verze pro tisk

Jak zabavit děti v autě?

18. srpen 2014

Chystáte se s dětmi na výlet nebo na dovolenou na nějaké vzdálenější místo a pojedete tam autem? Pak se na takovou cestu dobře připravte, abyste věděli jak děti zabavit. Obzvlášť jestli cestujete s malými dětmi, počítejte s tím, že je jízda autem nebude moc dlouho bavit a pak přichází na řadu křik, pláč a kňourání. A pokud vás děti budou většinu cesty rozptylovat svými dotazy na cestu, nebudete se moci na jízdu dostatečně soustředit a může se pro vás stát utrpením. A jak děti v autě zabavit?

Reklama

Cestu dobře naplánujte

Než vyrazíte, je třeba si cestu řádně naplánovat. S malými dětmi počítejte s častými přestávkami, proto si už dopředu vytipujte místa, kde byste chtěli stavět třeba na krátkou svačinku. Do auta si přichystejte dostatek tekutin na pití a třeba malou svačinku v podobě zeleniny, ovoce nebo i nějaké sušenky.

Pokud se vašemu dítku dělá v autě špatně, zkuste vyrazit tak, aby dítě cestu prospalo. Jedete-li pak na delší cestu, zvažte možnost použití léků proti nevolnosti.

Jestli jedete jen s jedním malým dítkem a máte tu možnost, posaďte k němu dozadu někoho, kdo ho během cesty zabaví a bude si s nim hrát. Tím si cestu velmi ulehčíte.

Ale ne vždy tu ta možnost je a tak děti v autě můžete zabavit jednou z následujících možností.

Oblíbené hračky

Vezměte pro dítě do auta jeho oblíbeného plyšáka, který mu bude dělat společnost na cestě. Dítko mu může ukazovat co vidí z okna a povídat si s ním.

Šikovný je látkový kapsář, který se zavěsí na sedadlo před dítě a naplní se hračkami. Dítě si pak může samo vybírat hračky se kterými si bude hrát. Do kapsáře můžete umístit také láhev s pitím, nějakou knížku, atd.

Hračky ale vybírejte opatrně - je třeba myslet na to, aby hračky při případném prudkém brždění nemohly dítě zranit.

Písničky a pohádky na CD

Pusťte si cédéčko s oblíbenými písničkami nebo pohádkou. Děti mohou jen poslouchat nebo se i přidat a zpívat také.

Slovní hry

S většími dětmi si zahrajte slovní hry. Mezi klasiku patří Slovní fotbal - řeknete slovo a druhý musí vymyslet jiné slovo, které začíná na poslední písmenko předcházejícího slovíčka. Tak budete pokračovat tak dlouho, dokud vás to bude bavit.

Také můžete vymýšlet různé rýmy nebo se pokusit složit společnými silami básničku.

Další hrou je Hádej, kdo jsem? nebo Hádej, na co myslím? - jeden myslí na nějakou osobu, pohádkovou postavu nebo věc a ostatní se pomocí otázek, na které se odpovídá ano či ne, snaží zjistit o koho nebo o co se jedná.

Když budete chtít chvilku klidu, vyhlašte Bobříka mlčení, kdy musí být všichni zticha a kdo první promluví, prohrává. Tuto hru bohužel děti většinou nechtějí hrát moc dlouho.

Hry související s cestou

O něco zajímavější a akčnější jsou hry, které souvisí s cestou. Nechejte děti, aby se dívaly z okénka a hledaly nebo počítaly například auta jedné značky, červená auta, autobusy, rybníčky kolem silnice, kostely, zvířata kolem cesty nebo další věci co vás napadnou. Můžete soutěžit kdo uvidí danou věc jako první a počítat si za to body, atd.

Navigátor

Pokud máte chuť a čas ještě před cestou, připravte pro děti zjednodušenou mapu cesty a nechejte je během cesty odškrtávat místa, která jste projeli. Nebo můžou do mapy zakreslovat zajímavé věci kolem cesty. Záleží na váši fantazii a na schopnostech dětí, jak si hru na navigátora připravíte.

DVD přehrávač, MP3 Player

Velmi účinné k zabavení dětí jsou různé DVD přehrávače, tablety nebo chytré telefony. Pusťte dětem na cestu jejich oblíbenou pohádku nebo seriál a nebudete o nich vědět. Děti můžou také v MP3 přehrávači poslouchat také svoji oblíbenou muziku. Výhodné je použití sluchátek, kde malým dětem pro jistotu zkontrolujte hlasitost, aby si neničily sluch příliš hlasitou muzikou.

Takže ať už s dětmi cestujete kamkoliv, dobře se na cestu připravte, aby probíhala klidně a v pohodě.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak zabavit děti v deštivém počasí?

Jak zabavit děti v deštivém počasí?

Když venku prší a je ošklivo, je to otrava a pokud máte děti, tak to může být ještě horší. Pokud nemůžete jít ven, děti se brzy začnou nudit a pak zlobí a zlobí. Ze začátku většinou nemáte problém děti zabavit, ale když prší delší dobu, můžou vám začít docházet nápady. Zde najdete pár tipů, jak zaba…

Jak zabavit děti o prázdninách?

Jak zabavit děti o prázdninách?

Každoročně řeší rodiny s dětmi jak to bude o prázdninách. Ve školkách bývá volno "jen" měsíc, ale malí školáci mají prázdniny celé dva měsíce a většina rodičů si nemůže dovolit být celé prázdniny doma. Je proto třeba dobře naplánovat dovolenou a aktivity tak, aby bylo o dítě po celou dobu prázdnin d…


Jak zabavit batole?

Jak zabavit batole?

Na hodinách odbíjí jedenáctá dopolední a vy jste stále ještě v noční košili. V jedné ruce držíte své dítě a v druhé kartáček na zuby. Kdykoliv svého potomka chcete něčím zabavit, neuplyne ani minuta a dítko se dožaduje vaší pozornosti.

Jak nakupovat hračky pro děti?

Jak nakupovat hračky pro děti?

Když za dob našich babiček dostala holčička panenku na hraní, bylo to jako malý zázrak! Tolik si ji přála a najednou ji držela v ruce. Dnes je situace o hodně jiná. Na pultech je veliké množství hraček od různých výrobců a různé kvality. A s vyšším počtem hraček roste i dětská náročnost a nerozhodno…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!