verze pro tisk

Jak se obléci na pohřeb?

26. srpen 2014

Na některé události v životě se zkrátka netěšíme a u pohřbu to platí dvojnásob. Na pohřeb přicházíme dát poslední sbohem někomu blízkému, vyjádřit úct a upřímnou soustrast pozůstalým. K takové příležitosti je nutné zalovit v šatníku a najít něco velmi slušného. Víte, co je vhodné a jak se správně na poslední rozloučení obléci?

Reklama

Vztah k zemřelému

Než začnete hledat správné ošacení, je třeba zohlednit, jaký byl váš vztah k zemřelému člověku. Čím blíže k zesnulému, tím tmavší oblek. Na pohřeb krněkoho z rodiny či blízkých příbuzných je tedy černá barva oblečení samozřejmostí.

Jdete se rozloučit s kolegou z práce, sousedem nebo člověkem, kterého jste tolik neznali? Zde nemusíte volit přímo barvu černou, ale oblečte se do tmavších odstínů modré, hnědé, zelené, fialové nebo šedé.

Jak by se měl obléci muž?

Muži by měli mít černý oblek, nejlépe bez lesku a velkých nápadných vzorů. Do obleku bílou košili, černou kravatu a černé šněrovací boty. Černé ponožky jsou povinností.

Ostatní muži v obřadní síni či kostele by měli být oblečeni do tmavých obleků, bílé košile a tmavé kravaty, bez velkých vzorů.

Lze tolerovat i velmi tmavé nebo černé džíny a tmavou košili, pokud není mezi vámi a zemřelým žádný příbuzenský vztah.

Vždy je nutné obléci se konzervativně, čistě a slušně!

Co obléknou ženy?

Ženy by měly mít zahalená ramena a kolena. Černé šaty u pohřbu v užší rodině jsou samozřejmostí, u ostatních dam postačí šaty tmavé. Určitě lze volit kalhoty, tmavou halenku či košili nebo kalhotový kostým.

Nezapomeňte a oblečte i černé punčochy, černé boty a černou kabelku. Některé ženy nasadí  černý klobouk nebo šátek, který nemusí během obřadu sundávat, jelikož patří ke smutečnímu úboru.

Pohřeb ale není módní přehlídka, a tak k tomu přistupujte i při výběru své róby!

Čemu se rozhodně vyhnout?

  • Modré, každodenně nošené džíny
  • Křiklavé barvy v jakékoliv podobě
  • Velké výstřihy a minisukně
  • Sportovní tenisky bílé barvy
  • Špinavé, zmačkané a páchnoucí oblečení

 

Uvědomte si, že na pohřeb jdete zemřelému projevit svou úctu a oblečení, je to nejmenší, co pro to můžete udělat.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.06 hvězdiček / Hodnoceno: 80x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak zajistit pohřeb?

Jak zajistit pohřeb?

Každého z nás během života čeká zařizování pohřbu blízké osoby. Ačkoliv se nejedná o zrovna příjemnou záležitost, je dobré vědět, jak vypadá celý postup kolem pohřbu, co je potřeba vykonat. V tomto článku se dozvíte základní kroky.

Jak se obléci k soudu?

Jak se obléci k soudu?

Každá příležitost si žádá to své, a tak pokud vás v dohledné době čeká soud, je lepší se nad oblečením, v kterém půjdete, zamyslet už teď. Najdete v šatníku něco vhodného pro soudní jednání? Určitě ano, jen je třeba důkladně promyslet, co se hodí a co ne. Jak se tedy obléci k soudu?


Jak se obléci na muzikál?

Jak se obléci na muzikál?

Dalším místem, kam je třeba se vhodně obléci, je divadlo, či jiný prostor, kde se odehrává muzikál. Tento žánr spojuje literaturu, hudbu a tanec a u nás, i po celém světě , je velice oblíben. Chystáte se i vy na muzikál a zatím tápete v tom, co na sebe? Jak se vhodně obléci na muzikál?

Jak se obléci na ples?

Jak se obléci na ples?

Je to tady. Přišla pozvánka na ples a my si lámeme hlavu s tím, v jakém modelu půjdeme! A je k tomu veliký důvod. Ples je velikou společenskou událostí, na kterou se hodí vzít si něco nevšedního, slušivého a také vhodného.
Vložit komentář

Komentáře

Jan Busek

sobota, 29. srpen 2015
09:59

Dobrý den ! Informace jsou užitečné, ale jednu postrádám. Pakliže nejsem se zesnulým v příbuzenském vztahu a zvolím-li kombinaci kalhot a košile v odstínech tmavší šedé, jak je to s kravatou ? Musí či nemusí být ? V jaké barvě ? Černou nemám a bordeaux mi přijde méně vhodná než nic. Děkuji.


Napsal: Jan Busek [Odpovědět]