verze pro tisk

Jak vybrat byt?

19. únor 2014

Mít vlastní bydlení je snem většiny z nás. Tento sen si může splnit prakticky každý, kdo má dostatečnou finanční hotovost nebo dosáhne na hypotéku. Pokud patříme mezi vyvolené s hotovostí, není příjemnější starost, než vybírat a zařizovat.

Reklama

Jsme-li finančně méně zajištění, nezbývá nám, než zažádat o hypotéku a zavázat se tak na mnoho let k pravidelným splátkám. Obojí vede ale ke stejnému cíli, mít svůj domov, své zázemí, místo, kam se budeme rádi vracet.

Požadavky

Před samotnou koupí je třeba se zamyslet, jak by měl náš nový byt vypadat, co od něj očekáváme. Nevybíráme jen byt jako takový, vybíráme si také podmínky pro náš další život. Strávíme v něm mnoho let, proto vybírejme pečlivě, ať se nám stane tím pravým a opravdovým domovem.

Jak velký byt pořídit

Nejzákladnějším kritériem je zcela jistě velikost bytu. Rozhodujeme se podle toho, zda v něm plánujeme prožít celý život anebo budeme byt užívat jen přechodnou dobu.

Pokud plánujeme nebo již máme rodinu, je lepší zaměřit se na alespoň třípokojové byty. Až děti povyrostou, budou mít svoje zázemí v podobě dětského pokoje a rodiče zase své soukromí v ložnici.

Starý nebo po rekonstrukci?

Dalším kritériem je celkový stav bytu i celého bytového domu. Pokud plánujeme koupi staršího bytu, cena bude sice úplně někde jinde, než u bytu nového, na druhou stranu ale musíme počítat s nemalými investicemi vloženými do rekonstrukce.

Výměna oken, dveří, podlah, rekonstrukce koupelny, nová kuchyňská linka…, to vše jsou úpravy, které nás finančně velmi zatíží. Další kapitolou jsou společné prostory domu, střecha, venkovní dveře, topení, výtah. Jejich případné opravy jsou hrazeny z fondu oprav, kam každý nájemník/majitel bytu přispívá měsíčně určitou částkou.

Proto popřemýšlejme, zda nebude vhodnější zvolit byt nový nebo již po rekonstrukci.

Výběr lokality

Umístění domu, ve kterém se námi vybraný byt nachází, je velmi důležité z mnoha hledisek. Jistě nás bude zajímat dostupnost MHD, obchodů, školy, zdravotnického zařízení, rodiny s malými dětmi ocení blízkost dětského hřiště.

Cena

Cena je při výběru nového bytu kritériem téměř nejdůležitějším. Koupě nemovitosti je jedna z nejdražších investicí v našem životě, a tak bychom měli velmi dobře zvážit, do jaké cenové výše jsme ochotni a schopni jít.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vybrat plynový kotel?

Jak vybrat plynový kotel?

Není nad to, když se člověk v zimě vrací za tmy unavený a promrzlý z práce a doma ho čeká příjemně vyhřátý byt. Takový komfort můžeme díky plynovému topení využívat klidně celoročně. Stačí nastavit teplotu a zmáčknout knoflík. Není to krása? Kvalitní topení zaručuje i dobře zvolený plynový kotel. Ja…

Kdy refinancovat hypotéku? Jak refinancování provést co nejjednodušeji

Kdy refinancovat hypotéku? Jak refinancování provést co nejjednodušeji

Pokud jste si v minulosti vzali hypotéku na pořízení nového bydlení, případně třeba rekonstrukci toho stávajícího, máte možnost ji po čase refinancovat. Může to přinést zejména finanční úlevu. Je ale nutné zvolit vhodnou dobu.


Jak zabezpečit byt proti zloději?

Jak zabezpečit byt proti zloději?

Často nad večerními zprávami kroutíte hlavou, když vysílají reportáž o zlodějích, kteří vykrádají byty za bílého dne? Říkáte si, že to se vám přece nemůže stát. Ale tím si opravdu nemůžete být tak jistí… Pokud nemáte byt či dům dostatečně zabezpečen, může se příště mluvit o vašem vykradeném domě. Ja…

Jak zařídit obývací pokoj?

Jak zařídit obývací pokoj?

Domov má být místem, kde se cítíme dobře, příjemně a v bezpečí. K tomu, aby bylo pohodově nejen nám, ale i ostatním, je potřeba svůj byt vhodně vybavit. Nejčastěji své přátelé a rodinu zveme do obývacího pokoje. Jak tedy tuto místnost vhodně zařídit?
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Linda

pondělí, 10. prosinec 2018
10:02

My jsme vybírali byt podle toho, v jaké je lokalitě. Na byt jako takový jsme se tolik nezaměřovali, protože jsme si ho stejně chtěli potom zařídit podle svého. Využili jsme služeb http://www.pwinterier.cz/ , který nám byt zařídil a jsme spokojení, jak to udělali.


Napsal: Linda [Odpovědět]

Petr Tomášek

pátek, 19. duben 2019
19:54

No, když jsme si my vybírali byt, tak jsme původně chtěli nějaký nový. Velmi rychle jsme ale zjistili, že to je zcela mimo naše finanční možnosti, tak jsme nakonec šli do staršího, který si postupně rekonstruujeme. Příští měsíc nás čeká rekonstrukce koupelny... Zatím to vidím tak, že si na to najmu nějaké řemeslníky. Už se mi dokonce nějaké podařilo najít přes jeden katalog řemeslníků.


Jannie

neděle, 5. květen 2019
11:23

I am in fact thankful to the holder of this web site who has shared this wonderful article at here.


Alisha

neděle, 21. červenec 2019
09:51

Hi, yeah this article is truly pleasant and I
have learned lot of things from it regarding blogging.
thanks.


Alejandro

středa, 14. srpen 2019
09:23

As the admin of this web page is working, no question very soon it will be famous, due to
its feature contents.


Blanka

čtvrtek, 22. srpen 2019
23:15

Tak pro nás u výběru bytu bylo dost podstatné, aby byl mimo město, ale zároveň v dojezdové vzdálenosti. Také větší byt, protože máme dvě děti. Po nějaké době hledání se nám podařilo najít krásný byt zdehttps://www.eurobydleni.cz/byty/ za dost slušnou cenu. Bydlíme tu druhým rokem a jsme rádi, že jsme se nakonec rozhodli pro koupi než pro pronájem.


Napsal: Blanka [Odpovědět]

Adelaide

sobota, 24. srpen 2019
15:36

Hi, constantly i used to check weblog posts here in the early hours in the break of day,
as i love to learn more and more.


Blanka

čtvrtek, 29. srpen 2019
23:35

Tak pro nás u výběru bytu bylo dost podstatné, aby byl mimo město, ale zároveň v dojezdové vzdálenosti. Také větší byt, protože máme dvě děti. Po nějaké době hledání se nám podařilo najít krásný byt zde http://www.eurobydleni.cz/ za dost slušnou cenu. Bydlíme tu druhým rokem a jsme rádi, že jsme se nakonec rozhodli pro koupi než pro pronájem.


Napsal: Blanka [Odpovědět]

Terri

pátek, 25. říjen 2019
14:36

Appreciate the recommendation. Let me try it out.


Napsal: Terri [Odpovědět]

Booker

čtvrtek, 21. listopad 2019
06:39

Hi, this weekend is nice designed for me, since this time i am reading this great
educational paragraph here at my home.


Arielle

pátek, 29. listopad 2019
01:47

It's an amazing piece of writing for all the internet visitors; they will
take advantage from it I am sure.


Rita

čtvrtek, 5. prosinec 2019
21:03

I am truly thankful to the owner of this site who has shared this impressive
piece of writing at at this time.


Napsal: Rita [Odpovědět]