Jak naučit dítě číst
29. duben 2015Čtení, psaní a počítání patří mezi základní znalosti lidí v civilizovaném světě. Však hned po nástupu do školy se malé děti učí číst. Jde o součást základního vzdělávání. Některé děti zvládnou čtení rychle, některé pomaleji a je třeba je ve čtení více podporovat. Víte jak dítě naučit číst a jak mu pomoci k tomu, aby pro něho bylo čtení zábavou?
ReklamaMetody učení čtení
Málokdo ví, že existují dvě metody, jak naučit dítě číst. Jde o metodu slabikovací (analyticko-syntetickou), která se používá ve většině základních škol a o metodu hláskovací (genetickou).
Slabikovací metoda
Slabikovací metoda spočívá v tom, že se dítě nejprve naučí jednotlivá písmenka spojovat do slabik a slabiky poté dál spojuje do slov. Jistě si vybavíte slabikář a větu E-ma me-le ma-so.
Hláskovací metoda
Hláskovací metoda je jiná. Dítě se nejprve naučí jednotlivá písmenka, která následně spojuje do celých slov. Rozdíl je také v tom, že se dítě nejprve učí jen velká tiskací písmena. Uvádí se, že hláskovací metoda je pro děti jednodušší.
Kdy naučit dítě číst?
Většina dětí je schopná se naučit číst po 4-5 roce. Není ale nutné, aby dítě umělo číst ještě před nástupem do první třídy. Takže pokud předškoláka písmenka nezajímají, nenuťte ho, aby se učil číst.
Raději se zaměřte na to, aby předškolák uměl správně vyslovovat. K tomu by se vám mohl hodit také článek o tom, jak naučit dítě vyslovovat R.
Pomalu, ale jistě
Chcete-li dítěti pomoci se čtením, zjistěte si, jakou metodou se učí číst ve škole. Není vhodné obě metody kombinovat.
Malého školáka ve čtení podporujte a povzbuzujte. Čtěte si spolu každý den 10-15 minut. Mějte ale na paměti, že nic nelze uspěchat. Pokud byste dítě do čtení příliš tlačili, mohlo by se stát, že mu čtení do budoucna znechutíte. Proto buďte trpěliví, nikam nespěchejte a dítě hodně chvalte.
Nechejte dítě, aby vám četlo nahlas a obtížnost zvyšujte pomalu a postupně. V začátcích procvičujte mechanickou schopnost čtení, až časem se dítě naučí psaná slova dobře a rychle pochopit.
Čtení by mělo být zábavou
Učte se s dítětem zábavnou formou. Vystříhejte si písmenka z papíru a hrajte si s nimi, skládejte je dohromady, atd.
Knížky, které spolu čtete, vybírejte podle věku dítěte. Děti mají nejraději pěkně barevné knížky se spoustou obrázků a s velkými písmeny.
Když čtete vy sami, čtěte pomalu a zřetelně a ukazujte si společně prstem jednotlivá slova. Povídejte si také o tom, co jste přečetli, ptejte se na jednotlivé postavy, děj, atd.
Jděte příkadem
Aby mělo dítě ke čtení kladný vztah, jděte mu příkladem. Ukažte, že čtení je zábava a radost. Mějte knížky vystavené na dobře přístupném a viditelném místě, aby byly součástí vašeho života.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 2.78 hvězdiček / Hodnoceno: 9x
Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!