verze pro tisk

Kdy refinancovat hypotéku? Jak refinancování provést co nejjednodušeji

22. únor 2016

Pokud jste si v minulosti vzali hypotéku na pořízení nového bydlení, případně třeba rekonstrukci toho stávajícího, máte možnost ji po čase refinancovat. Může to přinést zejména finanční úlevu. Je ale nutné zvolit vhodnou dobu.

Reklama

Proč se vyplatí refinancování hypotéky?

Pokud se rozhodnete refinancovat hypoteční úvěr, máte šanci tím získat výhodnější úrok. Sníží se tak celkové náklady, hypotéka vás v konečném součtu vyjde levněji.

Navíc si tímto způsobem lze zajistit i jiné rozvrhnutí splátek, ať už změnou doby splácení či výší jednotlivých měsíčních splátek. Vždy je ale k tomuto kroku potřeba přistupovat až po důkladném promyšlení.

Kdy je vhodná doba?

Rozhodující je konec fixace úrokových sazeb

Obecně platí základní pravidlo, že k refinancování hypotéky se dá přistoupit až poté, co končí fixační doba. Tu máte stanovenou v původní smlouvě. Určuje období, po které se nemění úrokové sazby.

Pokud tedy zjistíte, že máte možnost získat nižší úrok a končí vám doba fixace úrokové sazby, je možné zvolit jinou banku, která vám refinancování úvěru nabídne. Pokud byste se pro tento krok rozhodli ještě před koncem fixační doby, mohl by se vám úvěr značně prodražit, neboť jsou s tím spojené sankce.

Jednejte už před vypršením doby fixace

O možnosti výhodného refinancování se ale začněte zajímat už před uplynutím zmíněné fixace, respektive ještě před tím, než vám stávající banka dá vědět o nové výši úrokové sazby. Ideální doba, kdy se začít orientovat, je 2 – 3 měsíce předem.

Refinancování se nemusí vyplatit vždy, a to ani v případě, že vám budou slíbené nižší úroky. Je totiž nutné počítat s tím, že přechod k jiné bance může být nákladný. Banka totiž po vás bude chtít například poplatky za zřízení účtu či za zpracování úvěru. Proto je dobré si hned na začátku vše dobře spočítat.

Jak postupovat?

Zhruba 3 měsíce před skončením fixace hypotéky si začněte zjišťovat informace o tom, zda vám nějaká jiná banka nenabídne možnost výhodného refinancování. Dají se využít různé srovnávací portály na internetu.

Hypoteční kalkulačky vám na základě několika kritérií během pár vteřin vypočtou, zda se vám refinancování vůbec vyplatí, případně u jaké banky.

V každém případě si před tím, než se pustíte do akce, vše dobře spočítejte. Není na škodu se také vydat za nějakým specialistou na hypotéky a vše s ním prodiskutovat. Jde přeci jen o vaše peníze a to v nemalém množství.

Dobrým krokem je také informování vaší stávající banky. Pokud jí sdělíte, že hodláte provést refinancování hypotečního úvěru, může z její strany dojít k nabídce, která pro vás nakonec bude ještě výhodnější a přechod k jiné bance se vám tudíž nevyplatí.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak provést modeláž gelových nehtů?

Jak provést modeláž gelových nehtů?

Krásně nalakované a vymodelované nehty jsou dnes samozřejmostí, na kterou nesmí zapomenout žádná žena. Objevit se ve společnosti s neupravenými nehty je dost výrazným faux pas. V dnešním článku se dozvíte, jak na modeláž gelových nehtů. Jedná se o velmi populární metodu. Gelové nehty si snadno vytvo…

Jak funguje americká hypotéka a jaký je rozdíl oproti běžnému hypotečnímu úvěru?

Jak funguje americká hypotéka a jaký je rozdíl oproti běžnému hypotečnímu úvěru?

Bankovní ústavy a některé soukromé nebankovní společnosti v České republice nabízejí možnost sjednání takzvané americké hypotéky. V čem spočívá rozdíl oproti běžné hypotéce a spotřebitelskému úvěu a jaké jsou její výhody, případně i nevýhody? Dozvíte se v tomto článku.


Jak vybrat byt?

Jak vybrat byt?

Mít vlastní bydlení je snem většiny z nás. Tento sen si může splnit prakticky každý, kdo má dostatečnou finanční hotovost nebo dosáhne na hypotéku. Pokud patříme mezi vyvolené s hotovostí, není příjemnější starost, než vybírat a zařizovat.

Proč si nechat postavit rodinný dům na klíč a jak ho výhodně financovat?

Proč si nechat postavit rodinný dům na klíč a jak ho výhodně financovat?

PR. Investice do pořízení nového rodinného domu je zcela zásadním životním krokem, u kterého je potřeba zvážit spoustu aspektů. Krom jiného to, jaký typ domu zvolíte, kdo vám jej postaví a za jakých podmínek. V neposlední řadě je pak nutné uvážit také způsob financování.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!