verze pro tisk

Jak naučit dítě na nočník?

12. květen 2014

,, Nechápu, jak může nosit ještě pleny, ty si byla bez plen už v roce!“Slyšíte to od své matky pokaždé, kdy se marně snažíte dohonit své batole a umístit ho na nočník? Neustále vás s tím deptá a máte pocit, že jste špatná matka, když má vaše dítě v roce a půl stále ještě plenu? Rozhodně není dobré začátek nácviku uspěchat, jedině tím zkomplikujete situaci! Jak tedy dítě naučit na nočník?

Reklama

Kdy je dítě připraveno?

Na dítě nespěchejte, pokud ho začnete vysazovat na nočník příliš brzo, můžete tím docílit toho, že příště už ho na nočník nedostanete. Můžete ale vypozorovat několik náznaků, které značí to, že dítě už je na nočník připravené

O jaké signály jde?

  • Dítěti se nelíbí v mokré pleně, ošívá se, pláče, je velmi nespokojené
  • Vydrží už alespoň tři hodiny suché díky zvýšené kapacitě močového měchýře. Svěrače začínají plnit svou funkci, udrží moč i stolici.
  • Chce sedět na nočníků či toaletě
  • Potřebu může ukazovat i tím, že se začne svlékat, tahat za plenu.
  • Dítě může během potřeby ztichnout, přerušit hru, nebo odejít stranou a třeba se i schovat pod stůl.

Správné načasování!

K učení vyberte vhodnou dobu, nejvhodnější jsou letní měsíce, kdy můžete dítě nechat běhat nahaté, nebo pouze v kalhotkách. Pokud se rozhodnete, že naučíte dítě chodit na nočník, začátek nácviku naplánujte na dny, kdy budete mít na dítě čas a nebudete nikam spěchat.

Je také vhodné, aby dítě zrovna neprocházelo nějakým obtížným obdobím, nebo ho nějaké stresové situace v blízké době nečekaly. Odnaučujete dítě od šidítka a právě se mu narodil mladší sourozenec? Nechte odnaučování na dobu, kdy dítě bude v pohodě a klidu.

Čím začít?

Nejprve dítě seznamte s nočníkem, vysvětlete mu, na co nočník slouží, jak se na něj sedá. Většina dětí bude chtít nočník důkladně prozkoumat a je dobré ho nechat. Když si nebude chtít prozatím sednout, určitě mu to ukáže nějaký oblíbený plyšák, či panenka. Najděte pro nočník místo, které bude vyhovovat vám i dítěti. Postavte ho na viditelné místo.

Začínejte s učením vždy po ránu. Dítě vysaďte na nočník, snažte se ho zabavit a motivovat. Nechte několik minut, maximálně ale 5. Snažte se dítě posadit na nočník vždy, když vidíte, že se mu chce, jestli to nepoznáte, posazujte ho každé dvě hodiny.Úspěch se většinou dostaví a pokud né, určitě to vyjde příště.

Vhodné oblečení

Nezapomínejte oblečení dítěte přizpůsobit častému svlékání. Kalhoty s laclem jsou velmi nevhodné, pokud se totiž dítěti  chce čurat, většinou se mu chce hned a vy tak máte několik sekund na to, potomka svléct. Ani bodýčka a delší trička dítěti neoblékejte, snadno se totiž stane, že si konce namočí do nočníku a vy pak budete muset dítě znovu převlékat.

Záleží jen na vás, zda při tréninku necháte dítěti jednorázovou plenu, nebo využijete plen látkových. Ty mají tu výhody, že pokud se dítě pomočí, snadněji cítí mokro a uvědomí si, že se vyprázdnilo. Na trhu jsou i tzv. tréninkové neboli odvykací plenkové kalhotky, které nepropustí moč a stolici, ale dítě cítí mokro.

Pokud je ale dítě opravdu dostatečně připravené, nácvik mu může trvat jen pár dní a tak mu klidně dejte jen látkové kalhotky.

Na co být opatrný?

Dítě především chvalte a nenuťte! Nechce na nočníku sedět, křičí, vzteká se a nebo vám z nočníku stále utíká? Netrapte ho a odložte odnaučování od plen o několik týdnů.

Stane – li se dítěti nehoda, nekomentujte situaci, pouze dítě převlékněte a dále o tom nemluvte. Nezlobte se na za to na něj, nezesměšňujte ho a nikdy netrestejte. Buďte trpěliví!

A když se podaří, přiměřeně dítě pochvalte, můžete mu zatleskat. Snažte se batole naučit, že vyprazdňování je přirozené a pojí se s dalšími hygienickými návyky jako je utření zadečku či intimních míst a také důkladné umytí rukou.

Nestresujte zbytečně sebe ani dítě!

Chození na nočník nebo záchod se naučí dříve či později každé zdravé dítě. A že sousedky dcerka už je v roce a půl bez plen? Každé dítě je zkrátka jiné, ale vy jste tu pro to své a tak mu dopřejte klidné ,,odplenkování“!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak naučit dítě smrkat?

Jak naučit dítě smrkat?

Rýma přepadne čas od času každého z nás. I když je to někdy velmi nepříjemné, dospělí si s ní většinou bez problémů poradí. Potíže ale nastávají u dětí, které ještě neumí dobře smrkat. To může přinést komplikace, jakými je třeba zánět středního ucha. Jak tedy naučit dítě smrkat?

Jak naučit dítě číst

Jak naučit dítě číst

Čtení, psaní a počítání patří mezi základní znalosti lidí v civilizovaném světě. Však hned po nástupu do školy se malé děti učí číst. Jde o součást základního vzdělávání. Některé děti zvládnou čtení rychle, některé pomaleji a je třeba je ve čtení více podporovat. Víte jak dítě naučit číst a jak mu p…


Jak naučit dítě hodiny?

Jak naučit dítě hodiny?

Dítě se v určitém věku začne stále častěji na něco ptát. Zajímá ho úplně všechno a některé děti se nespokojí jen tak s nějakou odpovědí. Ale co když se dítě začne ptát na čas a nestačí mu, když řeknete: ,,za chvíli, brzo, navečer“?Není to právě ta nejvhodnější chvíle, naučit dítě hodiny?Ale jak?

Jak naučit dítě mluvit?

Jak naučit dítě mluvit?

Vaše miminko už není tak malé a všichni jeho vrstevníci už začínají s prvními slůvky, jen to vaše stále nic? Zkoušíte, všechno možné, aby jste už konečně slyšeli "máma"? Nevěšte hlavu, při správném vedení začne i vaše dítko, pokud je jinak po zdravotní stránce v pořádku, brzy mluvit. Jak tedy podpoř…
Vložit komentář

Komentáře

Naděžda Kadlecová

neděle, 22. listopad 2015
00:14

Co dělat,když dítě ve 4 letech nechce na nočník? řve,vzteká se a křičí nechci,nechci


Napsal: Naděžda Kadlecová [Odpovědět]