verze pro tisk

Jaký je rozdíl mezi půjčkou a úvěrem?

18. březen 2016

Pokud uvažujete o tom, že byste někoho požádali o peníze, možná si myslíte, že nezáleží na pojmech a je jedno, zda vám někdo nabídne půjčku či úvěr. Rozdíly se však v těchto pojmech přeci jen najdou, a to dosti výrazné. Jak to tedy je?

Reklama

Co je půjčka?

Dle současné právní úpravy je už pojem „půjčka“ nepřesný, používat se má výraz „zápůjčka“. Nebankovní společnosti, ale ani mnohé banky však tuto změnu ještě nezaznamenaly, takže se stále setkáte se starým pojmem „půjčka“.

Zápůjčkou se rozumí stav, kdy vám takzvaný zapůjčitel (dříve označovaný jako věřitel) přenechává na základě Smlouvy o zápůjčce nějakou věc, která má danou hodnotu. Tuto věc pak můžete používat do doby, která je ve stanovené době sjednaná, a to tak, jak se vám zlíbí.

Zpravidla se v případě zápůjčky jedná o peníze, může však jít prakticky o jakýkoliv předmět, který má nějakou vyčíslitelnou hodnotu. V případě, že vám zrovna něco nepůjčuje kamarád, kterého dobře znáte, počítejte s tím, že se u každé zápůjčky platí úrok. Jinak by se ostatně zapůjčiteli nevyplatilo s vámi smlouvu uzavírat.

Co je úvěr?

U úvěru se jedná o peníze. Na základě Smlouvy o úvěru vám banka či třeba i soukromá osoba půjčí určitý obnos peněz, a to v případě, kdy o něj požádáte. Ve stanovené lhůtě pak peníze musíte vrátit, a to i s úroky. Peníze nemusíte čerpat ihned po podpisu smlouvy.

Jaké jsou rozdíly?

Pokud jste četli pozorně, rozdíly vám mohou být patrné.

V první řadě spočívá rozdíl v tom, že zatímco zápůjčku lze využít na jakoukoliv věc, kterou lze nějak ohodnotit, zvážit apod., úvěr se týká jen a pouze peněz.

Úvěr je dále odlišný v tom, že v jeho případě na rozdíl od zápůjčky musí být stanovený nějaký úrok ve smlouvě. Zápůjčka oproti tomu může být i zcela zdarma, bez úroků.

V neposlední řadě bych upozornil na to, že věc v případě zápůjčky obdržíte ihned po podpisu smlouvy. U úvěru, kdy se jedná o peníze, je můžete čerpat až dle potřeby, třeba i později nežli po bezprostředně po podpisu příslušné Smlouvy o úvěru.

Jak vidíte, rozdíly se přeci jen najdou. Pokud bychom zašli do detailů, našlo by se jich ještě více. Výše uvedené jsou však nejdůležitější a pro vás také nejužitečnější.

Detailní informace o tom, co je půjčka, najdete v Občanském zákoníku. Jeho nová podoba je účinná od 1.1.2014, nahradila starý Občanský zákoník, který již v mnohém nevyhovoval dnešním požadavkům. informace o tom, kdo je zápůjčitel a vydlužitel najdete konkrétně v Oddíle 6 v odstavcích §2390 až § 2394. Detaily k úvěru pak najdete v tomtéž zákoně v Oddíle 7, odstavcích § 2395 až § 2400.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak funguje americká hypotéka a jaký je rozdíl oproti běžnému hypotečnímu úvěru?

Jak funguje americká hypotéka a jaký je rozdíl oproti běžnému hypotečnímu úvěru?

Bankovní ústavy a některé soukromé nebankovní společnosti v České republice nabízejí možnost sjednání takzvané americké hypotéky. V čem spočívá rozdíl oproti běžné hypotéce a spotřebitelskému úvěu a jaké jsou její výhody, případně i nevýhody? Dozvíte se v tomto článku.

6 tipů, jaký vybrat vánoční dárek pro muže

6 tipů, jaký vybrat vánoční dárek pro muže

K Vánocům neodmyslitelně patří také nadělování dárků. Vždy před Vánocemi přichází každoroční dilema co komu koupit tak, aby měl obdarovaný z dárku radost a viděl, že vám na něm záleží a máte ho rádi. Jaký dárek vybrat přávě pro muže? Pojďte se podívat na následující tipy.


Jak zařídit rychlopas?

Jak zařídit rychlopas?

Zlákala vás cena zájezdu do zahraničí na poslední chvíli a až po jeho zakoupení jste zjistili, že máte propadlý cestovní pas? Přestaňte vyndávat věci z kufru, ještě není nic ztraceno! Je tu možnost, vyřídit si tak zvaný rychlopas! O co se jedná, za jak dlouho bude vystaven a co je třeba zařídit?

Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Pokud chcete jíst vyváženou stravu, měli byste do svého jídelníčku zařazovat i jogurty. V obchodech rozhodně máte z čeho vybírat. Ale jak vybrat ten opravdu kvalitní?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!