verze pro tisk

Jak vybrat velikost kola

15. březen 2015

V předchozím článku jsme vám poradili, jak vybrat dětské kolo. Tento článek se bude věnovat tomu, jak vybrat správnou velikost kola pro dospělého. A tím myslíme velikost rámu kola. Tak se pojďte se podívat, jak na to.

Reklama

Velikosti kol

I kola pro dospělé mají různé velikosti. Vždyť i dospělí lidé jsou různě velcí, takže by měli podle své výšky vybírat také velikost svého kola.

Velikost rámu kola se určuje podle délky sedlové trubky, nejčastěji uvedené v palcích. Přesněji řečeno jde o vzdálenost středové osy kola a konce sedlové trubky.

Velikosti se označují následujícím způsobem:

  • 15ʺ, 16ʺ, S, do 44 cm pro výšku postavy do 168 cm
  • 17ʺ, 18ʺ, M, do 48 cm pro výšku postavy 165-178 cm
  • 19ʺ, 20ʺ, L, do 52 cm pro výšku postavy 175-188 cm
  • 21ʺ, 22ʺ, XL, do 55 cm pro výšku postavy 185-195 cm
  • 23ʺ, 24ʺ, do 61 cm pro výšku postavy nad 195 cm

Každý výrobce označuje velikost kola jiným způsobem a i jednotlivé velikosti se mohou lišit podle výrobce nebo konstrukce rámu kola.

Jak vybírat velikost kola

Základním ukazatelem, podle kterého vybírat velikost rámu kola, je tedy výška postavy cyklisty.

Lze říci, že pro výběr velikosti kola platí následující:

  • velikost horského kola by měla odpovídat výšce rozkroku cyklisty x 0,65
  • velikost krosového nebo trekového kola by měla odpovídat výšce rozkroku cyklisty x 0,7
  • velikost silničního kola by měla odpovídat výšce rozkroku cyklisty x 0,75

Při výběru horského kola se můžete řídit také podle následujícího. Postavte se obkročmo nad kolo a vzdálenost vašeho rozkroku od horní rámové trubky kola by měla být asi 5 cm.

Podle stylu jízdy

Výše uvedené platí především pro rekreační cyklisty. Cyklista závodník nebo člověk s konkrétním zaměřením bude vybírat velikost kola jinak a to s přihlédnutím na konkrétní požadavky a na svůj styl jízdy.

Menší rám je tužší a má nižší těžiště, proto se lépe ovládá v náročnějším terénu. Větší rám je stabilnější a lépe se vede v přímém směru.

Když si nebudete s výběrem kola jisti, zajděte do obchodu, kde prodávají kola a nechte si poradit.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

6 nejdůležitějších rad, jak vybrat dětské kolo

6 nejdůležitějších rad, jak vybrat dětské kolo

Každé malé dítě by se mělo naučit jezdit na kole. A tak jednou přijde ten pravý čas přesedlat z odrážedla nebo tříkolky na kolo. V obchodech najdete spoustu modelů dětských kol a vybrat to pravé nemusí být úplně jednoduché. Pojďte se tedy podívat na to, jak vybrat dětské kolo.

3 tipy, jak správně vybrat tenisovou raketu

3 tipy, jak správně vybrat tenisovou raketu

K základnímu vybavení tenisty patří tenisová raketa, bez ní si tenis nezahrajete. Každý, kdo se chce tenisu věnovat aktivně, by si měl pořídit raketu vlastní. Tenisová raketa má ale mnoho parametrů a tak nemusí být její výběr zdaleka tak snadný. Pojďte se podívat na 3 tipy, jak správně vybrat teniso…


3 rady, jak si vybrat přikrývku

3 rady, jak si vybrat přikrývku

Je tu zima a jejímu chladnému počasí je třeba se přizpůsobit. Nejen oblečením přes den, ale také volbou vhodné přikrývky, kterou se zahřejete doma během odpočinku a v noci, kdy spíte. Mít teploučkou přikrývku, do které se zachumláte, je zkrátka k nezaplacení. Při jejím nákupu je však dobré se řídit …

7 tipů, jak vybrat vysavač

7 tipů, jak vybrat vysavač

Vysavač patří k běžnému vybavení domácnosti a je nenahraditelným pomocníkem. Když vysavač nefunguje jak má, je na čase pořídit nový. Na trhu se nabízí veliké množství vysavačů a nebývá lehké vybrat ten pravý. Přinášíme vám 7 tipů, jak vybrat vysavač.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!