verze pro tisk

Jak naučit dítě smrkat?

16. listopad 2014

Rýma přepadne čas od času každého z nás. I když je to někdy velmi nepříjemné, dospělí si s ní většinou bez problémů poradí. Potíže ale nastávají u dětí, které ještě neumí dobře smrkat. To může přinést komplikace, jakými je třeba zánět středního ucha. Jak tedy naučit dítě smrkat?

Reklama

V ten pravý čas!

Většina dětí se naučí smrkat někdy kolem druhého až třetího roku života, podle průzkumů jsou toho ale děti schopny už od 15. měsíce věku dítěte. Je to tak trochu jako s učením na nočník. Některému stačí pár dní, jiné se to není schopné naučit za půl roku. Mimochodem, víte jak dítě naučit na nočník?

S nácvikem smrkání začněte, co možná nejdříve, ale počítejte s tím, že né vždy to půjde rychle! Ovšem dítě, které si na nosní hygienu zvykne již jako kojenec, nebude mít potom s trénováním smrkání vetší problémy.

Jak smrkat?

Řeklo by se, že na smrkání není nic složitého, ale když stojíte před dítětem a máte mu popsat, co a jak, najednou jste v koncích?  Vysvětlete dítěti, že při smrkání musí používat obě ruce a hlavu držet rovně popřípadě v mírném předklonu.

Kapesník přiložit na nos tak, aby nezakrýval oči a prsty ho dobře přidržet po obou stranách nosu. Pak už jen zbývá zacpat jednu dírku, vyfouknout vzduch nosem a to samé opakovat s dírkou druhou. A je to!

Pro větší efekt doporučuji používat kapičky Quixx baby, které hleny naředí a ulehčí tak odsmrkávání.

Obrňte se trpělivostí!

Možná to nebude úplně jednoduchá cesta, ale vydržte a držte nervy na uzdě!  Mnoho dětí vyfukuje vzduch pusinkou, někdy dokonce napodobuje ústy i zvuk, který vydáváme při smrkání. Buďte trpěliví, není dobré, aby mělo dítě pocit, že vám na smrkání záleží více, než na něm samém. Dítě chvalte, povzbuzujte, určitě se to časem naučí.

A co takhle si začít hrát?

Učení hrou!

Je všeobecně známo, že děti se lépe učí, pokud si přitom i tak trochu hrají! Co takhle je zábavnou formou naučit smrkat? Ale jak?

  1. Zahrajte si na slona s velkým chobotem, který pořádně zatroubí! Můžete zkusit i jiné zvířátko, jako je třeba ježek, nebo králík.
  2. Pokuste se společně s dítětem dělat nosem bubliny do vody. Určitě se u toho skvěle pobavíte!
  3. Vyrobte z kousku papírového kapesníku malou kuličky, položte na stůl a odstartujte závody, kdo ji dřív nosem odfoukne za cílovou pásku.

Máte pocit, že se vaše dítě snad nikdy smrkat nenaučí?  Určitě ano, jen asi potřebuje více času. Občas pomůže kolektiv ve školce, dítě vidí smrkat i ostatní děti a díky tomu se to brzy naučí. Možná vás  vaše dítě při další rýmě překvapí, až si řekne o kapesník a bez problémů a správně ho použije..

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak naučit dítě číst

Jak naučit dítě číst

Čtení, psaní a počítání patří mezi základní znalosti lidí v civilizovaném světě. Však hned po nástupu do školy se malé děti učí číst. Jde o součást základního vzdělávání. Některé děti zvládnou čtení rychle, některé pomaleji a je třeba je ve čtení více podporovat. Víte jak dítě naučit číst a jak mu p…

Jak naučit dítě hodiny?

Jak naučit dítě hodiny?

Dítě se v určitém věku začne stále častěji na něco ptát. Zajímá ho úplně všechno a některé děti se nespokojí jen tak s nějakou odpovědí. Ale co když se dítě začne ptát na čas a nestačí mu, když řeknete: ,,za chvíli, brzo, navečer“?Není to právě ta nejvhodnější chvíle, naučit dítě hodiny?Ale jak?


Jak naučit dítě správně vyslovovat R?

Jak naučit dítě správně vyslovovat R?

První slůvka začíná dítě vyslovovat velice brzy, často už kolem prvního roku. Každé dítě je ale jiné a tak některé mluví ve dvou letech ve větách, zatímco druhé stejného věku řekne sotva pár slov. Problémy s výslovností má mnoho malých dětí a to především s hláskami R a Ř. Pokud máte doma předškolák…

Jak naučit dítě mluvit?

Jak naučit dítě mluvit?

Vaše miminko už není tak malé a všichni jeho vrstevníci už začínají s prvními slůvky, jen to vaše stále nic? Zkoušíte, všechno možné, aby jste už konečně slyšeli "máma"? Nevěšte hlavu, při správném vedení začne i vaše dítko, pokud je jinak po zdravotní stránce v pořádku, brzy mluvit. Jak tedy podpoř…
Vložit komentář

Komentáře

Inka

čtvrtek, 3. prosinec 2015
21:01

Hrajeme si doma na ježečka,funícího...a v celku se to podařilo,jen někdy ještě nosánek odsaji...navíc kapu kapičky Quixx baby a ty to odsávání ještě ulehčují,hlavně kapu tedy přes noc,kdy malý smrkat opravdu nechce...


Napsal: Inka [Odpovědět]

Gábi

úterý, 8. prosinec 2015
09:08

Foukání nosem do kuličky si musím pamatovat - to je dobrý nápad Dcerka je zatím malá, takže když měla rýmu, odsávali jsme. Velkým pomocníkem je mořská voda Quixx baby, která čistí nos a naředí hleny.


Napsal: Gábi [Odpovědět]