verze pro tisk

Jak naučit dítě správně vyslovovat R?

19. leden 2015

První slůvka začíná dítě vyslovovat velice brzy, často už kolem prvního roku. Každé dítě je ale jiné a tak některé mluví ve dvou letech ve větách, zatímco druhé stejného věku řekne sotva pár slov. Problémy s výslovností má mnoho malých dětí a to především s hláskami R a Ř. Pokud máte doma předškoláka, je nutné ho R perfektně naučit! Ale jak na to?

Reklama

Posouzení logopeda

U tříletého dítěte je spíše výjimkou, když dobře vyslovuje R, proto není třeba na něj tlačit, většinou dítěti samo ,,naskočí“ kolem pátého roku.

Pokud dítě navštěvuje mateřskou školu, mnoho těchto zařízení má mezi personálem logopedické pracovníky, nebo s nimi spolupracuje.  Logoped může u předškoláků posoudit zralost řeči a doporučit, které hlásky je nutné doma cvičit a jakým způsobem.

Procvičte mluvidla!

Než začnete se samotným nácvikem jednotlivých hlásek, je možné rozvinout obratnost mluvidel. Docílíte toho jednoduchým cvičením.  Vlastně by to měla být hra, která bude dítě bavit. Působí jako prevence vadného vývoje řeči, takže je dobré začít již v útlém věku.

Jak cvičit?

Jazyk

  • vyplazování jazyka do dálky a do výšky (otočit špičku nahoru a dosáhnout na nos)
  • kmitat jazykem z koutku do koutku
  • ťukat jazykem na každý zoubek
  • malovat jazykem horní patro jako štětkou zepředu dozadu a zpět
  • olíznout horní a dolní ret

Rty

  • špulení, úsměv
  • brnkání prstem o rty
  • vibrace rtů (odfrknutí)

Patrohltanový uzávěr

  • kloktání
  • pití brčkem

Cvičení by nemělo být otravou! Stejně jako nácvik jiných činností. Jak naučit dítě smrkat, nebo znát hodiny, když né formou hry? Zapojte fantazii a vymýšlejte takové hry, při kterých dítě ani nepozná, že právě cvičí.

Hrajte si na opičáky a před zrcadlem se předvádějte, vyplazujte jazyk, dělejte na sebe různé obličeje. Využijte ke hře i potraviny, obzvlášť takové, které děti milují, jako jsou bonbony, čokoláda nebo ovoce! Držte lentilku jazykem na horním patře. Komu se nejdřív rozpustí? Kdo vyhraje?

Obtížné R!

Mezi nejobtížnější hlásky opravdu patří písmeno R. Aby došlo ke správnému vyslovení, musí být ústa mírně pootevřená a špička jazyka se dotýkat za horními řezáky.

Když dítě vysloví ddn nebo dn, jazyk přitom mírně poskočí. Jestliže má dítě problém s tím, že si pomáhá dolní čelistí, může si opřít prst na dolní přední zuby. Když zůstanou ústa pootevřená, jazyk lépe poskočí.

Jak s učením hlásky R začít?

  1. Nejsnadnější je začít s nácvikem na konci slova a to ve spojení s hláskou D a nebo T. Vyslovujeme tedy jako td, dd. Pro příklad vyslovujeme vítd, metd,pudd.  Nikdy nedávejte dítěti vzor s R, ale zachovávejte td. Koncové D u td, dd, nevyslovujte zvučně, spíše ho polykejte.
  2. Poté zkuste slova, která mají R na začátku – mrká, drnká, práce ( = pdáce)
  3. Dále zkoušejte výslovnost R ve spojení s ostatními hláskami - např. kdkd, vdvd, a na počátku a konce slova
  4. Po úspěšném zvládnutí předchozího procvičujte R uprostřed a ve spojení se sykavkami
  5. Jestliže je R na začátku slova předsazuje se před R krátké E a vyslovuje se pak jako edaketa ( = raketa), edána (= rána)
  6. Začalo dítě ráčkovat? Přestaňte na nějaký čas s nácvikem!
  7. Básničky a říkadla, ve kterých se R vyskytuje ve velkém množství, nechte až pro poslední fázi nácviku
  8. Umí dítě už R v některých slovech vyslovit? Nenuťte ho za každou cenu užívat ho všude. Do běžné řeči se musí dostat postupně.

Zásady nápravy vadné výslovnosti

  • S dítětem pracujte hravou a zábavnou formou, nepoužívejte formulace ,,jdeme se učit!“
  • Délku cvičení volte podle věku a dispozic dítěte. U mladších a rozumově méně vyspělých dětí by neměla přesahovat 2 – 3 minuty, ale i několikrát denně. U starších dětí délku prodlužujte na 10 až 15 minut dle zájmu a pozornosti dítěte.
  • Dítě do řeči nenuťte!
  • Při cvičení byste měli mít dobrou náladu a chuť do této práce. Jestliže k nácviku budete přistupovat s nechutí, dítě to vycítí a můžete na něj svoji náladu přenést.
  • Využívejte různé pomůcky, hračky, obrázky, logopedické hry.
  • Dítě povzbuzujte a chvalte, pracujte systematicky a každý den. Neúspěch nekomentujte, dítě netrestejte. Dítě motivujte a vyjádřete přesvědčení, že příště vše půjde lépe.
  • Na dítě neklaďte nepřiměřené nároky. O tom, co by dítě mělo zvládnout, se poraďte s logopedem
  • Obrňte se trpělivostí, protože vyvození hlásky je teprve 1. krokem a často trvá dlouho. Teprve, až dítě bude správně hlásku používat v běžné hovorové řeči, máte vyhráno.
  • Dítěti poskytujte správný mluvní vzor. Nácvik s dítětem by měl provádět ten rodič, který sám vadu řeči nemá.
  • Na dítě působte přirozenou rodičovskou autoritou!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak naučit dítě číst

Jak naučit dítě číst

Čtení, psaní a počítání patří mezi základní znalosti lidí v civilizovaném světě. Však hned po nástupu do školy se malé děti učí číst. Jde o součást základního vzdělávání. Některé děti zvládnou čtení rychle, některé pomaleji a je třeba je ve čtení více podporovat. Víte jak dítě naučit číst a jak mu p…

Jak naučit dítě hodiny?

Jak naučit dítě hodiny?

Dítě se v určitém věku začne stále častěji na něco ptát. Zajímá ho úplně všechno a některé děti se nespokojí jen tak s nějakou odpovědí. Ale co když se dítě začne ptát na čas a nestačí mu, když řeknete: ,,za chvíli, brzo, navečer“?Není to právě ta nejvhodnější chvíle, naučit dítě hodiny?Ale jak?


Jak naučit dítě smrkat?

Jak naučit dítě smrkat?

Rýma přepadne čas od času každého z nás. I když je to někdy velmi nepříjemné, dospělí si s ní většinou bez problémů poradí. Potíže ale nastávají u dětí, které ještě neumí dobře smrkat. To může přinést komplikace, jakými je třeba zánět středního ucha. Jak tedy naučit dítě smrkat?

Jak naučit dítě na nočník?

Jak naučit dítě na nočník?

,, Nechápu, jak může nosit ještě pleny, ty si byla bez plen už v roce!“ Slyšíte to od své matky pokaždé, když se marně snažíte dohonit své batole a umístit ho na nočník? Neustále vás s tím deptá a máte pocit, že jste špatná matka, když má vaše dítě v roce a půl stále ještě plenu? Rozhodně není dobré…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!