verze pro tisk

Jak správně vybrat lyže?

4. leden 2015

Jízda na lyžích patří k oblíbeným zimním sportům. Na trhu se nabízí veliké množství různých druhů lyží a vybrat ty správné bývá někdy obtížné. V jednom z předchozích článků jsme vám poradili jak vybrat běžky, nyní se zaměříme na sjezdové lyže. Jak tedy lyže správně vybrat?

Reklama

Jaké jsou vaše zkušenosti a styl jízdy

Při výběru jsou důležité základní parametry lyží (délka, šířka, rádius) a je nutné zvážit co od lyží očekáváte a jaké jsou vaše zkušenosti s lyžováním. Je třeba rozmyslet, zda budete jezdit na upravených sjezdovkách nebo mimo tratě či budete oba typy terénů kombinovat. Pro začátečníky se hodí rekreační modely lyží, zkušení lyžaři mohou vybírat ze sportovních typů.

Délka lyží

Délka lyží je první parametr, který nejspíš budete řešit. Kratší lyže (140-160 cm) jsou pomalejší, lépe se ovládají a hodí se spíše pro pohodovější lyžování, když chcete dělat kratší oblouky. Krátké lyže se ve vysokých rychlostech špatně ovládají. Pro sjezd a rychlou jízdu jsou vhodné lyže delší (180 cm a více). Pro začátečníky se hodí lyže dlouhé kolem 140-160 cm.

Šířka lyží

Šířka lyží souvisí s terénem pro který jsou lyže určené a ovlivňují také rychlost lyže. Do terénu jsou určeny lyže širší (90-100 cm). Pro rekreační lyžování na upravených sjezdovkách jsou nejvhodnější lyže široké kolem 75 cm. Pro rychlou sportovní jízdu by měly být lyže ještě o něco užší.

Rádius lyží

Dalším parametrem, který se u lyží uvádí je rádius, který uvádí jaké je vykrojení hran. Tento parametr ovlivňuje to, zda jsou lyže vhodné spíše pro sjezd (delší oblouk) nebo pro slalom (kratší oblouk). Platí zde, že čím menší je rádius, tím lyže lépe točí, tedy se hodí pro kratší oblouk.

Váha a výška lyžaře

Vaše váha a výška jsou důležité především pro správné seřízení vázání. Lze ale říci, že lehčí lyžař by měl mít lyže kratší a měkčí. Naproti tomu lyžař těžší by měl zvolit tvrdší lyže, nejlépe se sendvičovou konstrukcí.

Nejznámější značky lyží

V obchodech najdete velké množství značek lyží. Mezi nejznámějšími jsou Atomic, Salomon, Elan, Head, Blizzard, K2 nebo Fischer. Lyže těchto značek bývají dále označeny například jako Allround, Allmountain, Crosscarver, podle toho pro jaký styl lyžování jsou určené.

Výběr lyží je opravdu veliký a pokud si stále nejste jisti jaké lyže zvolit, navštivte specializovanou prodejnu, kde vám s výběrem určitě rádi poradí.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak na výběr sjezdových lyží? I levné lyže se vyplatí, pokud mají správné parametry

Jak na výběr sjezdových lyží? I levné lyže se vyplatí, pokud mají správné parametry

Je nejvyšší čas, abyste se začali poohlížet po nákupu nových či použitých sjezdových lyží, zimní sezona už totiž pomalu klepe na dveře. Obchody nyní nabízejí nejširší nabídku produktů, neboť očekávají velký zájem ze strany zákazníků. Před tím, než si ale půjdete vybrat konkrétní značku lyží, přečtět…

3 tipy, jak správně vybrat tenisovou raketu

3 tipy, jak správně vybrat tenisovou raketu

K základnímu vybavení tenisty patří tenisová raketa, bez ní si tenis nezahrajete. Každý, kdo se chce tenisu věnovat aktivně, by si měl pořídit raketu vlastní. Tenisová raketa má ale mnoho parametrů a tak nemusí být její výběr zdaleka tak snadný. Pojďte se podívat na 3 tipy, jak správně vybrat teniso…


Jak správně dělat dřepy?

Jak správně dělat dřepy?

Dřepy všichni známe z hodin tělocviku. Málokdo je měl rád, přitom ale správně provedený dřep je tolik účinný pro tvarování nohou a hýždí a také pro tvorbu svalové hmoty. Správně provést dřep ovšem není jen tak a spousta lidí ani neví jak na to. Není to jen o tom se rovně postavit a jít do dřepu a zp…

Jak vybrat běžky?

Jak vybrat běžky?

Jízda na běžkách je ideálním sportem pro ty, kteří rádi sportují v přírodě. Přes zimu, když nemůžete vyrazit na kolo nebo běhat, jsou běžky výbornou volbou. Běžky jsou vhodné pro všechny věkové kategorie a nezáleží ani na vaší kondici. Jízdu si přizpůsobíte vašim schopnostem a potřebám. Pokud běžky …
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!