verze pro tisk

Jak vybrat autosedačku

10. leden 2015

Povinnost používat pro jízdu v autě dětskou autosedačku je dána zákonem. Každý kdo chce vozit děti menší 150 cm, musí mít v autě autosedačku a dítě přepravovat v ní. Jestli máte i vy malé děti nebo čekáte miminko, budete časem řešit nákup nové autosedačky. Na trhu je velký výběr sedaček různých parametrů a může být těžké vybrat tu správnou. Pojďte se podívat na to, podle jakých kritérií a jak autosedačku vybírat.

Reklama

Váha dítěte - dělení podle váhových kategorií

Prvním parametrem, podle kterého autosedačku budete vybírat, je váha dítěte (nikoliv věk nebo výška). Autosedačky jsou rozděleny podle váhy dítěte do pěti kategorií.

  • 0 - jedná se o sedačku typu skořepina pro děti od narození do 10 kg (přibližně 1 rok dítěte). Dítě v sedačce zcela leží a sedačka se připevňuje v autě v protisměru.
  • 0+ - skořepina pro děti od narození do 13 kg (do 12-18 měsíců).
  • I - autosedačka pro děti s váhou 9-18 kg (od 1 do 4 let), která se připevňuje po směru jízdy. Autosedačka se připevňuje do auta pomocí tříbodových pásů, ale dítě pomocí pásů, které jsou součástí sedačky.
  • II - sedačka pro děti s váhou 15-25 kg (3-7 let). U tohoto typu se sedačka i dítě poutá pomocí tříbodových pásů v autě.
  • III - pro děti s váhou 22-36 kg (6-12 let). Zde se může jednat jen o samostatný podsedák bez zádové opěrky.

Výrobci ovšem vyrábějí sedačky, které zahrnují i více váhových kategorií najednou. Nejčastěji jde o sedačky pro váhové kategorie 0-18 kg, 9-36 kg a 15-36 kg. Výhodou těchto sedaček je, že vydrží déle, ale nemusí být tolik pohodlné.

Jak se sedačka připevňuje v autě

Při výběru sedačky je třeba se řídit také typem vašeho auta. Sedačky označené jako Universal jsou použitelné do téměř všech typů automobilů. U ostatních typů je třeba ověřit na stránkách výrobce, zda je sedačka vhodná i pro vaše auto.

Pokud máte možnost, vyzkoušejte si montáž sedačky přímo do vašeho auta a přesvědčte se, že je sedačka pevně přichycena a nijak se neviklá. Pokud se vám přichycení nezdá dostatečně pevné, neváhejte a sedačku vraťte.

Systém Isofix

Některé sedačky mají příchytný systém Isofix, který umožňuje připevnit sedačku přímo ke konstrukci vozidla. Je ale nutné, aby i vaše auto bylo vybaveno systémem Isofix, který bude kompatibilní s tím u sedačky.

Výhodou některých modelů sedaček 0 a 0+ je základna, která zůstává připoutána v autě a do ní skořepinu s dítětem jen zacvaknete a jednoduše zajistíte pásem. Díky tomu je manipulace se sedačkou snadnější a nemusíte ji pokaždé složitě připoutávat.

Bezpečnostní testy

Každá autosedačka by měla splňovat bezpečnostní testy a být označena značkou ECE R44/4. Ke každé sedačce musí být také přiložen podrobný návod v češtině.

Z bezpečnostního hlediska není dobré kupovat sedačku z druhé ruky, protože dobře neznáte její historii. Každá sedačka, která jednou prošla autonehodou totiž již není z bezpečnostního hlediska vhodná k používání, protože její funkčnost nemusí být dostatečná.

Pohodlí dítěte

Při výběru autosedačky je třeba kromě bezpečnosti zvážit také pohodlí dítěte. Potah sedačky by měl být měkký a prodyšný, výhodou je odnímatelný potah pro snadnější čištění. K sedačce lze také přikoupit například sluneční stříšku, nánožník nebo fusak pro větší komfort dítěte.

Spící dítě v sedačce

Pro nejmenší děti funguje auto jako rychlý uspávací prostředek, proto je dobré, aby se sedačka dala polohovat. Když dítě položíte, nebude mu stále padat hlava dopředu. Pozornost věnujte také hlavové opěrce, aby byla hlava dobře fixovaná a ve spánku nelítala ze strany na stranu.

U sedaček pro větší děti jsou výhodou nastavitelná opěrka zad, dostatečně velké bočnice, opěrky na ruce a polohovatelná opěrka hlavy.

Rozmýšlíte-li se mezi sedačkou a podsedákem pro již odrostlejší dítě, z bezpečnostního hlediska je sedačka jasnou volbou.

Tak si výběr sedačky dobře promyslete, jde především o bezpečí vašeho dítěte.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak správně vybrat lyže?

Jak správně vybrat lyže?

Jízda na lyžích patří k oblíbeným zimním sportům. Na trhu se nabízí veliké množství různých druhů lyží a vybrat ty správné bývá někdy obtížné. V jednom z předchozích článků jsme vám poradili jak vybrat běžky, nyní se zaměříme na sjezdové lyže. Jak tedy lyže správně vybrat?

Jak vybrat velikost kola

Jak vybrat velikost kola

V předchozím článku jsme vám poradili, jak vybrat dětské kolo. Tento článek se bude věnovat tomu, jak vybrat správnou velikost kola pro dospělého. A tím myslíme velikost rámu kola. Tak se pojďte se podívat, jak na to.


Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Jak si vybrat kvalitní jogurt?

Pokud chcete jíst vyváženou stravu, měli byste do svého jídelníčku zařazovat i jogurty. V obchodech rozhodně máte z čeho vybírat. Ale jak vybrat ten opravdu kvalitní?

3 rady, jak si vybrat přikrývku

3 rady, jak si vybrat přikrývku

Je tu zima a jejímu chladnému počasí je třeba se přizpůsobit. Nejen oblečením přes den, ale také volbou vhodné přikrývky, kterou se zahřejete doma během odpočinku a v noci, kdy spíte. Mít teploučkou přikrývku, do které se zachumláte, je zkrátka k nezaplacení. Při jejím nákupu je však dobré se řídit …
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!