Kdy refinancovat hypotéku? Jak refinancování provést co nejjednodušeji
22. únor 2016Pokud jste si v minulosti vzali hypotéku na pořízení nového bydlení, případně třeba rekonstrukci toho stávajícího, máte možnost ji po čase refinancovat. Může to přinést zejména finanční úlevu. Je ale nutné zvolit vhodnou dobu.
ReklamaProč se vyplatí refinancování hypotéky?
Pokud se rozhodnete refinancovat hypoteční úvěr, máte šanci tím získat výhodnější úrok. Sníží se tak celkové náklady, hypotéka vás v konečném součtu vyjde levněji.
Navíc si tímto způsobem lze zajistit i jiné rozvrhnutí splátek, ať už změnou doby splácení či výší jednotlivých měsíčních splátek. Vždy je ale k tomuto kroku potřeba přistupovat až po důkladném promyšlení.
Kdy je vhodná doba?
Rozhodující je konec fixace úrokových sazeb
Obecně platí základní pravidlo, že k refinancování hypotéky se dá přistoupit až poté, co končí fixační doba. Tu máte stanovenou v původní smlouvě. Určuje období, po které se nemění úrokové sazby.
Pokud tedy zjistíte, že máte možnost získat nižší úrok a končí vám doba fixace úrokové sazby, je možné zvolit jinou banku, která vám refinancování úvěru nabídne. Pokud byste se pro tento krok rozhodli ještě před koncem fixační doby, mohl by se vám úvěr značně prodražit, neboť jsou s tím spojené sankce.
Jednejte už před vypršením doby fixace
O možnosti výhodného refinancování se ale začněte zajímat už před uplynutím zmíněné fixace, respektive ještě před tím, než vám stávající banka dá vědět o nové výši úrokové sazby. Ideální doba, kdy se začít orientovat, je 2 – 3 měsíce předem.
Refinancování se nemusí vyplatit vždy, a to ani v případě, že vám budou slíbené nižší úroky. Je totiž nutné počítat s tím, že přechod k jiné bance může být nákladný. Banka totiž po vás bude chtít například poplatky za zřízení účtu či za zpracování úvěru. Proto je dobré si hned na začátku vše dobře spočítat.
Jak postupovat?
Zhruba 3 měsíce před skončením fixace hypotéky si začněte zjišťovat informace o tom, zda vám nějaká jiná banka nenabídne možnost výhodného refinancování. Dají se využít různé srovnávací portály na internetu.
Hypoteční kalkulačky vám na základě několika kritérií během pár vteřin vypočtou, zda se vám refinancování vůbec vyplatí, případně u jaké banky.
V každém případě si před tím, než se pustíte do akce, vše dobře spočítejte. Není na škodu se také vydat za nějakým specialistou na hypotéky a vše s ním prodiskutovat. Jde přeci jen o vaše peníze a to v nemalém množství.
Dobrým krokem je také informování vaší stávající banky. Pokud jí sdělíte, že hodláte provést refinancování hypotečního úvěru, může z její strany dojít k nabídce, která pro vás nakonec bude ještě výhodnější a přechod k jiné bance se vám tudíž nevyplatí.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x
Autor: Roman Beneš
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!