verze pro tisk

Jak funguje americká hypotéka a jaký je rozdíl oproti běžnému hypotečnímu úvěru?

8. březen 2016

Bankovní ústavy a některé soukromé nebankovní společnosti v České republice nabízejí možnost sjednání takzvané americké hypotéky. V čem spočívá rozdíl oproti běžné hypotéce a spotřebitelským úvěrem a jaké jsou její výhody, případně i nevýhody? Dozvíte se v tomto článku.

Reklama

Co je americká hypotéka?

Jde o typ úvěru, který je jakousi alternativou ke klasickému hypotečnímu úvěru a do jisté míry také k běžným spotřebitelským úvěrům.

Zásadním prvkem je, že se jedná o neúčelový úvěr. V praxi to pro vás znamená, že pro jeho získání nemusíte bance či nebankovní společnosti uvádět, k čemu peníze potřebujete, k jakým účelům je využijete. V tomto směru nejste oproti běžné hypotéce nijak limitováni.

Americká hypotéka se využívá například na rekonstrukci bydlení, ale také na umoření stávajících závazků, případně třeba na koupi nového vozidla apod.

Vždy se jedná o vyšší částku s dobou splatnosti v řádech i několika desítek let.

Jak americká hypotéka funguje?

Pro sjednání americké hypotéky v zásadě platí, že vám bude poskytnuta oproti zástavě nemovitosti, kterou vlastníte.

Obecně potřebujete k získání úvěru vlastnit nemovitost, která má hodnotu alespoň o 1/3 vyšší nežli suma, kterou požadujete. Jako zástavu lze využít byt, rodinný dům, pozemek, garáž apod. Banky obvykle poskytují tuto formu hypotéky do výše 70% hodnoty nemovitosti.

Výše americké hypotéky se může pohybovat i v řádech několika milionů korun. Při sjednávání si zvolíte dobu a způsob splatnosti. Zpravidla se jedná o pravidelné měsíční splátky, doba splatnosti může činit klidně až 20 let. Je samozřejmě účtovaný také úrok, který je zde oproti klasické formě hypotéky spíše vyšší, s tím je nutné počítat.

Stejně jako u běžné hypotéky i zde máte určitou dobu fixace úrokové sazby. Po jejím skončení lze v případě potřeby využít možnosti refinancování hypotéky tak, abyste na ní mohli ušetřit.

K zastavení nemovitosti, která má vyšší hodnotu, je potřeba nechat si udělat znalecký posudek, na jehož základě se vyhodnotí, jakou má daná nemovitost tržní cenu.

Před tím, než dojde k úspěšnému vyřízení žádosti a podpisu smlouvy, je dobré si připravit také veškeré doklady o vlastnictví nemovitosti, její fotografie apod.

U nebankovních společností i některých bank je vyřízení americké hypotéky spojené s poplatkem, který vás vyjde řádově na jednotky tisíc korun.

Výhody a nevýhody americké hypotéky?

Výhody

Hlavní výhodou je neúčelovost. Nikdo se vás neptá, na co peníze potřebujete. Nemusíte tak dokládat například to, že se chystáte kupovat nemovitost, jak je tomu v případě klasické hypotéky.

Jako výhodu lze považovat i fakt, že díky tomuto typu úvěru máte možnost získat vysokou částku s poměrně dlouhou dobou splatnosti. Vždy je nutné zvážit, zda se přeci jen nevyplatí jiné formy úvěru.

Nevýhody

Nevýhoda může spočívat ve vyšší úrokové sazbě oproti běžným spotřebitelským a hypotečním úvěrům.

Při případné neschopnosti splácet pak snadno můžete přijít o nemovitost, kterou jste oproti úvěru zastavili.

V neposlední řadě je nutné počítat s tím, že zejména u nebankovních společností musíte při vyřízení platit poplatek.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jaký je rozdíl mezi půjčkou a úvěrem?

Jaký je rozdíl mezi půjčkou a úvěrem?

Pokud uvažujete o tom, že byste někoho požádali o peníze, možná si myslíte, že nezáleží na pojmech a je jedno, zda vám někdo nabídne půjčku či úvěr. Rozdíly se však v těchto pojmech přeci jen najdou, a to dosti výrazné. Jak to tedy je?

Jak funguje krokoměr?

Jak funguje krokoměr?

Chůze je přirozený pohyb, který denně vykonává většina z nás. Podle odborníků bychom denně měli ujít alespoň 7 kilometrů, což odpovídá 10 tisícům kroků. Chůze je také dobrým pomocníkem při boji s obezitou a pokud chcete mít přehled o tom kolik kroků denně uděláte, pořiďte si krokoměr. A jak takový k…


Jak funguje Facebook?

Jak funguje Facebook?

Facebook je největší sociální sítí na světě. Vznikl již v roce 2004 a za tuto dobu si získal více jak miliardu aktivních uživatelů. Máte chuť si také užívat všeho, co Facebook nabízí? A jak vlastně funguje?

6 tipů, jaký vybrat vánoční dárek pro muže

6 tipů, jaký vybrat vánoční dárek pro muže

K Vánocům neodmyslitelně patří také nadělování dárků. Vždy před Vánocemi přichází každoroční dilema co komu koupit tak, aby měl obdarovaný z dárku radost a viděl, že vám na něm záleží a máte ho rádi. Jaký dárek vybrat přávě pro muže? Pojďte se podívat na následující tipy.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!