verze pro tisk

Jak naučit dítě číst

29. duben 2015

Čtení, psaní a počítání patří mezi základní znalosti lidí v civilizovaném světě. Však hned po nástupu do školy se malé děti učí číst. Jde o součást základního vzdělávání. Některé děti zvládnou čtení rychle, některé pomaleji a je třeba je ve čtení více podporovat. Víte jak dítě naučit číst a jak mu pomoci k tomu, aby pro něho bylo čtení zábavou?

Reklama

Metody učení čtení

Málokdo ví, že existují dvě metody, jak naučit dítě číst. Jde o metodu slabikovací (analyticko-syntetickou), která se používá ve většině základních škol a o metodu hláskovací (genetickou).

Slabikovací metoda

Slabikovací metoda spočívá v tom, že se dítě nejprve naučí jednotlivá písmenka spojovat do slabik a slabiky poté dál spojuje do slov. Jistě si vybavíte slabikář a větu E-ma me-le ma-so.

Hláskovací metoda

Hláskovací metoda je jiná. Dítě se nejprve naučí jednotlivá písmenka, která následně spojuje do celých slov. Rozdíl je také v tom, že se dítě nejprve učí jen velká tiskací písmena. Uvádí se, že hláskovací metoda je pro děti jednodušší.

Kdy naučit dítě číst?

Většina dětí je schopná se naučit číst po 4-5 roce. Není ale nutné, aby dítě umělo číst ještě před nástupem do první třídy. Takže pokud předškoláka písmenka nezajímají, nenuťte ho, aby se učil číst.

Raději se zaměřte na to, aby předškolák uměl správně vyslovovat. K tomu by se vám mohl hodit také článek o tom, jak naučit dítě vyslovovat R.

Pomalu, ale jistě

Chcete-li dítěti pomoci se čtením, zjistěte si, jakou metodou se učí číst ve škole. Není vhodné obě metody kombinovat.

Malého školáka ve čtení podporujte a povzbuzujte. Čtěte si spolu každý den 10-15 minut. Mějte ale na paměti, že nic nelze uspěchat. Pokud byste dítě do čtení příliš tlačili, mohlo by se stát, že mu čtení do budoucna znechutíte. Proto buďte trpěliví, nikam nespěchejte a dítě hodně chvalte.

Nechejte dítě, aby vám četlo nahlas a obtížnost zvyšujte pomalu a postupně. V začátcích procvičujte mechanickou schopnost čtení, až časem se dítě naučí psaná slova dobře a rychle pochopit.

Čtení by mělo být zábavou

Učte se s dítětem zábavnou formou. Vystříhejte si písmenka z papíru a hrajte si s nimi, skládejte je dohromady, atd.

Knížky, které spolu čtete, vybírejte podle věku dítěte. Děti mají nejraději pěkně barevné knížky se spoustou obrázků a s velkými písmeny.

Když čtete vy sami, čtěte pomalu a zřetelně a ukazujte si společně prstem jednotlivá slova. Povídejte si také o tom, co jste přečetli, ptejte se na jednotlivé postavy, děj, atd.

Jděte příkadem

Aby mělo dítě ke čtení kladný vztah, jděte mu příkladem. Ukažte, že čtení je zábava a radost. Mějte knížky vystavené na dobře přístupném a viditelném místě, aby byly součástí vašeho života.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.78 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak naučit dítě hodiny?

Jak naučit dítě hodiny?

Dítě se v určitém věku začne stále častěji na něco ptát. Zajímá ho úplně všechno a některé děti se nespokojí jen tak s nějakou odpovědí. Ale co když se dítě začne ptát na čas a nestačí mu, když řeknete: ,,za chvíli, brzo, navečer“?Není to právě ta nejvhodnější chvíle, naučit dítě hodiny?Ale jak?

Jak naučit dítě smrkat?

Jak naučit dítě smrkat?

Rýma přepadne čas od času každého z nás. I když je to někdy velmi nepříjemné, dospělí si s ní většinou bez problémů poradí. Potíže ale nastávají u dětí, které ještě neumí dobře smrkat. To může přinést komplikace, jakými je třeba zánět středního ucha. Jak tedy naučit dítě smrkat?


Jak naučit dítě mluvit?

Jak naučit dítě mluvit?

Vaše miminko už není tak malé a všichni jeho vrstevníci už začínají s prvními slůvky, jen to vaše stále nic? Zkoušíte, všechno možné, aby jste už konečně slyšeli "máma"? Nevěšte hlavu, při správném vedení začne i vaše dítko, pokud je jinak po zdravotní stránce v pořádku, brzy mluvit. Jak tedy podpoř…

Jak naučit dítě na nočník?

Jak naučit dítě na nočník?

,, Nechápu, jak může nosit ještě pleny, ty si byla bez plen už v roce!“ Slyšíte to od své matky pokaždé, když se marně snažíte dohonit své batole a umístit ho na nočník? Neustále vás s tím deptá a máte pocit, že jste špatná matka, když má vaše dítě v roce a půl stále ještě plenu? Rozhodně není dobré…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!