verze pro tisk

Jak na podání ruky? Kdo ji podává první?

27. leden 2015

Kdo si myslí, že způsob jakým podáme ruku druhému člověku, nic neznamená, je na velkém omylu. Podání ruky není jen pouhý pozdrav, význam je mnohem hlubší. Kdysi podání ruky dokazovalo, že v ruce nedržíme zbraň, proto musí být symbolika podávání ruky tak čistá. Jak tedy na správné podání ruky a kdo ji nabízí jako první?

Reklama

Na podání ruky záleží!

Podání ruky je velmi významné a to především proto, že se obvykle jedná o první kontakt s novým člověkem. Může se jednat o vaši budoucí tchýni, obchodního partnera, šéfa nebo novou lásku a proto je nutné, podat ruku správně.

Dobrým stiskem ruky si zajistíte to, že tento pozdrav bude pro obě dvě strany příjemný a povede k rozvinutí další debaty. Podávávejte tedy celou ruku s jistou dávkou sebejistoty a celkově se snažte vyjádřit úctu ke svému protějšku! Vše o tom, jak správně zdravit najdete v tomto článku. Určitě si článek pročtěte, možná díky tomu předejdete společenskému faux pas.

Vzdálenost při pozdravu a oční kontakt!

Jak už bylo řečeno, podání ruky je druhem pozdravu a k tomu neodmyslitelně patří i oční kontakt. Je velice neslušné podat ruku jen tak mimoděk a přitom se dívat úplně jinam. Oční kontakt je třeba navázat několik okamžiků před samotným stiskem ruky a udržet ho po celou dobu pozdravu.

Nepřípustné též je, abyste k dotyčnému již z dálky přicházeli se zdviženou rukou připravenou k podání. Paži zdvihněte až v momentu, kdy k němu přistoupíte. Paže by neměla prudce vystřelit ani byste ji neměli pomalu soukat z kapsy.

Nezapomínejte na vzdálenost vašich těl při pozdravu. Neměli byste stát příliš blízko, pak totiž zasahujete do osobní zóny, což může být pro někoho velmi nepříjemné, ani příliš daleko. Ideální vzdálenost mezi lidmi je při podání ruky asi 70 -75 cm.

Leklá ryba nebo drtička? Zlatý střed!

Právě stisk ruky mnohé o člověku vypoví. Většina z nás se jistě v životě sešla s tzv. leklou rybou. Tito lidé mají velice slabý nebo dokonce žádný stisk, ruku nám do té své pouze vloží nebo podají jen část prstů. Takový člověk si nebývá příliš jistý svým jednáním, pravděpodobně ani neví, co si má myslet o vás.

Druhým typem je takové podání, kdy máme pocit, že nás sevřela ocelová past. Stisk je příliš silný, ruka je drcena. Člověk tím může vyjadřovat jistou skrytou agresivitu a převahu. Chce nás tlačit, do čeho nechceme, chce zvítězit za každou cenu!

Partnerské podání ruky!

A jak by správné podání ruky mělo vypadat? Vždy podáváme pravou ruku a to i v případě, že jste leváci! Správný stisk je pevný, jistý a navíc dlouhý tak akorát. Není třeba, aby po stisku následovalo dlouhé třesení nebo držení rukou. A jak je to vlastně s nabídkou tykaní? Znáte dobře pravidla etikety?

Ruku podáváme ve svislé poloze, nikoliv dlaní dolů ani nahoru. Ruka by neměla být zpocená, takže pokud cítíte, že v blízké chvíli dojde k podání ruky, snažte se ruku nenápadně otřít o nohavici nebo o kapesník v kapse. Špinavá ruka též není dobrou vizitkou! Pozor na velké prsteny, které by mohly při stisku překážet nebo zranit.

Kdo ruku podává jako první?

Nikdy byste se neměli dostat do situace, kdy nevíte, zda je vhodné, abyste podali ruku jako první. Je to jednoduché a tak si pamatujte!

Ruku vždy první podává:

  • Žena muži
  • Společensky významnější osoba méně významné
  • Nadřízená osoba osobě podřízené
  • Hostitel osobě zvané

Při podávání ruky je slušnost povstat, a jestliže dojde k představování více lidí najednou, nikdy nepodávejte ruce křížem! Vstávat od stolu k podání ruky nemusí pouze ženy, které si navíc mohou, na rozdíl od mužů, ponechat i rukavice.

Když k dobře podané ruce připojíte ještě milý úsměv, jistě uděláte ten nejlepší dojem!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.12 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Základní pravidla, jak hrát stolní tenis

Základní pravidla, jak hrát stolní tenis

Stolní tenis, ping-pong nebo také pinec, je velmi oblíbená hra, která se hraje na profesionální úrovni, ale také jen tak rekreačně. Pokud hrajete stolní tenis jen pro zábavu, není třeba žádné velké fyzické kondice a hrát ho může skoro každý. Víte, jaká jsou pravidla stolního tenisu?

Jak správně zdravit?

Jak správně zdravit?

Nejčastější formou komunikace ve společnosti je pozdrav. Zdravíme členy rodiny, přátele, kolegy, známé i neznámé lidi, se kterými se potkáváme. Pozdrav je důležitou součástí prvního dojmu a tak bychom na něj měli pamatovat.


Jak podat daňové přiznání v roce 2015

Jak podat daňové přiznání v roce 2015

Stejně jako každý rok, je potřeba začátkem roku odevzdat daňového přiznání k dani z příjmu za uplynulé období. Někdo to považuje za běžnou věc, ale jsou i tací, kteří si s podáním daňového přiznání nevědí rady a obávají se, aby vše udělali správně. Jak tedy podat daňové přiznání v roce 2015?

Jak napsat výpověď?

Jak napsat výpověď?

Už delší dobu jste v práci nespokojeni, nebo máte jiný důvod odejít z dosavadního zaměstnání? K tomu, aby vše proběhlo, tak jak má, je nutné učinit jisté kroky. Jak má výpověď vypadat, co by měla obsahovat a jaký stylem má být předána? Jak napsat výpověď?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!