verze pro tisk

Snadný postup, jak vycentrovat kolo

22. červen 2015

Každý, kdo alespoň trochu jezdí na kole, ví, jak lehce jde udělat z kola tzv. osma. Stačí najet na větší terénní nerovnost a je hotovo. V tom případě je nutné kolo vycentrovat. Zde vám popíšeme postup jak na to.

Reklama

Co budete potřebovat

K tomu, abyste kolo mohli vycentrovat, budete potřebovat centrovací klíč, kterým se utahují nebo povolují dráty kola v ráfku. Dále se hodí centrovací vidlice, i když kolo lze vycentrovat i bez ní.

Jak poznám, že je kolo nutné vycentrovat

Pokud roztočíte kolo na volno a uvidíte, že se vychyluje do stran nebo na výšku, je nutné ho vycentrovat.

Jak vycentrovat kolo?

Kolo se vždy centruje nejprve na výšku, až poté se upravují výchylky do stran. Pracuje se s kolem bez pláště a i když se může podle popisu zdát, že jde o komplikovanou záležitost, s trochou praxe nejde o nic složitého.

Centrování na výšku

Nejprve najděte místo, kde kolo hází. Abyste místo neztratili, můžete si ho na kole označit.

Při centrování na výšku přitahujeme dráty v místě, kde se kolo vychyluje směrem ven a zároveň povolíme o stejný počet otáček také dráty na protilehlé straně kola.

Výchylek do stran si zatím nevšímejte a postup opakujte dokud není kolo na výšku vyrovnané.

Centrování do strany

V místě, kde ráfek hází do strany, povolíme dráty vedoucí ke straně ke které se kolo vychyluje a spárované dráty přitáhneme o stejný počet otáček.

Pamatujte, že dráty v kole nesmí být příliš volné, ani přepnuté, jinak by mohly praskat.

Co dělat, když se kolo nedaří srovnat

Pokud se vám nedaří kolo srovnat, není nic jednoduššího, než ho zanést do nejbližšího cykloservisu, kde vám kolo vycentrují. Navíc budete mít jistotu, že jsou dráty v kole správně napnuté.

Správně vycentrované kolo po roztočení na volno nijak nehází na výšku ani do stran a má dostatečně utažené dráty.

A jestli se svému kolu věnujete, mohl by se vám hodit také návod jak opravit kotoučovou brzdu u kola. A těm málo zkušeným cyklistům ten jak nafouknout kolo.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.64 hvězdiček / Hodnoceno: 101x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

6 nejdůležitějších rad, jak vybrat dětské kolo

6 nejdůležitějších rad, jak vybrat dětské kolo

Každé malé dítě by se mělo naučit jezdit na kole. A tak jednou přijde ten pravý čas přesedlat z odrážedla nebo tříkolky na kolo. V obchodech najdete spoustu modelů dětských kol a vybrat to pravé nemusí být úplně jednoduché. Pojďte se tedy podívat na to, jak vybrat dětské kolo.

Jednoduchý postup, jak snadno otevřít kokos!

Jednoduchý postup, jak snadno otevřít kokos!

Vůně i chuť kokosu je nezaměnitelná a pro většinu z nás velice příjemná. Nejčastěji kokos konzumujeme v podobě kokosové moučky, nebo jako kokos strouhaný. Čas od času ale není špatné koupit celý plod a využít z něj maximum. Všichni ale víme, jak tvrdou má kokos skořápku. Jak ji nejlépe a nejsnadněji…


Postup krok za krokem, jak vyrobit vánoční svícen

Postup krok za krokem, jak vyrobit vánoční svícen

K adventu patří i vánoční výzdoba a příjemnou předvánoční atmosféru dokreslí i rozsvícený vánoční svícen. Můžete si ho samozřejmě koupit, ale vlastnoručně vyrobený vám bude dělat větší radost. Vyrobit ho není nic složitého a s trochou snahy to zvládne každý. Jak vánoční svícen vyrobit?

Jak vybrat velikost kola

Jak vybrat velikost kola

V předchozím článku jsme vám poradili, jak vybrat dětské kolo. Tento článek se bude věnovat tomu, jak vybrat správnou velikost kola pro dospělého. A tím myslíme velikost rámu kola. Tak se pojďte se podívat, jak na to.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!