučit dítě na nočník?

,, Nechápu, jak může nosit ještě pleny, ty si byla bez plen už v roce!“ Slyšíte to od své matky pokaždé, když se marně snažíte dohonit své batole a umístit ho na nočník? Neustále vás s tím deptá a máte pocit, že jste špatná matka, když má vaše dítě v roce a půl stále ještě plenu? Rozhodně není dobré…


Jak naučit dítě smrkat?

Jak naučit dítě smrkat?

Rýma přepadne čas od času každého z nás. I když je to někdy velmi nepříjemné, dospělí si s ní většinou bez problémů poradí. Potíže ale nastávají u dětí, které ještě neumí dobře smrkat. To může přinést komplikace, jakými je třeba zánět středního ucha. Jak tedy naučit dítě smrkat?

Jak naučit dítě mluvit?

Jak naučit dítě mluvit?

Vaše miminko už není tak malé a všichni jeho vrstevníci už začínají s prvními slůvky, jen to vaše stále nic? Zkoušíte, všechno možné, aby jste už konečně slyšeli "máma"? Nevěšte hlavu, při správném vedení začne i vaše dítko, pokud je jinak po zdravotní stránce v pořádku, brzy mluvit. Jak tedy podpoř…
Vložit komentář

Komentáře

Marie

úterý, 21. říjen 2014
13:34

Ja nechápu munity


Napsal: Marie [Odpovědět]

Marie

úterý, 21. říjen 2014
13:34

Ja nechápu minuty


Napsal: Marie [Odpovědět]