verze pro tisk

7 tipů, jak ušetřit za elektřinu

12. listopad 2014

Spousta z nás se zhrozí pokaždé, když přijde účet za elektřinu. Na měsíčních splátkách dáváte už tak vysoké částky a pak se na pravidelném vyúčtování objeví nedoplatek dalších několik stovek až tisíců. Potom se vždy ptáte, jak ušetřit za elektřinu. V tomto článku najdete několik tipů jak na to.

Reklama

Změňte dodavatele

Nejdříve zkontrolujte sazbu, za kterou elektrickou energii odebíráte. Zjistěte jaké tarify nabízí ostatní dodavatelé a udělejte si srovnání. S největší pravděpodobností zjistíte, že jen změnou tarifu nebo dodavatele můžete ušetřit nemalý peníz. Vyberte si tarif, který se nejlépe hodí pro vaši domácnost a přejděte na něj.

Snižte spotřebu elektřiny

Máte-li vhodný tarif, můžete ušetřit tím, že snížíte spotřebu elektrické energie.

Vypínejte spotřebiče

Televizi, rádio, počítač a ostatní spotřebiče zcela vypínejte. Pokud televizi vypnete jen ovladačem, zůstane ve stand-by režimu a i když se tváří jako vypnutá, stále spotřebovává elektřinu. A tak je to se všemi spotřebiči, které zůstávají v pohotovnostním režimu. Pořiďte si síťový vypínač nebo rozdvojky s vypínačem a těmi spotřebiče vypínejte.

Stejně tak různé nabíječky na mobilní telefon, notebook, apod., které necháte v zásuvce, i nadále spotřebovávájí elektrickou energii, i když nenabíjíte. Proto je vždy odpojujte ze sítě hned po skončení nabíjení.

Vytápění elektřinou

Jestli používáte elektrickou energii k vytápění nebo k ohřevu vody, používejte programovatelný termostat a netopte v době, kdy nejste doma a nepotřebujete to. Určitě doma nepřetápějte a teplotu vody nastavte na optimální teplotu. Vždyť vám z kohoutku nemusí nutně téct voda horká 80°C.

Praní prádla

Spoustu energie spotřebováváte také při praní prádla nebo při používání sušičky. Prádlo ale vyprat musíte, a tak pouštějte pračku jen když je plná. Používáte-li kvalitní prací prostředek, není nutné prát na 90°C, ale postačí nižší teplota. Vyvářku používejte, jen když je to opravdu nutné. Jestli máte sušičku, není nutné ji zapínat, když je venku krásně a svítí sluníčko. Pak dejte prádlo usušit ven.

Úsporné spotřebiče

Kupujete-li nové spotřebiče do domácnosti, zaměřte se na energetický štítek spotřebiče a snažte se vybírat ty, které jsou energeticky úspornější.

Svícení

Zkontrolujte jaké žárovky používáte ve svítidlech. Tam, kde svítíte nejčastěji, byste měli využívat úsporné nebo LED žárovky. Dávejte si pozor, abyste zbytečně nesvítili i tam, kde to není potřeba. Zhasínejte světla v místnostech, ve kterých nejste.

V kuchyni

Také v kuchyni můžete ušetřit spoustu energie. I myčku na nádobí pouštějte jen když je plná a používejte program podle míry znečištění nádobí. Mejete-li nádobí ručně, nemyjte ho pod tekoucí vodou, ale napusťte si dřez. Při vaření dávejte hrnce na plotýnky s odpovídající velikostí a používejte pokličky. Zkontrolujte, zda je lednička v dostatečné vzdálenosti od zdi, aby mohla dostatečně "větrat". Chladničku i mrazák pravidelně odmrazujte. To všechno může pomoci snížit spotřebu elektrické energie.

Tak se zamyslete nad svými návyky a zkuste je změnit podle našich rad a uvidíte, že další vyúčtování za elektřinu bude nižší.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak ušetřit na dovolenou?

Jak ušetřit na dovolenou?

Letošní dovolenou již máte za sebou a už nyní přemýšlíte jak ušetřit na další. Pokud žijete od výplaty k výplatě, může se vám zdát nemožné ušetřit tolik peněz, abyste za rok mohli vyrazit třeba k moři. V tomto článku najdete tipy, jak ušetřit, abyste na tu vysněnou dovolenou vyrazit mohli.

Jak ušetřit za chod domácnosti? Pomoci může E.ON Rádce

Jak ušetřit za chod domácnosti? Pomoci může E.ON Rádce

Každý zodpovědný majitel domácnosti se snaží mít co nejnižší provozní náklady. Platby za energie a další poplatky jsou pro mnohé z nás relativně nákladnou složkou. Je proto vhodné neustále hledat nové možnosti, jak ušetřit. Nedávno vznikla nová služba společnosti E.ON, která vám může výrazně pomoci …


Jak ušetřit při nákupu kosmetiky? Přeci s pomocí slevových kódů a kuponů

Jak ušetřit při nákupu kosmetiky? Přeci s pomocí slevových kódů a kuponů

Nakupujete rádi na internetu a oblíbili jste si různé speciální akce a slevy, díky nimž vás nákupy vyjdou o poznání levněji? Pak vás jistě zajímá, jak ušetřit za značkovou kosmetiku.

5 tipů, jak levně nakoupit letenky

5 tipů, jak levně nakoupit letenky

Létat letadlem může v podstatě každý. Na internetu často vidíte reklamu na levné lety, takže ani cena letenek nemusí být problém. Protože někdy letenky z reklamy ale nejsou tak levné, jak se může na první pohled zdát, je třeba vědět, jak a kde levné letenky koupit a pak můžete vyrazit. Pojďte se pod…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!