verze pro tisk

7 tipů, jak vybrat vysavač

19. únor 2015

Vysavač patří k běžnému vybavení domácnosti a je nenahraditelným pomocníkem. Když vysavač nefunguje jak má, je na čase pořídit nový. Na trhu se nabízí veliké množství vysavačů a nebývá lehké vybrat ten pravý. Přinášíme vám 7 tipů, jak vybrat vysavač.

Reklama

1. Vybírejte podle typu podlah

Při výběru vysavače je důležité zvážit, jaké povrchy budete vysávat. Zda máte doma koberce nebo hladké povrchy nebo chcete vysavač, který budete mít stále po ruce na vysávání drobečků a drobných nečistot. Podle toho vyberte vhodný typ vysavače.

Typy vysavačů

  • klasické vysavače, které se hodí pro vysávání v běžných domácnostech, kde jsou koberce či hladké podlahy. Do bytu jen s koberci je třeba zvolit vysavač s větším výkonem.
  • ruční vysavače, které jsou malé a bezdrátové a hodí se na vysávání malých prostor, např. vnitřku automobilu nebo na drobečky okolo stolu.
  • vodní vysavače, které mají místo sáčku vodní nádrž, do které se zachycují nečistoty. Jsou vhodné především pro alergiky.
  • multifunkční vysavače, které umožňují suché i mokré sání, takže můžete vyprat koberec nebo setřít podlahu. Nevýhodou je větší hmotnost a složitější ovládání.
  • bezsáčkové vysavače, které mají zásobník na zachycování nečistot. Ten po každém vysávání vysypete. Vysavač se hodí spíše na hrubé nečistoty, protože ty jemné rychle zanáší filtry a dochází tak ke snižování výkonu.
  • robotické vysavače, které se hodí spíše na hladké povrchy.

2. Vybírejte podle velikosti bytu

Neméně důležitá je velikost prostor, které chcete vysávat.

Objem sáčku či nádoby na nečistoty

Podle toho, jak veliké prostory budete vysávat, budete vybírat velikost sáčku na nečistoty. Pro byty do 50 m2 postačí vysavač se sáčkem o objemu 2-2,5 l, ale pro prostory nad 150 m2 už se hodí spíše 4 l sáček či nádoba.

Zvolíte-li příliš malý sáček, bude stále plný a budete ho muset často měnit. Jestli přemýšlíte o bezsáčkovém vysavači, postačí nádoba 1,2-2 l, protože ji budete po každém vysávání vyprazdňovat.

Délka napájecího kabelu

V závislosti na velikosti bytu je nutné přihlédnout k akčnímu rádiusu vysavače, tedy tomu jak bude mít dlouhý přívodní kabel, abyste nemuseli vysavač stále přepojovat z jedné zásuvky do druhé. Přívodní kabel bývá obvykle dlouhý 5-8 metrů, ale může mít až 15 m.

3. Máte doma schodiště?

Máte-li doma schodiště, bude se hodit lehčí vysavač s dostatečně dlouhým přívodním kabelem. Tento vysavač se bude lépe přenášet. Nebo zauvažujte nad lehkým tyčovým vysavačem, kterým budete schody vysávat. Ty většinou bývají s nabíjecí baterií, tudíž nemají žádný kabel. Jejich nevýhodou ale bývá nižší a časově omezený výkon.

4. Máte doma alergika?

Jestli máte doma alergika, zaměřte se na filtr, který je ve vysavači použit. Nejúčinnější jsou filtry s označením HEPA. Jsou označeny číslem třídy podle jejich účinnosti. Čím vyšší třída, tím lepší účinnost. Nejvyšší možnou účinnost má HEPA filtr třídy 13, který je schopný odfiltrovat až 99,9% nečistot.

5. Využijete funkce navíc?

Zamyslete se nad tím, zda využijete další funkce navíc - speciální nástavce, multifunkční hubice, teleskopické trubice s nastavitelnou délkou, atd. Pro majitele psů a koček se určitě bude hodit tzv. turbokartáč, který pomáhá s odstraněním chlupů.

6. Jaký sací výkon chcete?

U každého vysavače je udána informace o jeho sacím výkonu. Čím vyšší sací výkon je, tím lépe vysavač saje, ale s tím souvisí také vyšší spotřeba elektrické energie. Je třeba počítat s tím, že sací výkon klesá se zaplněním sáčku a také při zanešení filtru.

7. Jakou cenu jste ochotni zaplatit?

Nezapomínejte také na cenu. Vysavač pořídíte okolo tisíce korun, ale také za několik tisíc. Záleží na vás, co požadujete a kolik jste ochotni zaplatit.

Počítejte také s tím, že o každý vysavač je třeba se starat - měnit sáčky nebo filtry, atd. Když vysavači dopřejete pravidelnou péči, měl by vám dlouho a dobře sloužit.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

6 tipů, jaký vybrat vánoční dárek pro muže

6 tipů, jaký vybrat vánoční dárek pro muže

K Vánocům neodmyslitelně patří také nadělování dárků. Vždy před Vánocemi přichází každoroční dilema co komu koupit tak, aby měl obdarovaný z dárku radost a viděl, že vám na něm záleží a máte ho rádi. Jaký dárek vybrat přávě pro muže? Pojďte se podívat na následující tipy.

5 tipů, jak vybrat firmu pro úklid kanceláře

5 tipů, jak vybrat firmu pro úklid kanceláře

Máte na starost pořádek a čistotu ve vaší firmě, případně podnikáte z domova a nechcete mít ve své domácí kanceláři neustálý nepořádek? Abyste s odstraňováním špíny a prachu nemuseli zbytečně rozptylovat, doporučuji si na úklid kanceláří pozvat odborníky. Je ale potřeba zvolit vhodnou firmu. Jak ji …


7 tipů, jak vtipně darovat peníze

7 tipů, jak vtipně darovat peníze

Nemůžete vybrat vhodný dárek k Vánocům, narozeninám nebo ke svatbě a rozhodli jste se darovat peníze? Nechcete je dát jen tak do obyčejné obálky, ale chcete je darovat nějakým vtipným způsobem? Pak se pojďte podívat na následující tipy.

7 tipů, jak posílit imunitu

7 tipů, jak posílit imunitu

Jste pořád nastydlí, chytíte každou virozu, stačí vám projít kolem někoho s rýmou a hned smrkáte také? Pak máte oslabenou imunitu a potřebujete ji posílit. Přinášíme vám několik tipů, jak na to.
Vložit komentář

Komentáře

Hanuska

neděle, 28. červen 2015
19:25

Já mám tenhle a je úplně super - http://www.expert.cz/samsung-vc-15-qsnmard-ge/


Napsal: Hanuska [Odpovědět]