verze pro tisk

6 nejdůležitějších rad, jak vybrat dětské kolo

15. březen 2015

Každé malé dítě by se mělo naučit jezdit na kole. A tak jednou přijde ten pravý čas přesedlat z odrážedla nebo tříkolky na kolo. V obchodech najdete spoustu modelů dětských kol a vybrat to pravé nemusí být úplně jednoduché. Pojďte se tedy podívat na to, jak vybrat dětské kolo.

Reklama

1. Zvolte správnou velikost

Při výběru je nejdůležitější zvolit správnou velikost kola. Rozhodně nekupujte kolo větší s tím, že dítě doroste. Kolo nevhodné velikosti se bude dítěti špatně ovládat a nebude mít správný posed - řídítka jsou příliš vysoko a dítě se nepřirozeně natahuje a kroutí. Nejlepší je, když si dítě může kolo vyzkoušet.

Velikost dětských kol

Velikost dětských kol se značí podle rozměrů kol v palcích a jsou to 12ʺ, 16ʺ, 18ʺ, 20ʺ, 22ʺ a 24ʺ. Pro správný výběr je rozhodující výška dítěte a délka jeho nohou - vzdálenost od rozkroku k zemi.

Jednotlivé velikosti se od sebe liší svými vlastnostmi.

  • 12ʺ je určena pro děti vysoké 90-110 cm se vzdáleností rozkroku od země do 45 cm - odpovídá 2-3 rokům dítěte. Tato kola mají jeden pevný převod a protisměrnou šlapací brzdu. V některých případech mohou mít i přední čelisťovou V-brzdu. Přídavná kolečka bývají ve výbavě kola.
  • 16ʺ je určena pro děti vysoké 110-120 cm se vzdáleností rozkroku od země 50 cm - odpovídá 3-6 rokům.
  • 18ʺ a 22ʺ se příliš nevyrábí - slouží jako přechod pro děti, které jsou hodně vysoké, ale ještě nemají takové schopnosti, aby měly "větší" kolo.
  • 20ʺ je určena pro děti vysoké 115-130 cm s rozkrokem 60 cm nad zemí - odpovídá 5-8 rokům dítěte. Tato kola mají už volnoběh a mohou být vybavena přehazovačkou, která se většinou ovládá otočnou rukojetí řídítek. Brzdí se dvěmi pákovými brzdami, na které si děti rychle zvyknou (nemohou díky volnoběhu brzdit šlápnutím vzad).
  • 24ʺ je kolo pro děti vysoké 130-150 cm se vzdáleností rozkroku od země 65 cm - odpovídá 9-12 rokům. Jde už v podstatě o zmenšeninu dospělého kola. Může mít například odpruženou vidlici, atd.

Podívejte se také na to, jak vybrat velikost kola pro dospělé.

2. Zvažte schopnosti dítěte

Při výběru kola také zvažte schopnosti dítěte. Pokud ještě zcela nezvládá techniku jízdy, mělo by bezpečně dosáhnout nohama na zem.

Pro úplně nejmenší děti tu jsou přídavná kolečka, která lze zvedat podle potřeby nahoru a dolů nebo úplně odmontovat. Děti se učí rychle a pokud mají natrénovanou rovnováhu z odrážedla, naučí se jezdit bez přídavných koleček velmi rychle.

3. Bezpečnostní prvky

Všímejte si bezpečnostních prvků na kole.

Gripy na řídítkách by měly být měkké a na koncích rozšířené, aby chránily ruku dítěte při pádu a zamezily, aby se dítěti ruka z řídítek sesmekla.

Kola o velikosti 12ʺ musí mít vždy zakrytý celý řetěz, ale i kolo 16ʺ by kryt řetězu mělo mít.

Hrazdička na řídítkách u nejmenších kol musí být obalena pryžovou vrstvou.

Podívejte se také na délku klik u šlapek, aby nebyly příliš dlouhé. S příliš dlouhými klikami by hrozilo, že bude dítě nohou narážet při jízdě do předního kola nebo že dojde v zatáčce či v terénu ke kontaktu šlapky se zemí.

4. Věnujte pozornost brzdám

Vybírejte takové kolo, které má možnost seřízení brzd. Měli byste mít možnost posunout brzdové páky na řídítkách tak, aby na ně dítě dobře dosáhlo a mohlo je dobře ovládat.

Brzdy by měly pracovat plynule, rozhodně by se neměly "kousat". Právě z tohoto důvodu nekupujte kolo s plastovými ráfky, ale vybírejte to s hliníkovými.

Dítě by si mělo také vyzkoušet, zda má dostatek síly, aby brzdové páky stisklo.

5. Barva kola a ostatní doplňky

Když máte vybraný typ kola, vyberte také jeho barvu a ostatní doplňky (zvonek nebo různé odrazky). Vyberte kolo s kvalitním a pohodlným sedlem.

6. Přilba a rukavice

Ke kolu také patří cyklistická přilba a rukavice. Přilba musí dítěti dobře sedět, aby správně plnila svou funkci.

Kolo vybírejte nejlépe ve specializovaném obchodě. Rozhodně není dobré kupovat ho v supermarketu, kde můžete narazit na zcela nevhodné a nekvalitní modely. V prodejně s koly vám navíc dokáží s výběrem poradit.

Tak ať se vašemu dítku kolo líbí a dobře se mu jezdí.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jaké vybrat dětské povlečení?

Jaké vybrat dětské povlečení?

Zatímco při výběru povlečení pro dospělé si nemusíte příliš lámat hlavu, výběr dětských variant je přeci je složitější. Je třeba brát v potaz už jen takovou maličkost, zda jde o povlečení pro kluky či holky.

Snadný postup, jak vycentrovat kolo

Snadný postup, jak vycentrovat kolo

Každý, kdo alespoň trochu jezdí na kole, ví, jak lehce jde udělat z kola tzv. osma. Stačí najet na větší terénní nerovnost a je hotovo. V tom případě je nutné kolo vycentrovat. Zde vám popíšeme postup jak na to.


Jak vybrat velikost kola

Jak vybrat velikost kola

V předchozím článku jsme vám poradili, jak vybrat dětské kolo. Tento článek se bude věnovat tomu, jak vybrat správnou velikost kola pro dospělého. A tím myslíme velikost rámu kola. Tak se pojďte se podívat, jak na to.

3 rady, jak si vybrat přikrývku

3 rady, jak si vybrat přikrývku

Je tu zima a jejímu chladnému počasí je třeba se přizpůsobit. Nejen oblečením přes den, ale také volbou vhodné přikrývky, kterou se zahřejete doma během odpočinku a v noci, kdy spíte. Mít teploučkou přikrývku, do které se zachumláte, je zkrátka k nezaplacení. Při jejím nákupu je však dobré se řídit …
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Láďa

sobota, 15. prosinec 2018
06:08

Super článek. Taky jsme nedávno synovi kupovali nové dětské kolo. Hledali jsme dětská kola Plzeň a nakonec jsme sehnali a syn je s novým kolem spokojený, tak na jaře vyrazíme na nějaký cyklo výlet.


Napsal: Láďa [Odpovědět]

Terence

úterý, 2. duben 2019
12:12

Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this post i thought i could also make comment due to this sensible article.


Shay

úterý, 2. duben 2019
17:14

I love it when folks come together and share ideas.

Great site, stick with it!


Napsal: Shay [Odpovědět]

Shannan

úterý, 9. duben 2019
19:22

Good article. I will be going through many of these issues as well..


Tomáš

pátek, 31. květen 2019
19:25

Já se svého syna snažil naučit jezdit na kole minulý rok, ale zatím mu to vůbec nejde a po několika nehezkých pádech se na něj bojí znovu sednout. Naštěstí jsem nové kolo kupovat nemusel, protože máme jedno, které je po jeho starším bratrovi. Nicméně zatím je na to asi pořád ještě dost malý... Mnohem radši teď jezdí na této šlapací motokáře https://hrackyzadobrekacky.cz/detska-vozitka/ostatni-vozitka/abarth-red-slapaci-motokara kterou minulý rok dostal k Vánocům. Vidím to ale tak, že se ho letos pokusím znovu přemluvit, jestli by nechtěl kolu dát druhou šanci.


Napsal: Tomáš [Odpovědět]

Brenna

neděle, 24. listopad 2019
20:06

It's an awesome article in favor of all the web users;
they will get benefit from it I am sure.


Katherine

sobota, 7. prosinec 2019
10:29

I am sure this article has touched all the internet viewers,
its really really nice post on building up new blog.


Marsha

středa, 11. prosinec 2019
09:26

At this time I am going to do my breakfast, afterward having my breakfast coming
again to read additional news.