verze pro tisk

Jak vybrat byt?

19. únor 2014

Mít vlastní bydlení je snem většiny z nás. Tento sen si může splnit prakticky každý, kdo má dostatečnou finanční hotovost nebo dosáhne na hypotéku. Pokud patříme mezi vyvolené s hotovostí, není příjemnější starost, než vybírat a zařizovat.

Reklama

Jsme-li finančně méně zajištění, nezbývá nám, než zažádat o hypotéku a zavázat se tak na mnoho let k pravidelným splátkám. Obojí vede ale ke stejnému cíli, mít svůj domov, své zázemí, místo, kam se budeme rádi vracet.

Požadavky

Před samotnou koupí je třeba se zamyslet, jak by měl náš nový byt vypadat, co od něj očekáváme. Nevybíráme jen byt jako takový, vybíráme si také podmínky pro náš další život. Strávíme v něm mnoho let, proto vybírejme pečlivě, ať se nám stane tím pravým a opravdovým domovem.

Jak velký byt pořídit

Nejzákladnějším kritériem je zcela jistě velikost bytu. Rozhodujeme se podle toho, zda v něm plánujeme prožít celý život anebo budeme byt užívat jen přechodnou dobu.

Pokud plánujeme nebo již máme rodinu, je lepší zaměřit se na alespoň třípokojové byty. Až děti povyrostou, budou mít svoje zázemí v podobě dětského pokoje a rodiče zase své soukromí v ložnici.

Starý nebo po rekonstrukci?

Dalším kritériem je celkový stav bytu i celého bytového domu. Pokud plánujeme koupi staršího bytu, cena bude sice úplně někde jinde, než u bytu nového, na druhou stranu ale musíme počítat s nemalými investicemi vloženými do rekonstrukce.

Výměna oken, dveří, podlah, rekonstrukce koupelny, nová kuchyňská linka…, to vše jsou úpravy, které nás finančně velmi zatíží. Další kapitolou jsou společné prostory domu, střecha, venkovní dveře, topení, výtah. Jejich případné opravy jsou hrazeny z fondu oprav, kam každý nájemník/majitel bytu přispívá měsíčně určitou částkou.

Proto popřemýšlejme, zda nebude vhodnější zvolit byt nový nebo již po rekonstrukci.

Výběr lokality

Umístění domu, ve kterém se námi vybraný byt nachází, je velmi důležité z mnoha hledisek. Jistě nás bude zajímat dostupnost MHD, obchodů, školy, zdravotnického zařízení, rodiny s malými dětmi ocení blízkost dětského hřiště.

Cena

Cena je při výběru nového bytu kritériem téměř nejdůležitějším. Koupě nemovitosti je jedna z nejdražších investicí v našem životě, a tak bychom měli velmi dobře zvážit, do jaké cenové výše jsme ochotni a schopni jít.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vybrat plynový kotel?

Jak vybrat plynový kotel?

Není nad to, když se člověk v zimě vrací za tmy unavený a promrzlý z práce a doma ho čeká příjemně vyhřátý byt. Takový komfort můžeme díky plynovému topení využívat klidně celoročně. Stačí nastavit teplotu a zmáčknout knoflík. Není to krása? Kvalitní topení zaručuje i dobře zvolený plynový kotel. Ja…

Kdy refinancovat hypotéku? Jak refinancování provést co nejjednodušeji

Kdy refinancovat hypotéku? Jak refinancování provést co nejjednodušeji

Pokud jste si v minulosti vzali hypotéku na pořízení nového bydlení, případně třeba rekonstrukci toho stávajícího, máte možnost ji po čase refinancovat. Může to přinést zejména finanční úlevu. Je ale nutné zvolit vhodnou dobu.


Jak zabezpečit byt proti zloději?

Jak zabezpečit byt proti zloději?

Často nad večerními zprávami kroutíte hlavou, když vysílají reportáž o zlodějích, kteří vykrádají byty za bílého dne? Říkáte si, že to se vám přece nemůže stát. Ale tím si opravdu nemůžete být tak jistí… Pokud nemáte byt či dům dostatečně zabezpečen, může se příště mluvit o vašem vykradeném domě. Ja…

Jak zařídit obývací pokoj?

Jak zařídit obývací pokoj?

Domov má být místem, kde se cítíme dobře, příjemně a v bezpečí. K tomu, aby bylo pohodově nejen nám, ale i ostatním, je potřeba svůj byt vhodně vybavit. Nejčastěji své přátelé a rodinu zveme do obývacího pokoje. Jak tedy tuto místnost vhodně zařídit?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!